08-04-2019 17:46 5996
Ֆրութֆուլ Արմենիա բարեգործական հիմնադրամի աջակցությամբ ՀԲԸՄ Հայաստանը կընդլայնի իր «Կին ձեռներեցներ» ծրագիրը՝ այն հասանելի դարձնելով նաև Արցախի կանանց համար: ՀԲԸՄ «Կանանց հզորացման» նախագծի շրջանակներում իրականացվող այս ծրագիրը Հայատանում մեկնարկել է 2017թ.՝ խթանելու կանանց կարողությունների զարգացումն ու լիարժեք կիրառումը:
«Ցանկացած երկրի զարգացում մեծապես պայմանավորված է տնտեսության տարբեր ոլորտներում ներդրումներով, տնտեսական ակտիվությամբ: Ձեռնարկությունների հիմնումը, նոր աշխատատեղերի ստեղծումը, արտահանման խթանումը այն հիմնական գործիքներից են, որոնք օգնում են ստեղծել հավելյալ արդյունք, զարգացնել տնտեսությունը: Այդ իսկ պատճառով մենք պատրաստակամությամբ միանում ենք ՀԲԸՄ-ի այս նախաձեռնությանը՝ աջակցելով Արցախի կին գործարարների՝ ֆինանսների և ձեռնարկատիրության ոլորտում գիտելիքների խորացմանը», - ասել է Ֆրութֆուլ Արմենիա հիմնադրամի Խորհրդի, Կոնվերս Բանկի Խորհրդի անդամ Խորխե դել Ագիլա Էռնեկյանը, հավելելով, որ ծրագրին մասնակցությունը հայ կանանց համար ևս մեկ հնարավորություն է ավելի արդյունավետորեն ներգրավվելու տնտեսության զարգացման ազգանվեր գործին:
Կրթական, դրամաշնորհների տրամադրման և մասնագիտական ուղղորդման փուլերից բաղկացած ՀԲԸՄ «Կին ձեռներեցներ» ծրագիրը Ֆրութֆուլ Արմենիայի աջակցությամբ Արցախում կմեկնարկի հունիսին:
ՀԲԸՄ Հայաստանի նախագահ, ՀԲԸՄ Կենտրոնական վարչության անդամ Վազգեն Յակուբյանի համոզմամբ, միայն կանանց կարողությունների ամրապնդման և նրանց դերակատարության արժևորման պարագայում հայաստանյան հասարակությունը կկարողանա առաջ ընթանալ և բարգավաճել:
«Տնտեսական ինքնուրույնությունը կօգնի կանանց կատարելագործել որոշումներ կայացնելու կարողությունը՝ զանազան ասպարեզներում լիարժեք և հավասար մասնակցության միջոցով», - նշել է Յակուբյանը:
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի շարունակական կրթության բաժնի հետ համատեղ մշակված ձեռնարկատիրական հմտությունների զարգացման դասընթացի մասնակիցները հնարավորություն կունենան ծանոթանալ ֆինանսների և ձեռնարկատիրության ոլորտի բոլոր այն հիմնադրույթներին, որոնց հայ ձեռնարկատեր կանայք պետք է տիրապետեն իրենց բիզնես գաղափարը կյանքի կոչելու և այն հաջողությամբ զարգացնելու համար: Դասընթացի բոլոր մասնակիցներին հնարավորություն կտրվի դիմել փոքր դրամաշնորհ ստանալու և ուղղորդման փուլում օգտվելու մեկ տարի տևողությամբ բիզնես խորհրդատվությունից, տարաբնույթ մասնագիտական և բիզնեսի զարգացման համար արժեքավոր կապեր հաստատելու հնարավորությունից:
Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միությունը (ՀԲԸՄ) սփյուռքի հնագույն, համաժողովրդական և համահայկական կազմակերպությունն է: Հիմնված լինելով 1906 թվականին՝ ՀԲԸՄ-ի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Նյու Յորքում: ՀԲԸՄ-ը կրթական, մշակութային և մարդասիրական ծրագրերի միջոցով պահպանում և զարգացնում է հայկական ինքնությունն ու ժառանգությունը՝ յուրաքանչյուր տարի առնչվելով աշխարհով մեկ սփռված շուրջ 500,000 հայերի կյանքին: ՀԲԸՄ-ի և իր աշխարհասփյուռ ծրագրերի մասին հավելյալ տեղեկություն ստանալու համար կարող եք այցելել՝ www.agbu.org: ՀԲԸՄ Հայաստանի գործունեությանը կարող եք ծանոթանալ www.agbu.am կայքէջում:
«Ֆրութֆուլ Արմենիա» հիմնադրամը արգենտինահայ բարերար, գործարար Էդուարդո Էռնեկյանի կողմից հիմնադրվել է 2011թ: Հիմնադրամի աջակցությամբ ՀՀ-ում և Արցախում՝ տնտեսության, առողջապահության, կրթության, ենթակառույցների զարգացման ոլորտներում իրականացվել է մոտ 8 մլն դոլարի ծրագիր՝ այդ թվում, «Նուռ» ծրագրի շրջանակում Արցախի դպրոցականներին է նվիրաբերվել ավելի քան 10.500 համակարգիչ, ուսուցիչների և աշակերտների համար կազմակերպվել են վերապատրաստման դասընթացներ, տրամադրվել է խորհրդատվություն:

