01-10-2018 13:01 29869
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում անդրադարձել է երիտասարդ ընտանիքների բնակարանային խնդրի լուծմանն ուղղված կառավարության որոշմանը:
Վարչապետը նշել է, որ այժմ, ի տարբերություն նախորդ տարիների, ծրագրից կարող են օգտվել նաև այն ամուսինները, որոնց տարիքների գումարը չի գերազանցում 70-ը. նախկինում այդ թիվը 65-ն էր։
Ծրագրի շահառուների համար երկրորդային շուկայից (ոչ անմիջապես կառուցապատողից) բնակարանի (բնակելի տան) ձեռբերման համար հիփոթեքային վարկ կտրամադրվի առավելագույնը 9,5%-ով, որից 2%-ը կսուբսիդավորի պետությունը, այսինքն` վարկառուի համար վարկի տոկոսը կկազմի առավելագույնը 7,5%, մարզերում բնակարան գնելու դեպքում`5,5%:
«Նորակառույցների համար վարկի մարման ժամկետը 30 տարի է, որն աննախադեպ է ժամկետի առումով, իսկ երկրորդային շուկայից ձեռքբերվածների համար կգործի 25 տարի վճարման ժամկետը», - ասել է Փաշինյանը:
Որոշման համաձայն, նորակառույց բնակարաններ ձեռքբերած քաղաքացիները հետ են ստանում իրենց վճարած եկամտահարկը:
«Սա նշանակում է, որ առաջնային շուկայից ձեռքբերված բնակարանների համար կգործեն անտոկոս վարկեր. այսինքն՝ 30 տարով անտոկոս վարկ: Սա շատ լավ հնարավորություն է և այն մարդիկ, ովքեր միջինից բարձր աշխատավարձ ունեն, սրանից կօգտվեն: Ես հասկանում եմ, որ ոմանք աշխատանք չունեն, բայց ես ասել եմ, որ աշխատանքը խրախուսվելու է: Մարդիկ բնակարանների խնդիրներ ունեն և մենք ամեն ինչ անելու ենք, որ լինեն մատչելի վարկեր, որպեսզի նրանք բնակարաններ գնեն», - ասել է Փաշինյանը:
Վարչապետը նշել է նաև, որ փոխվել է բնակարանի կանխավճարը մուծելու ձևը․ նախկինում վճարվում էր գնվող բնակարանի արժեքի 30%-ը, իսկ այժմ շահառուները կկարողանան վճարել 10%-ը կանխիկ` նախավճարի մնացած մասի համար ստանալով ապահովագրական երաշխիք։
Նրա խոսքով, միաժամանակ, նախատեսված է, որ նորակառույց շենքում բնակարան գնելու նվազագույն արժեքը կարող է հասնել 30 մլն դրամի, իսկ երկրորդային բնակարանի գնման դեպքում` 25 մլն դրամի։

01-10-2018 13:01 29997
Премьер-министр Армении Никол Пашинян рассказал в прямом эфире о постановлении правительства по решению жилищных проблем молодых семей.
Премьер-министр отметил, что теперь, в отличие от предыдущих лет, программой могут пользоваться супруги, общий возраст которых не превышает 70. Ранее это число составляло 65.
Для бенефициаров проекта ипотечный кредит на покупку квартиры (жилого здания) со вторичного рынка (не напрямую от застройщика) будет предоставлен максимум под 9,5% годовых, из которых 2% будут субсидировать государство, а это означает, что процентная ставка по кредиту на покупку квартиры для заемщика составит максимум 7,5%, а в регионах - 5,5%.
«Срок погашения кредита для новых зданий составляет 30 лет, что является беспрецедентным сроком и 25 лет для тех, кто приобрел новую квартиру со вторичного рынка», - сказал Пашинян.
Согласно решению, гражданам, которые приобрели новые квартиры, будет возвращен налог на прибыль.
«Это означает, что беспроцентные займы будут доступны для квартир, приобретенных на первичном рынке, беспроцентный кредит со сроком 30 лет. Это очень хорошая возможность, и люди с зарплатой выше средней, могут воспользоваться ей. Некоторые люди не имеют работы, но я уже говорил, что работа будет поощряться. У людей проблемы с жильем, и мы сделаем все возможное, чтобы предоставить доступные кредиты, чтобы они могли покупать квартиры », - сказал Пашинян.
Премьер-министр также отметил, что способ внесения предоплаты при покупке квартиры изменился. Вместо ранее оплаченных 30% от стоимости приобретаемой квартиры, теперь бенефициары смогут заплатить 10% наличными, получая страховую гарантию на оставшуюся часть предоплаты.
По его словам, в то же время предполагается, что минимальная стоимость покупки квартиры в новостройке может составить 30 млн. драмов и 25 млн. драмов для покупки вторичного жилья.