12-09-2018 11:19 11271
IDBank-ը առաջարկում է անշարժ գույքի ձեռքբերման կամ վերանորոգման հիփոթեքային վարկերի վերավարկավորում սկսած տարեկան 10,87% փաստացի տոկոսադրույքից
15 000 000 և ավել ՀՀ դրամի չափով վարկերի դեպքում գրավադրման համար Բանկի կողմից իրականացվող ծախսերն են․
• Գրավի առարկայի գնահատման վճար (գնահատում անհրաժեշտ չի իրականացնել, եթե տվյալ գույքն արդեն գրավադրված է Բանկում և գնահատվել է դիմումի ներկայացմանը նախորդող 12 ամիսների ընթացքում, իսկ այլ բանկերում/վարկային կազմակերպություններում գրավադրված լինելու դեպքում` նախորդող 6 ամիսների ընթացքում, Բանկի հետ համագործակցող գնահատող ընկերությունների կողմից),
• ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի կողմից տրամադրվող միասնական տեղեկանքի համար սահմանված վճար*,
• Գրավի առարկա հանդիսացող անշարժ գույքի նոտարական վավերացման վճար,
• Գրավի պայմանագրից ծագող Բանկի իրավունքի պետական իրավասու մարմնում գրանցման վճար*
*ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի կողմից տրամադրվող միասնական տեղեկանքի և գրավի պայմանագրից ծագող Բանկի իրավունքի պետական իրավասու մարմնում գրանցման վճարները Բանկում գործող ARPIS ծրագրի միջոցով ձևակերպման դեպքում տեղեկանքի տրամադրման վճար չի գանձվում։
Գրավադրման համար իրականացվող վերոնշյալ ծախսերը կարող են իրականացվել հաճախորդի կամ Բանկի կողմից։ Ընդ որում, ծախսերը Բանկի կողմից իրականացվելու դեպքում, եթե վարկառուն վարկն ամբողջությամբ վաղաժամկետ մարում է տեղափոխմանը հաջորդող 24 ամիսների ընթացքում, ապա վարկառուն փոխհատուցում է սույն կետում նշված Բանկի կողմից կատարված ծախսերը։

c6ac954309f39007f9b185f8810b0368
- Комиссия за оценку предмета залога (оценка оценочными фирмами, сотрудничающими с Банком, не требуется, если имущество уже заложено в Банке и оценивалось в течение 12 месяцев, предшествующих подаче заявки, и если оно заложено в других банках / кредитных учреждениях - в течение предыдущих 6 месяцев),
- Плата за единый сертификат, выданный Государственным комитетом кадастра недвижимости при правительстве РА *,
- плата за нотариальное заверение недвижимости в качестве предмета залога;
- Плата за регистрацию права Банка в государственном уполномоченном органе, вытекающего из договора обеспечения *
* При оплате комиссий за единый сертификат, выданный Государственным комитетом кадастра недвижимости при правительстве РА, и за регистрацию прав Банка в государственном уполномоченном органе, вытекающий из договора залога, через
программу ARPIS, действующую в Банке, не взимается плата за предоставление справки.
Вышеуказанные расходы, связанные с залогом, могут быть осуществлены клиентом или Банком. Если банк берет на себя эти расходы, а заемщик полностью погашает кредит в течение 24 месяцев после его перевода, заемщик должен возместить расходы, понесенные Банком, указанные в этом пункте.