01-10-2018 13:01 29869
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում անդրադարձել է երիտասարդ ընտանիքների բնակարանային խնդրի լուծմանն ուղղված կառավարության որոշմանը:
Վարչապետը նշել է, որ այժմ, ի տարբերություն նախորդ տարիների, ծրագրից կարող են օգտվել նաև այն ամուսինները, որոնց տարիքների գումարը չի գերազանցում 70-ը. նախկինում այդ թիվը 65-ն էր։
Ծրագրի շահառուների համար երկրորդային շուկայից (ոչ անմիջապես կառուցապատողից) բնակարանի (բնակելի տան) ձեռբերման համար հիփոթեքային վարկ կտրամադրվի առավելագույնը 9,5%-ով, որից 2%-ը կսուբսիդավորի պետությունը, այսինքն` վարկառուի համար վարկի տոկոսը կկազմի առավելագույնը 7,5%, մարզերում բնակարան գնելու դեպքում`5,5%:
«Նորակառույցների համար վարկի մարման ժամկետը 30 տարի է, որն աննախադեպ է ժամկետի առումով, իսկ երկրորդային շուկայից ձեռքբերվածների համար կգործի 25 տարի վճարման ժամկետը», - ասել է Փաշինյանը:
Որոշման համաձայն, նորակառույց բնակարաններ ձեռքբերած քաղաքացիները հետ են ստանում իրենց վճարած եկամտահարկը:
«Սա նշանակում է, որ առաջնային շուկայից ձեռքբերված բնակարանների համար կգործեն անտոկոս վարկեր. այսինքն՝ 30 տարով անտոկոս վարկ: Սա շատ լավ հնարավորություն է և այն մարդիկ, ովքեր միջինից բարձր աշխատավարձ ունեն, սրանից կօգտվեն: Ես հասկանում եմ, որ ոմանք աշխատանք չունեն, բայց ես ասել եմ, որ աշխատանքը խրախուսվելու է: Մարդիկ բնակարանների խնդիրներ ունեն և մենք ամեն ինչ անելու ենք, որ լինեն մատչելի վարկեր, որպեսզի նրանք բնակարաններ գնեն», - ասել է Փաշինյանը:
Վարչապետը նշել է նաև, որ փոխվել է բնակարանի կանխավճարը մուծելու ձևը․ նախկինում վճարվում էր գնվող բնակարանի արժեքի 30%-ը, իսկ այժմ շահառուները կկարողանան վճարել 10%-ը կանխիկ` նախավճարի մնացած մասի համար ստանալով ապահովագրական երաշխիք։
Նրա խոսքով, միաժամանակ, նախատեսված է, որ նորակառույց շենքում բնակարան գնելու նվազագույն արժեքը կարող է հասնել 30 մլն դրամի, իսկ երկրորդային բնակարանի գնման դեպքում` 25 մլն դրամի։

01-10-2018 13:01 29998
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan talked about the decision of the government on the solution of housing problems of young families.
The prime minister noted that now, unlike the previous years, the program can also benefit the spouses whose total age does not exceed 70. Previously this number was 65.
For project beneficiaries, the mortgage loan for the purchase of an apartment (residential building) from the secondary market (not directly from the developer) will be provided at a maximum of 9.5%, of which 2% will subsidize the state, which means that the loan interest ratefor buying an apartment for the borrower will be maximum 7.5%, and in regions-5.5%.
"The loan repayment term for new buildings is 30 years, which is an unprecedented term, and 25-year maturity period for those who have purchased new apartments from the secondary market," said Pashinyan.
According to the decision, the citizens who have purchased new apartments get their income tax return back.
"This means that interest-free loans will be available for apartments acquired from the primary market, a 30-year interest-free loan. This is a very good opportunity and people with a higher than average salary will benefit from this. I understand that some people do not have a job, but I have said that work will be encouraged. People have problems with housing, and we will do our best to provide available loans so that they can buy apartments, "Pashinyan said.
The Prime Minister also noted that the way to pay the advance payment of the apartment has changed. Instead of previously paid 30% of the value of the purchased apartment, now the beneficiaries will be able to pay 10% in cash, receiving an insurance guarantee for the remainder of the prepayment.
According to him, at the same time, it is envisaged that the minimum cost of buying an apartment in the newly constructed building can reach 30 million drams and 25 million drams for the purchase of secondary housing.