Հեղինակավոր Moody's միջազգային վարկանշային գործակալությունը հաստատել է Ամերիաբանկի հետևյալ վարկանիշները.
- ազգային արժույթով երկարաժամկետ ավանդների B1 վարկանիշ
- արտարժույթով երկարաժամկետ ավանդների B2 վարկանիշ
- կոնտրագենտի ռիսկի երկարաժամկետ Ba3 վարկանիշ:
Ազգային արժույթով երկարաժամկետ ավանդների B1 վարկանիշն ունի դրական հեռանկար՝ հիմնված պետական պարտքի B1 վարկանիշի դրական հեռանկարի վրա:
Արտարժույթով երկարաժամկետ ավանդների B2 վարկանիշը հայկական բանկերի համար առավելագույն հնարավոր վարկանիշն է` սահմանափակված է Հայաստանի Հանրապետության արտարժույթով ավանդների առավելագույն շեմով: Վարկանիշն ունի կայուն հեռանկար:
Ամերիաբանկին շնորհված ազգային արժույթով երկարաժամկետ ավանդների վարկանիշն արտացոլում է.
- բանկի դիվերսիֆիկացված բիզնես ուղղությունները և ամուր դիրքերը տեղական շուկայում
- ակտիվների բարելավված որակը և հնարավոր կորուստների կլանման կարողությունը` շնորհիվ կապիտալի պատշաճ բուֆերների,

05-03-2019 16:31 3113
Авторитетное международное рейтинговое агентство Moody's Investors Service подтвердило следующие рейтинги для Америабанка:
• рейтинг B1 по долгосрочным депозитам в драмах
• рейтинг B2 по долгосрочным инвалютным депозитам
• рейтинг Ba3 по долгосрочному риску контрагента.
Рейтинг долгосрочных депозитов в драмах на уровне B1 имеет позитивный прогноз, основанный на позитивном прогнозе рейтинга государственного долга B1. Рейтинг инвалютных долгосрочных депозитов B2 является максимально возможным рейтингом для армянских банков, который ограничен пределом инвалютных депозитов Армении. Рейтинг имеет стабильный прогноз.
Рейтинг долгосрочных драмовых депозитов Америабанка отражает:
• диверсифицированные бизнес-направления банка и прочные позиции на рынке;
• улучшенное качество активов и возможность нейтрализации возможных потерь благодаря надлежащим буферам капитала, высокой прибыльности и достаточному покрытию проблемных кредитов;