«Finance in Motion» ընկերության Հարավարևելյան Եվրոպայի եվրոպական հիմնադրամը, որը հանդիսանում է սոցիալական ներդրման հիմնադրամ, 15 միլիոն ԱՄՆ դոլարի նոր վարկ է տրամադրել իր գործընկեր Արարատբանկին` Հայաստանում միկրո և փոքր ձեռնարկությունների ֆինանսավորումը խթանելու նպատակով։ Ինչպես տեղեկացնում են բանկից՝ ներդրումը հնարավորություն կտա բանկին ընդլայնել վարկավորման ծավալները` նպաստելով տեղական բիզնեսի կայուն զարգացմանը:
Արարատբանկը ռազմավարական առաջնահերթություն է ընդունում փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորումը: 2010թ․-ից ի վեր հանդիսանալով Հարավարևելյան Եվրոպայի եվրոպական հիմնադրամի գործընկեր՝ բանկը հիմնադրամից հաջողությամբ ավելի քան 63 մլն դոլարի միջոցներ է ներգրավել և տեղաբաշխել Հայաստանում բիզնեսի ու տնտեսության զարգացմանն աջակցելու նպատակով։
ՀԵԵՀ-ի խորհրդի նախագահ Քրիստոֆ Թիսկենսը նշել է. «Մենք երկար տարիներ հաջողությամբ համագործակցել ենք Արարատբանկի հետ և հպարտ ենք, որ շարունակելու ենք այդ համագործակցությունը` Հայաստանի աշխատասեր ձեռնարկատերերին առաջարկելով ֆինանսավորման նոր տարբերակներ։
Իսկ ՀԵԵՀ հիմնադրամի «Finance in Motion» ընկերության տնօրեն Մայա Գիզդիչը հավելել է․ «ՀԵԵՀ-ն հավատում է պատասխանատու ֆինանսավորման միջոցով տնտեսության զարգացմանը խթանելուն։ Ընդլայնելով միկրո և փոքր ձեռնարկությունների սպասարկման համար տեղական ֆինանսական հատվածի կարողությունները՝ մենք ներդրում ենք կատարում հայաստանյան ձեռնարկությունների հաջողության մեջ թե′ անհատական, թե′ համակարգային մակարդակով»։
Արարատբանկի վարչության նախագահ Աշոտ Օսիպյանը ևս կարևորել է համագործակցությունը և փաստել․ «Շատ ուրախ եմ, որ այս պայմանագրի ստորագրմամբ կրկին անգամ հավաստում ենք ռազմավարական գործընկերոջ հետ մեր կայուն փոխվստահության մասին։ Համագործակցությունը մեզ համար արժևորվում է ոչ միայն միջոցների ներգրավմամբ, այլև ընդգրկման ավելի լայն շրջանակով՝ մասնավորապես, բանկային նոր տեխնոլոգիաների ներդրմամբ, կառավարման մշակույթի զարգացմամբ և բանկային գրեթե բոլոր գործառնությունների մասով, որոնց վերջնական շահառուն Արարատբանկի հաճախորդներն են»։

04-04-2019 13:40 3058
The European Fund for Southeast Europe (EFSE), an impact investment fund advised by Finance in Motion, has loaned USD 15 million to partner ARARATBANK in order to bolster financing for micro and small enterprises (MSEs) in Armenia. The investment will enable the bank to expand its engagement with entrepreneurs, thus contributing to the sustainable development of local businesses.
ARARATBANK is a strong player in the Armenian banking sector, with a strategic focus on providing financing to small and medium-sized enterprises. An EFSE partner since 2010, the bank has successfully leveraged EFSE funding to facilitate thousands of sub-loans with long-term maturities to support business and economic development in Armenia.
EFSE Board Chairman Christoph Tiskens said: “We have enjoyed a successful cooperation with ARARATBANK for many years, and are proud to be continuing that partnership to enhance development financing options for the hardworking entrepreneurs of Armenia.”
Maja Gizdic, Director at EFSE advisor Finance in Motion, added: “EFSE believes in promoting economic development through responsible finance. By expanding the capacity of the local financial sector to serve MSEs, we are investing in the success of Armenian businesses on both an individual and systemic level.”
Chairman of Executive Board of ARARATBANK Ashot Osipyan also highlighted the cooperation and stated: "I am very happy that by signing this contract, we again reaffirm our strong relationship of mutual trust with our strategic partner. We value this cooperation not only for borrowing of funds, but also for a wider scope of actions, particularly for the introduction of new banking technologies, development of management culture and almost all banking operations, the ultimate beneficiaries of which are the customers of ARARATBANK. "