30-11--0001 04:00 1673
ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ Բանկի, ՄԱԿ-ի Զար­գացման ծրագրի հայա­ստանյան գրասենյակի և «Աղետների ռիսկի նվազեցման ազգային պլատֆորմ» (ԱՌՆԱՊ) հիմնադրամի միջև ստորագրվեց եռակողմ հուշագիր:
Հուշագրի շրջանակում կողմերը համատեղ ուժերով մեղմելու են Հայաստանի գյուղատնտեսական հատվածի կարկտահարության հետևանքները:
Իրականացվող ծրագրի շրջանակում ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ Բանկի կողմից կարկտապաշտպան ցանցերի ձեռքբերման համար ֆերմերներին կտրամադրվեն մինչև 7 տարի ժամկետով ՀՀ դրամով նպատակային վարկեր՝ սկսած 12.5% տարեկան տոկոսադրույքից: Իր հերթին ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի կողմից ֆերմերներին անհրաժեշտ կարկտապաշտպան ցանցերի 20%-ը կտրամադրվի որպես դրամաշնորհային ներդրում:
Նախագծի ընթացքում ԱՌՆԱՊ հիմնադրամի կողմից ֆերմերներին կտրամադրվի խորհրդատվություն կարկտապաշտպան համակարգերի պահպանման, օգտագործման և խնամքի վերաբերյալ, կիրականացվի չափագրման, ցանցերի ամրացման կոնստրուկցիաների տրամադրման և ցանցերի տեղադրման գործընթացը:
«Ծրագրի կարևորագույն նպատակներից է Հայաստանում ձևավորել և զարգացնել ֆերմերային տնտեսությունները, բնական աղետներից պաշտպանել նորագույն համակարգերի կիրառման մշակույթը: Բանկը հիմնադրման օրվանից ֆերմերների կողքին է, նրանց գլխավոր աջակիցներից է: Չնայած այն հանգամանքին, որ բանկը շահույթ ակնկալող կազմակերպություն է, մենք մեր հաճախորդներին միայն ֆինանսական միջոցներ չէ, որ տրամադրել ենք: Քսան տարիների ընթացքում մեր գործընկերներին փոխանցելով կուտակված գիտելիքներն ու հմտությունները՝ միշտ եղել ենք նորարարությունների, միջազգային լավագույն փորձի կիրառման նախաձեռնողներից»,- նշել է ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ Բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը:
Հետազոտությունները ցույց են տվել, որ Հայաստանում կարկտահարության հետևանքով ոչնչանում է արտադրվող գյուղատնտեսության բուսաբուծական արտադրանքի մոտ 4-5 տոկոսը, որը գնահատվում է տարեկան շուրջ 16-20 մլրդ. դրամ: Հայաստանի 10 մարզերից յոթը գտնվում են կարկտահարման վտանգի գոտում:

На основе программы АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛЬ БАНК предоставит фермерам для приобретения градозащитных сеток целевые драмовые кредиты сроком до 7 лет и с годовой процентной ставкой начиная с 12.5%. Армянский офис Программы развития ООН, в свою очередь, предоставит фермерам 20% градозащитных сеток в качестве гранта.
Фонд НПСРБ проведет для фермеров консультации по сохранению, использованию и уходу за градозащитными системами и осуществит замер, предоставление и установку крепежных конструкций.
«Одной из важнейших целей Программы в Армении является формирование и развитие фермерских хозяйств и их защита от природных бедствий с помощью использования новейших систем. С первого дня своего основания Банк является одной из главных сил, поддерживающих фермеров. Несмотря на то, что банк является организацией, ориентированной на прибыль, мы предоставляли нашим клиентам не только финансовые средства. В течение 20 лет, передавая опыт и навыки нашим партнерам, мы всегда были инициаторами нововведений и применения лучшего международного опыта»,- отметил главный исполнительный директор АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛЬ БАНК Акоп Андреасян.
Как показали исследования, в результате градобития в Армении уничтожается примерно 4-5% растениеводческих продуктов, что в денежном эквиваленте составляет около 16-20 млрд драмов в год. 7 из 10 марзов Армении находятся в зоне градобития.