14-03-2019 18:08 3558
Հայաստանյան երեք բանկերի համատեղ ֆինանսավորմամբ հանքարդյունաբերության ոլորտում առաջին անգամ իրականացվել է գործարք, որի շրջանակում արտասահմանյան ռազմավարական ներդրողի կողմից ձեռք է բերվել հայկական ընկերություն: Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում ցուցակված Chaarat Gold Holdings ընկերությունը 55 մլն ԱՄՆ դոլարով ձեռք է բերել «Կապանի Լեռնահարստացման Կոմբինատ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի 100%-ը` նույն բորսայում ցուցակված ռուսական Russian Polymetal Group ընկերության դուստր ձեռնարկությունից:
Գործարքն իրականացվել է Ամերիաբանկի նախաձեռնությամբ, հայաստանյան երկու գործընկեր բանկերի հետ համատեղ՝ համախմբելով 40 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային ռեսուրս, որից 32 մլն ԱՄՆ դոլարն ապահովվել է Ամերիաբանկի կողմից:
«Այս գործարքով հայկական բանկերը միջազգային ֆինանսական հանրությանն ապացուցեցին նման բարդ գործարքներ իրականացնելու, ինչպես նաև տեղական ֆինանսական ռեսուրսները միջազգային գործարքների ֆինանսավորման համար համախմբելու իրենց կարողությունը: Բացի այդ, գործարքը ցույց տվեց, որ Հայաստանի տնտեսությունը գրավիչ է միջազգային կապիտալի և ներդրումների համար», - ասաց Բանկի Կորպորատիվ ներդրումային բանկային գործառնությունների դեպարտամենտի տնօրեն Գագիկ Սահակյանը:
«Ուրախ ենք, որ այս գործարքով մենք դարձանք Հայաստանում առաջին խոշոր օտարերկրյա ներդրողը հեղափոխությունից հետո: Շրջակա միջավայրի, սոցիալական և կորպորատիվ կառավարումը առանցքային դեր ունեն մեր ընկերության մշակույթում, ինչպես նաև ռազմավարության և գործունեության մեջ: Դրանք համահունչ են Հայաստանում գործունեության թափանցիկության ապահովման նոր ձևավորված սկզբունքներին: Հայաստանը մեզ համար բիզնես գործունեություն ծավալելու հիանալի հնարավորություններ է ընձեռում», - նշեց «Չաարաթ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Արտեմ Վոլինեցը:

14-03-2019 18:08 3557
При совместном финансировании трех армянских банков впервые была проведена сделка, в рамках которой армянская компания по добыче полезных ископаемых была приобретена иностранным стратегическим инвестором. Компания Chaarat Gold Holdings, зарегистрированная на Лондонской фондовой бирже, приобрела 100% акций ЗАО «Капан Майнинг Энричмент» за 55 миллионов долларов США у дочерней компании Группы «Полиметалл», котирующейся на той же фондовой бирже.
Сделка была осуществлена ​​по инициативе Америабанка совместно с двумя армянскими банками-партнерами, объединившими кредитный ресурс на 40 миллионов долларов, из которых 32 миллиона долларов было обеспечено Америабанком.
«Благодаря этой сделке армянские банки доказали международному финансовому сообществу свою способность выполнять такие сложные операции, а также консолидировать местные финансовые ресурсы для финансирования международных операций». Кроме того, сделка показала, что экономика Армении является привлекательной для международного капитала и инвестиций », - сказал Гагик Саакян, начальник отдела корпоративных банковских операций банка.
«Мы рады, что благодаря этой сделке мы стали первым крупным иностранным инвестором в Армении после революции. Экологическое, социальное и корпоративное управление играют ключевую роль в культуре нашей компании, а также в стратегиях и действиях. Они соответствуют вновь сформированным принципам прозрачности в Армении. Армения дает нам прекрасные возможности заниматься предпринимательской деятельностью», - сказал Артем Волынец, генеральный директор «Чарат».