18-02-2019 12:18 2070
Պարտատոմսերի հերթական տրանշը թողարկվելու է փետրվարի 20-ին ՝ 5 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր ծավալով։ 2019թ. 1-ին թողարկման պարտատոմսերի ժամկետայնությունը 2 տարի 6 ամիս է, իսկ արժեկտրոնի տոկոսադրույքը՝ տարեկան 5,25%, որը վճարվելու է եռամսյակային պարբերականությամբ։
Բանկի Վարչության նախագահի տեղակալ, ֆինանսական տնօրեն Ռուբեն Մելիքյանի խոսքով IDBank-ի պարտատոմսերն աչքի են ընկնում բարձր պահանջարկով, և հաճախորդները սովորաբար սպասում են ամեն հաջորդ տրանշի թողարկմանը։ «IDBank-ը 2018 թ․-ի դեկտեմբերին իրականացրեց 1-ին տրանշի պարտատոմսերի մարում, իսկ տարեսկզբին 6-րդ թողարկման պարտատոմսերը հաջողությամբ ցուցակվեցին Հայաստանի Ֆոնդային Բորսայում։ Բանկը մինչև օրս թողարկել է անվանական արժեկտրոնային դոլարային եւ դրամային պարտատոմսերի 6 տրանշ` ընդհանուր՝ $25 մլն եւ 1 մլրդ դրամ ծավալներով։ IDBank-ը շարունակում է ակտիվ գործունեությունը պարտատոմսերի հայաստանյան շուկայում՝ հաճախորդներին հնարավորություն տալով ստանալ առավել բարձր եկամուտ և դիվերսիֆիկացնել ներդրումները»,- իր խոսքում նշել Ռուբեն Մելիքյանը։
Պարտատոմսերը ցուցակվելու են «Հայաստանի ֆոնդային բորսա»-ում և գնանշվելու են շուկա ստեղծողի (Marketmaker) կողմից։
IDBank-ի անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերը կարելի է ձեռք բերել 20.02․2019թ.-ից մինչև 15.05.2019թ.-ը IDBank-ի ցանկացած մասնաճյուղում։
Նշենք նաև, որ անվանական պարտատոմսերով ներգրավված դրամական միջոցները համարվում են երաշխավորված բանկային ավանդ և երաշխավորված են «Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի» կողմից:
Պարտատոմսերի ազդագրի գրանցվել է ՀՀ Կենտրոնական բանկում ՀՀ ԿԲ նախագահի 1/93Ա որոշմամբ։Ազդագրի էլեկտրոնային տարբերակը տեղադրված է IDBank-ի պաշտոնական կայքէջում www.idbank.am հասցեով։

18-02-2019 12:18 2072
Очередной транш облигаций в общем объеме 5 миллионов долларов США будет выпущен 20 февраля. Срок обращения 1-го транша 2019 г. составляет 2 года 6 месяцев, годовая процентная ставка купона - 5,25%, которая будет выплачиваться ежеквартально․
По словам заместителя председателя Правления, финансового директора Банка Рубена Меликяна, облигации IDBank-а пользуются большим спросом, и клиенты обычно ожидают каждой следующей эмиссии. «В декабре 2018 года Банк погасил облигации 1-го транша, а листинг 6-ого выпуска был осуществлен на Армянской фондовой бирже. До настоящего времени Банк выпустил 6 траншей именных купонных облигаций в долларах США и драмах на общую сумму 25 млн долларов США и 1 млрд драмов. IDBank продолжает активную деятельность на рынке облигаций Армении, что позволяет клиентам получать больший доход и диверсифицировать свои инвестиции», - сказал Рубен Меликян.
Листинг облигаций будет осуществлен в Фондовой бирже Армении, облигации будут котироваться посредством создателя рынка (Marketmaker).
Именные купонные облигации IDBank-а можно приобрести с 20.02.2019 по 15.05.2019 в любом филиале Банка.
Привлеченные по номинальным облигациям денежные средства считаются гарантированным банковским вкладом и гарантированы «Фондом гарантирования возмещения вкладов».