30-11--0001 04:00 1673
ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ Բանկի, ՄԱԿ-ի Զար­գացման ծրագրի հայա­ստանյան գրասենյակի և «Աղետների ռիսկի նվազեցման ազգային պլատֆորմ» (ԱՌՆԱՊ) հիմնադրամի միջև ստորագրվեց եռակողմ հուշագիր:
Հուշագրի շրջանակում կողմերը համատեղ ուժերով մեղմելու են Հայաստանի գյուղատնտեսական հատվածի կարկտահարության հետևանքները:
Իրականացվող ծրագրի շրջանակում ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ Բանկի կողմից կարկտապաշտպան ցանցերի ձեռքբերման համար ֆերմերներին կտրամադրվեն մինչև 7 տարի ժամկետով ՀՀ դրամով նպատակային վարկեր՝ սկսած 12.5% տարեկան տոկոսադրույքից: Իր հերթին ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի կողմից ֆերմերներին անհրաժեշտ կարկտապաշտպան ցանցերի 20%-ը կտրամադրվի որպես դրամաշնորհային ներդրում:
Նախագծի ընթացքում ԱՌՆԱՊ հիմնադրամի կողմից ֆերմերներին կտրամադրվի խորհրդատվություն կարկտապաշտպան համակարգերի պահպանման, օգտագործման և խնամքի վերաբերյալ, կիրականացվի չափագրման, ցանցերի ամրացման կոնստրուկցիաների տրամադրման և ցանցերի տեղադրման գործընթացը:
«Ծրագրի կարևորագույն նպատակներից է Հայաստանում ձևավորել և զարգացնել ֆերմերային տնտեսությունները, բնական աղետներից պաշտպանել նորագույն համակարգերի կիրառման մշակույթը: Բանկը հիմնադրման օրվանից ֆերմերների կողքին է, նրանց գլխավոր աջակիցներից է: Չնայած այն հանգամանքին, որ բանկը շահույթ ակնկալող կազմակերպություն է, մենք մեր հաճախորդներին միայն ֆինանսական միջոցներ չէ, որ տրամադրել ենք: Քսան տարիների ընթացքում մեր գործընկերներին փոխանցելով կուտակված գիտելիքներն ու հմտությունները՝ միշտ եղել ենք նորարարությունների, միջազգային լավագույն փորձի կիրառման նախաձեռնողներից»,- նշել է ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ Բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը:
Հետազոտությունները ցույց են տվել, որ Հայաստանում կարկտահարության հետևանքով ոչնչանում է արտադրվող գյուղատնտեսության բուսաբուծական արտադրանքի մոտ 4-5 տոկոսը, որը գնահատվում է տարեկան շուրջ 16-20 մլրդ. դրամ: Հայաստանի 10 մարզերից յոթը գտնվում են կարկտահարման վտանգի գոտում:

30-11--0001 04:00 1674
ACBA-Credit Agricole Bank signed trilateral memorandum with the UN Development Program in Armenia and the "National Platform for Disaster Risk Reduction" (ARNAP) Fund.
Memorandum states that the parties jointly will mitigate the effects of the hail on agricultural sector in Armenia.
ACBA-CREDIT AGRICOLE offers farmers loans with from 12.5% annual interest rate and up to 7 years of repayment period. In turn, UN Development Program Office will provide 20% grant contribution to farmers who will get a loan for protection networks from hail.
During the project ARNAP Fund will provide advices to farmers and teach how to maintain protection systems, use and will help with network's installation process.
"The most important goal is to design and develop farms, help protect agriculture from natural disasters. Since the establishment, the bank is next to the farmers becoming their main supporter. Despite the fact that the bank is profit organization, not only the funds that we provided to customers. During the twenty years we transfer to our partners knowledge and skills always being innovative, "said the CEO of ACBA-Credit Agricole Bank Hakob Andreasyan.
Studies have shown that about 4-5% of agricultural crop is destroyed because of hail that measured around 16-20 billion AMD annually. Seven of 10 regions in Armenia are in the danger of hail.