15-04-2019 17:03 3581
Կոնվերս բանկը հայտարարում է միաժամանակ երկու արժույթով՝ դրամով և դոլարով, պարտատոմսերի տեղաբաշխման մեկնարկի մասին:
Թողարկման շրջանակներում նախատեսվում է տեղաբաշխել 1 մլրդ դրամ ծավալով դրամային և 10 մլն ԱՄՆ դոլար ծավալով դոլարային պարտատոմս: Պարտատոմսերի տարեկան արժեկտրոնային եկամտաբերությունը կազմում է համապատասխանաբար 9,75% և 5,5%: Շրջանառման ժամկետը 36 ամիս է, արժեկտրոնի վճարման պարբերականությունը՝ կիսամյակային:
«Կոնվերս Բանկը 2017թ-ից շարունակաբար իրականացնում է պարտատոմսերի թողարկումներ և այսօր թողարկված պարտատոմսերի պորտֆելով շուկայի առաջատարներից է: Վերջին երեք տարիներին տարբեր արժույթներով՝ ՀՀ դրամ, ԱՄՆ դոլար և Եվրո, տեղաբաշխվել է մոտ 17 մլրդ դրամին համարժեք գումարով պարտատոմս: Բանկի կողմից թողարկված պարտատոմսերը մեծ պահանջարկ ունեն թե ինստիտուցիոնալ ներդրողների, թե ֆիզիկական անձ հաճախորդների կողմից: Շուկայի պահանջները բավարարելու նպատակով այս թողարկումները կրելու են շարունակական բնույթ»,- ասել է Կոնվերս բանկի Ֆինանսական տնօրեն Հրանտ Հակոբյանը:
Պարոն Հակոբյանը նշել է, որ պարտատոմսերը խնայողության շատ գրավիչ և ճկուն գործիք են: Սովորաբար դրանց եկամտաբերությունը ավանդի համեմատ ավելի բարձր է, և դրանք մինչև ժամկետի ավարտը կարող են մասամբ վաճառել՝ չկորցնելով կուտակված տոկոսագումարը:
Այս պարտատոմսերի տեղաբաշխման ավարտը նախատեսված է սեպտեմբերին, ինչից հետո դրանք կցուցակվեն Հայաստանի ֆոնդային բորսայում՝ երկրորդային շուկայում շրջանառվելու նպատակով:

Конверс Банк объявляет о размещении облигаций одновременно в двух валютах: в драмах РА и в долларах США.
В целом будут размещены драмовые облигации в общем объеме 1 миллиард драмов РА и долларовые облигации в общем объеме 10 миллионов долларов США. Ежегодная купонная доходность облигаций составляет 9,75% и 5,5% соответственно. Срок обращения составляет 36 месяцев, с полугодовыми выплатами по купонам.
"С 2017 года Конверс Банк непрерывно осуществляет выпуск облигаций и на сегодняшний день является одним из лидеров рынка . В целом, за последние 3 года были размещены облигации на сумму, эквивалентную 17 млрд драмов РА, в различных валютах: в драмах РА, в долларах США и в Евро. Наши облигации, пользуются большим спросом как среди институциональных инвесторов, так и среди физических лиц-клиентов и поэтому для удовлетворения требований рынка выпуски облигаций несут постоянный характер", - сказал Грант Акопян, финансовый директор Конверс Банка.
По его словам, облигации являются очень привлекательным и гибким инструментом для сбережений. Облигации, обычно имеют гораздо более высокую доходность, чем депозиты. Кроме того, в любое время могут полностью или частично быть проданы, сохраняя начисленные проценты.
Завершение размещения данного выпуска облигаций ожидается в сентябре, после чего их котировки будут размещены на фондовой бирже для оборота на вторичном рынке.