12-09-2018 11:19 11271
IDBank-ը առաջարկում է անշարժ գույքի ձեռքբերման կամ վերանորոգման հիփոթեքային վարկերի վերավարկավորում սկսած տարեկան 10,87% փաստացի տոկոսադրույքից
15 000 000 և ավել ՀՀ դրամի չափով վարկերի դեպքում գրավադրման համար Բանկի կողմից իրականացվող ծախսերն են․
• Գրավի առարկայի գնահատման վճար (գնահատում անհրաժեշտ չի իրականացնել, եթե տվյալ գույքն արդեն գրավադրված է Բանկում և գնահատվել է դիմումի ներկայացմանը նախորդող 12 ամիսների ընթացքում, իսկ այլ բանկերում/վարկային կազմակերպություններում գրավադրված լինելու դեպքում` նախորդող 6 ամիսների ընթացքում, Բանկի հետ համագործակցող գնահատող ընկերությունների կողմից),
• ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի կողմից տրամադրվող միասնական տեղեկանքի համար սահմանված վճար*,
• Գրավի առարկա հանդիսացող անշարժ գույքի նոտարական վավերացման վճար,
• Գրավի պայմանագրից ծագող Բանկի իրավունքի պետական իրավասու մարմնում գրանցման վճար*
*ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի կողմից տրամադրվող միասնական տեղեկանքի և գրավի պայմանագրից ծագող Բանկի իրավունքի պետական իրավասու մարմնում գրանցման վճարները Բանկում գործող ARPIS ծրագրի միջոցով ձևակերպման դեպքում տեղեկանքի տրամադրման վճար չի գանձվում։
Գրավադրման համար իրականացվող վերոնշյալ ծախսերը կարող են իրականացվել հաճախորդի կամ Բանկի կողմից։ Ընդ որում, ծախսերը Բանկի կողմից իրականացվելու դեպքում, եթե վարկառուն վարկն ամբողջությամբ վաղաժամկետ մարում է տեղափոխմանը հաջորդող 24 ամիսների ընթացքում, ապա վարկառուն փոխհատուցում է սույն կետում նշված Բանկի կողմից կատարված ծախսերը։

12-09-2018 11:19 11270
In the case of loans in the amount of AMD 15,000,000 and more, the expenses incurred by the Bank for pledge are:
- Collateral Assessment Fee (Evaluation by the valuation firms cooperating with the Bank is not required if the property is already pledged to the Bank and was assessed within 12 months preceding the submission of the application, and if it is pledged in other banks /credit institutions, during the previous 6 months) ,
- Fee for a single certificate issued by the State Committee of the Real Estate Cadaster under the RA Government*,
- Notary certification fee of real estate as a subject of pledge;
- Bank's right registration fee in the State Authorized Body, originating from the collateral agreement *
* When paying commissions for a single certificate issued by the State Committee of Real Estate Cadastre under the Government of the Republic of Armenia, and for registering the Bank's rights in a state authorized body arising from a pledge agreement, through
the program ARPIS, operating in the Bank, reference fee is not charged.
The above mentioned expenses for pledging can be made by the customer or the Bank. Moreover, if the bank implements the expenditures and the borrower fully repays the loan within 24 months following the transfer, the borrower should compensate the expenses incurred by the Bank mentioned in this paragraph.