18-02-2019 15:57 5106
Շիրակի մարզում ՓՄՁ և գյուղատնտեսության ոլորտների զարգացման նպատակով Կոնվերս Բանկը ներդրել է «Գյումրի» և «Գյումրի ագրո» վարկային պրոդուկտները: Դրանցից առաջինի՝ ՓՄՁ ֆինանսավորման «Գյումրի» պրոդուկտի շրջանակում նախատեսվում է տարածաշրջանում զբոսաշրջության (ներառյալ զբոսաշրջային ենթակառույցները), առևտրի ու սպասարկման ոլորտներում ներդրումային ծրագրերի, այդ թվում՝ Start-Up ֆինանսավորում:
Ինչպես փոխանցում են բանկից, վարկավորում իրականացվում է երեք արժույթով. դրամով՝ սկսած տարեկան 10.5 %, դոլարով՝ 8%, իսկ եվրոյով՝ 6 % դրույքաչափով: Վարկի մարման ժամկետը մինչև 120 ամիս է: Start-Up նախագծերի համար սահմանված է նաև մայր գումարի մարման՝ 24 ամիս արտոնյալ ժամկետի հնարավորություն:
«Պրոդուկտը հաճախորդներին է առաջարկվելու որպես բանկային ծառայությունների համալիր փաթեթի մի մաս, որի շրջանակներում վարկառուներին կտրամադրվի Բանկի այլ ծառայություններից արտոնյալ պայմաններով օգտվելու հնարավորություն: Մասնավորապես, «Գյումրի» վարկատեսակի շահառուների համար անվճար կլինի Կոնվերս Բանկի Intenet banking, Mobile banking ծառայությունների տրամադրումը, Կորպորատիվ քարտերի տրամադրումն ու սպասարկումը, PՕS տերմինալներ տեղադրման դեպքում մեկ տարի սպասարկման վարձ չի գանձվի և այլն»,- տեղեկացնում են Կոնվերս Բանկից:
Գործարկված «Գյումրի ագրո» վարկատեսակով իրականացվելու է մինչև 84 ամիս մարման ժամկետով գյուղվարկավորում՝ դրամային վարկերի դեպքում սկսած 10.5%, իսկ ԱՄՆ դոլարով՝ 8 % տարեկան տոկոսադրույքով:
«Ներդրվող բանկային պրոդուկտներից կարող են օգտվել բոլոր այն անձինք, ովքեր ցանկություն կհայտնեն ներդրումներ իրականացնել Շիրակի մարզում: Ծրագրի պոտենցիալ շահառուներից կարևորում ենք հատկապես արտերկրում գործունեություն ծավալող Շիրակի մարզից գործարարներին, ովքեր մտադիր են վերադառնալ և իրենց գործունեությունը սկսել տարածաշրջանում: Ըստ որում, ՓՄՁ վարկավորման պարագայում մենք պատրաստակամ ենք ոչ միայն ֆինանսավորել ներդրումային ծրագրերը, այլև դրանց իրականացման ողջ ընթացքում տրամադրել անվճար բիզնես խորհրդատվություն», -հավելում են Կոնվերս Բանկից:
Նշվել է, որ նման պրոդուկտների ներդրման մտադրության մասին Կոնվերս Բանկը հայտարարել էր ամիսներ առաջ՝ Բանկի Խորհրդի՝ Գյումրիում կայացած արտագնա նիստի ժամանակ:

18-02-2019 15:57 4893
Converse Bank has introduced "Gyumri" and "Gyumri Agro" loan types for development of SMEs and the agricultural sector in Shirak region.
The new SME funding product "Gyumri" is intended for financing of investment projects implemented in the region in the sectors of tourism (including tourism infrastructure), trade, and service, including start-ups.
Lending is provided in three currencies - in AMD, with the annual interest rate starting from 10.5%, in USD - 8%, and Euro - 6%. Loan maturity is up to 120 months. The option of a 24-months’ grace period for repayment of the principal amount is offered to start-up projects.
"The product will be offered to customers as part of the comprehensive package of banking services, within the framework of which borrowers will also be provided with the opportunity to make use of other services offered by the Bank, on privileged terms. Namely, along with "Gyumri" loan, the borrowers will be offered free use of Converse Bank's internet banking and mobile banking services, issuance and service of corporate cards, installation of POS terminals without the service fee for one year, etc.", - they said at Converse Bank.
Within the framework of "Gyumri Agro" loan, agro lending with maturity up to 84 months will be offered, with the annual interest rate starting from 10.5% for AMD loans, and 8% for USD loans.
"Anyone willing to make investments in Shirak region is eligible to apply for the new banking products. Among potential beneficiaries of the project, businessmen from Shirak region, currently working abroad, who intend to return and start their business in the region, are of particular importance. It should be noted that in case of SME lending we are ready not just to finance their investment projects, but also to provide business advice to them throughout implementation of the projects", - it was stated at Converse Bank.
It was mentioned that Converse Bank had announced about the intention to launch such products several months ago, during the outgoing session of Converse Bank’s Board held in Gyumri.
For details of SME lending product "Gyumri" and "Gyumri Agro" loan type, please follow the links https://www.conversebank.am/hy/gyumriloan/ and https://www.conversebank.am/hy/gyumriagroloan/, accordingly.