Армянский всеобщий благотворительный союз (АВБС) Армения при поддержке благотворительного фонда “Фрутфул Армения” расширяет свою программу “Женщины предприниматели”, делая ее доступной также для женщин Арцаха. Осуществление программы в Армении началось в 2017 году в рамках проекта АВБС Армения “По расширению прав и возможностей женщин” с целью содействия расширению и полноценной реализации возможностей женщин во благо армянского народа.
“Развитие любой страны в значительной степени обусловлено инвестициями в разные экономические секторы и ее экономической активностью. Основание предприятий, создание новых рабочих мест, стимулирование экспорта являются теми основными инструментами, которые помогают созданию добавленной стоимости и развивитю экономики. По этой причине мы с радостью готовы присоединится к этой инициативе АВБС и способствовать углублению знаний и навыков деловых женщин Арцаха в области финансов и предпринимательства”, - сказал Хорхе Дел Агила Эрнекян, член Совета фонда “Фрутфул Армения” и Совета ЗАО “Конверс банк”, добавив, что участие в программе это еще одна возможность для более действенного и результативного вовлечения армянских женщин в столь благородном деле как развитие народного хозяйства.
Запуск программы АВБС “Женщины предприниматели” (которая включает три этапа – образование, предоставление грантов и профессиональное направление) при поддержке фонда Фрутфул Армения намечается в июне текущего года.
По убеджению президента АВБС Армения и члена Центрального правления АВБС Вазгена Якубяна, армянское общество сможет двигаться вперед и процветать только в случае укрепления потенциала женщин и оценки их роли.
“Экономическая независимость поможет женщинам улучшить свои способности и умение принимать грамотные решения за счет их полного и равного участия в самых разных областях”, отметил Якубян.
Участники курса по развитию предпринимательских навыков, разработанный совместно с отделом Непрерывного образования Американского Университета Армении получат возможность ознакомиться со всеми основами финансов и предпринимательского дела, необходимые армянским женщинам-предпринимателям для реализации своих бизнес идей и их усешного развития. Всем участникам курса будет предоставлен шанс подать заявку на небольшой денежный грант, возможность получать бизнес-консультации в течение одного года, а также возможность установки ценных связей для дальнейшего профессионального и делового развития.
***
Основанный в 1906 г., Армянский всеобщий благотворительный союз (АВБС) является крупнейшей в мире армянской некоммерческой организацией. АВБС, штаб-квартира которого находится в Нью-Йорке, сохраняет и поддерживает армянскую идентичность и наследие посредством образовательных, культурных и гуманитарных программ, ежегодно охватывая более 500 000 армян со всего мира. Для получения дополнительной информации об АВБС и его деятельности по всему миру, пожалуйста, посетите сайт www.agbu.org. С деятельностью АВБС в Армении можете ознакомиться на сайте www.agbu.am .
Аргентинский предприниматель-благотворитель армянского происхождения Эдуардо Эрнекян основал фонд “Фрутфул Армения” в 2011 году. С помощью фонда в Армении и в Арцахе были осуществлены проекты общей стоимостью почти в 8 миллион долларов США, специально разработанные для развития сфер экономики, здравоохранения, образования и других структур. Также в рамках программы “НУР” более 10.500 компьютеров были переданы в дар школьникам Арцаха, а для учителей и школьников были организованы переподготовительные курсы и консультации по разным вопросам.