18-02-2019 15:57 5106
Շիրակի մարզում ՓՄՁ և գյուղատնտեսության ոլորտների զարգացման նպատակով Կոնվերս Բանկը ներդրել է «Գյումրի» և «Գյումրի ագրո» վարկային պրոդուկտները: Դրանցից առաջինի՝ ՓՄՁ ֆինանսավորման «Գյումրի» պրոդուկտի շրջանակում նախատեսվում է տարածաշրջանում զբոսաշրջության (ներառյալ զբոսաշրջային ենթակառույցները), առևտրի ու սպասարկման ոլորտներում ներդրումային ծրագրերի, այդ թվում՝ Start-Up ֆինանսավորում:
Ինչպես փոխանցում են բանկից, վարկավորում իրականացվում է երեք արժույթով. դրամով՝ սկսած տարեկան 10.5 %, դոլարով՝ 8%, իսկ եվրոյով՝ 6 % դրույքաչափով: Վարկի մարման ժամկետը մինչև 120 ամիս է: Start-Up նախագծերի համար սահմանված է նաև մայր գումարի մարման՝ 24 ամիս արտոնյալ ժամկետի հնարավորություն:
«Պրոդուկտը հաճախորդներին է առաջարկվելու որպես բանկային ծառայությունների համալիր փաթեթի մի մաս, որի շրջանակներում վարկառուներին կտրամադրվի Բանկի այլ ծառայություններից արտոնյալ պայմաններով օգտվելու հնարավորություն: Մասնավորապես, «Գյումրի» վարկատեսակի շահառուների համար անվճար կլինի Կոնվերս Բանկի Intenet banking, Mobile banking ծառայությունների տրամադրումը, Կորպորատիվ քարտերի տրամադրումն ու սպասարկումը, PՕS տերմինալներ տեղադրման դեպքում մեկ տարի սպասարկման վարձ չի գանձվի և այլն»,- տեղեկացնում են Կոնվերս Բանկից:
Գործարկված «Գյումրի ագրո» վարկատեսակով իրականացվելու է մինչև 84 ամիս մարման ժամկետով գյուղվարկավորում՝ դրամային վարկերի դեպքում սկսած 10.5%, իսկ ԱՄՆ դոլարով՝ 8 % տարեկան տոկոսադրույքով:
«Ներդրվող բանկային պրոդուկտներից կարող են օգտվել բոլոր այն անձինք, ովքեր ցանկություն կհայտնեն ներդրումներ իրականացնել Շիրակի մարզում: Ծրագրի պոտենցիալ շահառուներից կարևորում ենք հատկապես արտերկրում գործունեություն ծավալող Շիրակի մարզից գործարարներին, ովքեր մտադիր են վերադառնալ և իրենց գործունեությունը սկսել տարածաշրջանում: Ըստ որում, ՓՄՁ վարկավորման պարագայում մենք պատրաստակամ ենք ոչ միայն ֆինանսավորել ներդրումային ծրագրերը, այլև դրանց իրականացման ողջ ընթացքում տրամադրել անվճար բիզնես խորհրդատվություն», -հավելում են Կոնվերս Բանկից:
Նշվել է, որ նման պրոդուկտների ներդրման մտադրության մասին Կոնվերս Բանկը հայտարարել էր ամիսներ առաջ՝ Բանկի Խորհրդի՝ Գյումրիում կայացած արտագնա նիստի ժամանակ:

18-02-2019 15:57 4892
С целью развития секторов МСП и сельского хозяйства в Ширакской области, Конверс Банк внедрил кредитные продукты "Гюмри" и "Гюмри агро".В рамках продукта "Гюмри", предназначенного для финансирования МСП, предусматривается финансирование инвестиционных проектов, осуществляемых в регионе, в сфере туризма (в том числе, туристических инфраструктур), торговли и обслуживания, включая стартапы.
Кредитование осуществляется в трех валютах: в драмах - по годовой процентной ставке, начиная с 10.5%, в долларах США - 8% и в Евро - 6%. Срок погашения кредита составляет до 120 месяцев. Для стартап проектов также предусмотрена возможность применения льготного периода для погашения основной суммы, сроком в 24 месяца.
"Продукт будет предложен клиентам как часть комплексного пакета банковских услуг, в рамках которого заемщикам будет также предоставлена возможность воспользоваться другими услугами Банка на льготных условиях. В частности, клиентам, получившим кредит "Гюмри", будут бесплатно предложены услуги Конверс Банка internet banking и mobile banking, предоставление и обслуживание корпоративных карт, в случае установки PՕS терминалов, плата за обслуживание не будет взиматься за один год и т.д.", - отметили в Конверс Банке.
В рамках нового кредита "Гюмри агро" предусматривается агро кредитование со сроком погашения до 84 месяцев, по годовой процентной ставке начиная с 10.5% для кредитов в драмах РА и с 8% для кредитов в долларах США.
"Новыми банковскими продуктами могут воспользоваться все те, кто выразит желание инвестировать в Ширакской области. Из числа потенциальных бенефициаров проекта особенно важны бизнесмены из Ширакской области, которые в настоящее время работают за рубежом, намерены вернуться на родину и начать свой бизнес в этом регионе. При этом, в случае финансирования МСП, мы готовы не только финансировать инвестиционные проекты, но и предоставлять бизнес-консультации на всем протяжении периода осуществления проектов", - сказали в Конверс Банке.
Было отмечено, что Конверс Банк заявлял о намерении внедрить подобные кредитные продукты несколько месяцев назад, на выездном заседании Совета Банка, состоявшемся в Гюмри.