30-11--0001 04:00 1407
Պետական եկամուտների կոմիտեի ուսումնական կենտրոնի մաքսային հսկողության սարքավորումների մասնագիտացված լսարանը վերազինվել է ժամանակակից սարքավորումներով և ինտերակտիվ ծրագրերով: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան աջակցությամբ «Արտահանման վերահսկում և սահմանների անվտանգություն» ծրագրի շրջանակում տրամադրվել է 25 համակարգիչ՝ լրացուցիչ լիցենզավորված, մասնավորապես բեռների, ուղեբեռների և բեռնատարների ռենտգենյան սկանավորմամբ ստացված պատկերների վերլուծության ծրագրերով և այլ զննող սարքավորումներ:
Նոր ծրագրի մասնագիտական հմտություններին առավելագույն տիրապետելու նպատակով ՊԵԿ ուսումնական կենտրոնում մաքսային ծառայողների համար հատուկ դասընթացներ են կազմակերպվել:
Մաքսային ծառայողները գործնականում ծանոթացել են նաև տեխնիկական այլ միջոցների, մասնավորապես թմրանյութ և պայթուցիկ հայտնաբերող սարքի, ռադիացիոն փեյջերի, փակ տարածքներում զննման համար նախատեսված տարբեր սարքավորումների կիրառման առանձնահատկություններին:

30-11--0001 04:00 1406
Специализированная аудитория оборудований таможенного контроля в образовательном центре Комитета государственных доходов была оснащена современным оборудованием и интерактивными программами. При поддержке посольства США в Армении в рамках программы «Контроль экспорта и безопасность границ» были предоставлены 25 компьютеров с дополнительными лицензированными программами анализа рентгеновских изображений грузов, багажей и грузовиков и другое осмотровое оборудование.
С целью приобретения профессионального навыков использования программы в образовательном центре для работников таможенной службы были проведены специальные курсы.
Работники на практике ознакомились с особенностями применения разных оборудований, предусмотренных для осмотра на закрытой территории других технических средств, в частности, прибора для обнаружения наркотических средств и взрывоопасных устройств и радиационных пейджеров.