AIR CAIRO ընկերությունն առաջին անգամ մտնում է հայկական շուկա և ուղիղ չվերթեր կիրականացնի «Զվարթնոց» օդանավակայանից շաբաթական երկու անգամ մինչև տարեվերջ։ Դեպի Հուրգադա կիրականացվեն հունիսի 20–ից երեքշաբթի օրերին, իսկ դեպի Շարմ էլ Շեյխ` հունիսի 22–ից հինգշաբթի օրերին»,– ասաց Ստամբուլյանը։
Նա նաև ավելացրեց, որ ընկերությունը, բացի ավիատոմսերից, առաջարկում է նաև all inclusive զբոսաշրջային փաթեթներ դեպի Հուրգադա 450 դոլարով, իսկ Շարմ էլ Շեյխ` 520 դոլարով:
Ընկերության տնօրենը նշեց, որ եգիպտացիները նույնպես հետաքրքրված են Հայաստան թռիչքների հնարավորությամբ, քանի որ Հայաստանը նրանց համար գրավիչ է քրիստոնեական զբոսաշրջության և շոփինգ–զբոսաշրջության տեսանկյունից։
AIR CAIRO ավիաընկերության կոմերցիոն տնօրեն Էսամ Ազաբն իր հերթին ավելացրեց, որ ընկերությունը շահագրգռված է այս ուղղության բացմամբ։ Նա դա բացատրեց նրանով, որ Եգիպտոսը տեսնել ցանկացող հայ զբոսաշրջիկների թիվը տարեցտարի աճում է։
Ավելի վաղ Հայաստանից Եգիպտոս իրականացվում էր Երևան–Շարմ էլ Շեյխ–Երևան երթուղով չարթերային չվերթ, որն արժեր 450 դոլար առանց զբոսաշրջային փաթեթի։
AIR CAIRO եգիպտական չարթերային ավիաընկերությունը հիմնվել է 2003 թվականին, ընկերությունը տրամադրում է ուղևորափոխադրումների ծառայություններ զբոսաշրջային ընկերությունների հետ առկա պայմանագրերով։ Պատկանում է EgyptAir ավիաընկերությանը:

AIR CAIRO впервые выходит на армянский рынок и будет осуществлять прямые рейсы из аэропорта «Звартноц» два раза в неделю до конца года. В направлении Хургады рейсы будут осушествляться каждый вторник после 20-го июня, а в Шарм-эль-Шейх - по четвергам, после 22-го июня», – объявила Стамбулян.
Она также добавила, что компания помимо авиабилетов предлагает еще и туристические пакеты all inclusive в Хургаду по цене 450долларов, а в Шарм-эль-Шейх – по 520 долларов.
Директор компании отметила, что египтяне тоже заинтересованы возможностью посещения Армении с помощью этих рейсов, поскольку в области туризма Армения для них привлекательна с точки зрения посещения христианских святынь и шопинга.
Коммерческий директор AIR CAIRO Эсам Азаб, в свою очередь, добавил, что компания заинтересована в запуске данных рейсов, пояснив, что количество армянских туристов, желающих увидеть Египет, растет с каждым годом.
Ранее из Армении в Египет осуществлялся чартерный рейс Ереван – Шарм-эль-Шейх – Ереван стоимостью 450 долларов без туристического пакета .
Египетская чартерная авиакомпания AIR CAIRO была основана в 2003г. Компания предоставляет услуги на основе договоров, заключенных с туристическими компаниями. AIR CAIRO принадлежит авиакомпании EgyptAir.