05-03-2019 17:37 3562
Այսօր «Ինեկոբանկ» ՓԲԸ-ն հայտարարեց կանոնադրական կապիտալում մասնակցության մասնաբաժնի նոր փոփոխության վերաբերյալ։ Մասնավոր գործարքի արդյունքում, «Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկի» (ՎԶԵԲ) և ամերիկյան «Դեվելոփինգ Վորլդ Մարքեթս» (DWM) ներդրումային ընկերության միջև կնքված համաձայնագրով, վերջինս ձեռք է բերում ՎԶԵԲ-ին պատկանող է «Ինեկոբանկ» ՓԲԸ բաժնետոմսերի մի մասը՝ տիրապետելով բանկի ընդհանուր բաժնետոմսերի 5%-ին։
«Մենք ողջունում ենք Բանկի բաժնետերերի կազմում DWM-ի պես հեղինակավոր կառույցին։ Ձեռք բերելով Ինեկոբանկի բաժնետոմսերը՝ DWM ընկերությունը նշում է իր մուտքը հայաստանյան շուկա՝ ընդլայնելով իր ներկայությունը տարածաշրջանում», - նշեց Ինեկոբանկի խորհրդի նախագահ և հիմնադիր բաժնետեր Ավետիս Բալոյանը։
DWM-ի մասնակցությունը Ինեկոբանկի կապիտալում կնպաստի Բանկի ճանաչելիության բարձրացմանը միջազգային շուկաներում և կշարունակի ամրապնդել նրա դիրքերը Հարավային Կովկասի առաջատար բանկերի շարքում։
«Վերջին մեկ տարվա ընթացքում սա երկրորդ նմանօրինակ գործարքն է, որի արդյունքում տեղի է ունենում փոփոխություն բանկի կանոնադրական կապիտալում, ինչը վկայում է ներդրողների կողմից բանկի որդեգրած բիզնես մոդելի, գործընկերային միջավայրի, բանկի ապագայի տեսլականի և ներկայումս կիրառվող կորպորատիվ կառավարման պրակտիկայի հանդեպ մեծ վստահության մասին։ Մենք շարունակելու ենք ներգրավել նոր ներդրողների և ընդլայնել մեր բաժնետերերի կազմը՝ դառնալով առաջատարը Հայաստանի և Հարավային Կովկասի ֆինանսական սեկտորում»,- ամփոփեց Ավետիս Բալոյանը։

Today Inecobank CJSC has announced the completion of a private transaction between the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and US based Developing World Markets (DWM) investment company, according to which the later acquired part of EBRD shares of Inecobank CJSC. Under the terms of this transaction, DMW becomes a shareholder with 5% of the total shares at Inecobank CJSC.
“We are excited to welcome such a reputable institution as DWM as a shareholder of Inecobank. The acquisition of Inecobank shares marks the entry of DWM in the Armenian market, expanding its presence in the region”: said Inecobank’s Chairman and major shareholder Avetis Baloyan.
Having DWM as a shareholder of Inecobank will enhance the Bank’s visibility in the international market and will further strengthen the position of Inecobank as one of the leading banks in the South Caucasus region.
“This is the second equity investment transaction for Inecobank during the last year, which shows how much confidence investors have for Inecobank’s current business model, the partnership environment, vision for the future and corporate governance practices. The Bank will continue to engage new investors and expand its shareholder base, who will support the implementation of our vision of becoming a leader in the financial sector of Armenia and South Caucuses”, said Avetis Baloyan.