Moody's միջազգային վարկանիշային գործակալությունը բարձրացրել է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի արտարժույթով երկարաժամկետ բանկային ավանդների վարկանիշը B2 «կայունից» մինչև B1 «կայուն»:
Վարկանիշի վերանայումը պայմանավորված է Հայաստանի Հանրապետության վարկանիշի բարձրացմամբ` B1-ից («դրական» հեռանկարով) մինչև Ba3` «կայուն» հեռանկարով, ինչպես նաև երկրի՝ արտարժույթով բանկային ավանդների վարկանիշի փոփոխությամբ B2- ից մինչև B1: Փոփոխությունը տեղի է ունեցել 2019թ. օգոստոսի 27-ին:
Բացի այդ, Moody's միջազգային վարկանիշային գործակալությունը հաստատեց ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի վարկունակության բազային գնահատականը (Baseline Credit Assessments)՝ b3 մակարդակում:
Ինչպես նշում է գործակալությունը վարկունակության բազային գնահատականի հաստատումը պայմանավորված է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի իրացվելիության բավարար մակարդակով և «ՎՏԲ Բանկ» ՀԲԸ մայր բանկի կողմից աջակցության մեծ հավանականությամբ:

05-09-2019 18:11 1884
Международное рейтинговое агентство Moody's повысило долгосрочный рейтинг банковских депозитов ВТБ (Армения) в иностранной валюте с B2 «стабильный» до B1 «стабильный».
Новый рейтинг был присвоен банку после повышения суверенного рейтинга Армении с B1 с прогнозом «положительный» до Ba3 с прогнозом «стабильный» 27.08.2019г. и изменением рейтинга банковских депозитов страны в иностранной валюте с B2 до B1.
Также международное рейтинговое агентство Moody's подтвердило базовую оценку кредитоспособности (Baseline Credit Assessments) ВТБ (Армения) на уровне b3.
Как отмечает агентство, подтверждение базовой оценки кредитоспособности связано с достаточным уровнем ликвидности ВТБ (Армения) и высокой вероятностью поддержки со стороны материнского банка ПАО Банк ВТБ.