05-03-2019 17:37 3562
Այսօր «Ինեկոբանկ» ՓԲԸ-ն հայտարարեց կանոնադրական կապիտալում մասնակցության մասնաբաժնի նոր փոփոխության վերաբերյալ։ Մասնավոր գործարքի արդյունքում, «Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկի» (ՎԶԵԲ) և ամերիկյան «Դեվելոփինգ Վորլդ Մարքեթս» (DWM) ներդրումային ընկերության միջև կնքված համաձայնագրով, վերջինս ձեռք է բերում ՎԶԵԲ-ին պատկանող է «Ինեկոբանկ» ՓԲԸ բաժնետոմսերի մի մասը՝ տիրապետելով բանկի ընդհանուր բաժնետոմսերի 5%-ին։
«Մենք ողջունում ենք Բանկի բաժնետերերի կազմում DWM-ի պես հեղինակավոր կառույցին։ Ձեռք բերելով Ինեկոբանկի բաժնետոմսերը՝ DWM ընկերությունը նշում է իր մուտքը հայաստանյան շուկա՝ ընդլայնելով իր ներկայությունը տարածաշրջանում», - նշեց Ինեկոբանկի խորհրդի նախագահ և հիմնադիր բաժնետեր Ավետիս Բալոյանը։
DWM-ի մասնակցությունը Ինեկոբանկի կապիտալում կնպաստի Բանկի ճանաչելիության բարձրացմանը միջազգային շուկաներում և կշարունակի ամրապնդել նրա դիրքերը Հարավային Կովկասի առաջատար բանկերի շարքում։
«Վերջին մեկ տարվա ընթացքում սա երկրորդ նմանօրինակ գործարքն է, որի արդյունքում տեղի է ունենում փոփոխություն բանկի կանոնադրական կապիտալում, ինչը վկայում է ներդրողների կողմից բանկի որդեգրած բիզնես մոդելի, գործընկերային միջավայրի, բանկի ապագայի տեսլականի և ներկայումս կիրառվող կորպորատիվ կառավարման պրակտիկայի հանդեպ մեծ վստահության մասին։ Մենք շարունակելու ենք ներգրավել նոր ներդրողների և ընդլայնել մեր բաժնետերերի կազմը՝ դառնալով առաջատարը Հայաստանի և Հարավային Կովկասի ֆինանսական սեկտորում»,- ամփոփեց Ավետիս Բալոյանը։

05-03-2019 17:37 3563
Сегодня ЗАО "Инекобанк" объявил о новом изменении доли участия в уставном капитале. В результате частной сделки, соглашения, подписанного между Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР) и Американской инвестиционной компанией DWM, ЕБРР, приобретает часть акций ЗАО Инекобанк, становясь владельцем 5% всех акций.
«Мы приветствуем столь респектабельную структуру как DWM в качестве акционера Банка. Приобретая акции Инекобанка, компания DWM отмечает выход на армянский рынок, расширяя свое присутствие в регионе», - сказал Аветис Балоян, президент и учредитель совета директоров Инекобанка.
Участие DWM в капитале Инекобанка будет способствовать росту популярности Банка на международных рынках и будет продолжать укреплять его позиции среди ведущих банков Южного Кавказа.
«Это вторая подобная сделка за последний год, в результате которой произошли изменения в уставном капитале банка, что свидетельствует об уверенности инвесторов в бизнес-модели, бизнес-среде, видении будущего банка и нынешней уверенности в практике корпоративного управления». Мы будем продолжать привлекать новых инвесторов и расширять наших акционеров, становясь лидером в финансовом секторе Армении и Южного Кавказа», - заключил Аветис Балоян.