30-11--0001 04:00 1864
Զբաղվածության պետական գործակալության հրապարած տվյալները փաստում են, որ Երևանում և մարզերում «ամենաների» պահանջարկի խճանկարը խիստ տարբերվում է: Երևանում, նախնական և միջին մասնագիտական կրթությամբ առավել պահանջվածներ են, տուրիստական և ապահովագրական գործակալները, գանձապահ-օպերատորները, դերձակները, վարսահարդարները, իսկ թոփ - հնգյակը եզրափակում են դիմահարդարները:
Սակայն մարզերում գործատուներն ամենից շատ վաճառողուհիների կարիք ունեն: Հենց այդ պատճառով Զբաղվածության պետական գործակալությունում գործատուների հայտարարությունների հիմնական մասն ուղղված է վաճառողներին: Եկեք, վաճառեք, ծառայությանը նոր որակ հաղորդեք: Կարևորը` ժպիտով: Բացի վաճառողուհիներից Հայաստանի մարզերում, օրինակ, Սյունիքում հեշտությամբ աշխատանք կարող են գտնել բուժքույրերը և գանձապահները:
Բարձրագույն կրթությամբ անձանց վարկանշը խիստ տարբերվում է նախորդից իր ոլորտային բնույթով: Օրինակ, Երևանում բարձրագույն կրթությամբ ամենապահանջվածների թոփ 5-յակը գլխավորում են ատամնաբույժները: Պարզ պատճառով` հաճախորդների պակաս ատամնաբուժարանները չունեն: Նախ տեղացիներն են սկսել հետևել ատամնաշարին, գույնին ու փայլին, և երկրորդ` Երևանում ատամնաբուժական ծառայությունները այլ երկրների համեմատ 5-10 անգամ ավելի էժան են, որակով էլ չեն զիջում միջազգային լավագույն չափանիշներին: Դրա համար էլ շատերը, հատկապես սփյուռքահայերը, նախընտրում են ատամները բուժել Երևանում:
Երկրորդ հորիզոնականում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մասնագետներն են: Երևանում նրանք պահանջված են, նրանց ծառայությունները, ստեղծած ծրագրերը ոչ պակաս պահանջված են արտերկրում: Իսկ ահա մարզերում գործատուները բարձրագույն կրթությամբ անձանցից ամենից շատ ուսուցիչների, տնտեսագետների և մենեջերների կարիք ունեն: Սա էլ է հիմնավորված. մարզերի երիտասարդներից շատերը Երևանում մանկավարժական կրթություն ստանալով հենց Երևանում էլ մնում են: Իսկ ահա մենեջերների հմտություն ունեցող անձանց մարզեր կարելի է տեղափոխել աշխատելու միմիայն բարձր աշխատավարձի կամ բարձր պաշտոնի առաջարկի դեպքում:

Однако в регионах работодатели больше всего нуждаются в продавщиках. Именно по этой причине основная часть объявлений Государственного агентства занятости адресована продавщикам: приходите, продавайте, обеспечивайте новое качество услуг. Главное – с улыбкой.
Кроме продавцов в регионах, например в Сюнике, с легкостью могут найти работу медсестры и кассиры. Рейтинговый список специальностей в случае опрошенных с высшим образованием резко отличается от предыдущего в плане предпочитаемых сфер деятельности. Например, в Ереване 5-ку самых востребованных специальностей возглавляют стоматологи, по той простой причине, что у них, как правило, немало клиентов в силу того, что, во-первых, местные жители стали следить за своими зубами, их цветом и блеском, во-вторых, стоматологические услуги в Ереване, по сравнению с другими странами, дешевле в 5-10 раз и не уступают по своему качеству лучщим международным стандартам. Поэтому многие, особенно армяне спюрка, предпочитают лечиться у ереванских стоматологов.
На втором месте специалисты информационных технологий. Помимо Еревана они, их услуги и созданные ими программы не менее востребованы за границей. А вот в регионах среди работодателей наиболее востребованы учителя, экономисты и менеджеры. Причиной этому является то, что многие из молодых людей, получая педагогическое образование в Ереване, именно там и остаются. Что касается менеджеров, их возможно привлечь в регионы только с помощью высокой зарплаты или предложения высокой должности.