11-04-2019 13:07 2851
Արարատբանկի և «Գլաձոր» համալսարանի միջև այսօր ստորագրված համագործակցության հուշագիրը գործատու-բուհ փոխգործակցության նոր մոդելի հիմք դրեց։ Բանկից նշում են, որ կրթության ոլորտում Արարատբանկի ստորագրած հերթական հուշագրի նպատակը տնտեսագիտական մասնագիտությունների ուսուցման որակի կատարելագործումն է։
«Տեսական գիտելիքներ ստանալը շատ ավելի դյուրին է, քան դրանք գործնականում կիրառելը։ Այս հարցում փորձելու ենք աջակցել մեր ուսանողներին՝ Արարատբանկի հետ համատեղ ստեղծելով ուսումնական բանկ, որը լիարժեքորեն թույլ կտա գործնականում կիրառել ձեռք բերած տեսական գիտելիքները», - հուշագրի ստորագրման հանդիսավոր արարողության ժամանակ հայտարարել է համալսարանի ռեկտոր Ժորա Ջհանգիրյանը։
Բանկի վարչության նախագահ Աշոտ Օսիպյանը ևս կարևորելով գործնական փորձառությունը նշել է, որ գործատու-բուհ հարաբերություններում ձևավորվում է համագործակցության նոր մոդել։ «Հուշագիրը երկու առանցքային բաղադրիչ ունի։ Նախ բուհում համատեղ կստեղծվի, այսպես կոչված, ուսումնական բանկ, որտեղ ուսանողները կծանոթանան բանկային բոլոր ծառայություններին՝ դրամարկղային գործառնություններից մինչև ռիսկերի կառավարում և մարկետինգ։ Բանկի լավագույն մասնագետները գործնական պարապմունքների միջոցով ուսանողներին կփոխանցեն նեոբանկինգի լիարժեք գիտելիքներ: Երկրորդ բաղադրիչը՝ բուհի «Բանկային գործ» մասնագիտության բակալավրիատի համար համատեղ կրթական ծրագրի մշակումն ու ներդրումն է։», - ընդգծել է Ա․ Օսիպյանը։
Հուշագրի շրջանակներում կիրականացվեն համատեղ գիտական հետազոտություններ, կկազմակերպվեն և կանցկացվեն գիտաժողովներ, կոնֆերանսներ, վարպետության դասընթացներ, ինչպես նաև ուսումնագործնական պարապմունքներ։

The Memorandum of Cooperation signed between ARARATBANK and Gladzor University today laid a foundation for a new model of cooperation between employer and university. The purpose of one more memorandum signed by ARARATBANK in the field of education is to improve the teaching quality in economic specialties.
"It is much easier to get theoretical knowledge than use it in practice. In this regard, we will try to assist our students by creating an educational bank jointly with ARARATBANK, which will completely enable the students to apply theoretical knowledge in practice," said Gladzor University Rector Zhora Jhangiryan at the solemn ceremony of signing the Memorandum.
The Chairman of the Executive Board Ashot Osipyan, highlighting practical experience as well, mentioned that a new model of cooperation was being shaped in the relations between employer and university. "The Memorandum has two key components. Firstly, a so-called educational bank will be created in the university, where students will get an insight into all banking services – starting from cashback operations and ending with risk management and marketing. The best specialists of the bank will share complete knowledge of neobanking with students through practical training. The second component is to draft and implement a joint educational program for the Bachelor degree in banking," pointed out A. Osipyan.
Joint scientific researches will be carried out, symposiums, conferences, master classes as well as educational and practical training will be organized and held within the framework of the memorandum.