Կառավարության ղեկավարին ներկայացվել են ձեռնարկատիրական և սոցիալական բնույթի զարգացման տարբեր ծրագրեր, որոնք ուղղված են թեթև արդյունաբերության, ջերմոցային տնտեսությունների, գինեգործության զարգացմանը, գյուղտեխնիկայի լիզինգային ծրագրերի իրականացմանը, այգեգործական տնտեսությունների հիմնմանը, գետնախնձորից ինուլինի արտադրության ընդլայնմանը, զբոսաշրջության խթանմանը, ինչպես նաև համայնքային ենթակառուցվածքների զարգացմանը: Անդրադարձ է կատարվել համայնքների սեփական եկամուտների ավելացման ծրագրերին և այդ ուղղությամբ նախատեսված քայլերին:
Բերդ համայնքի ղեկավարը ներկայացրել է կարի արտադրության ընդլայնման ծրագիրը, որով նախատեսվում է ընթացիկ տարվա ընթացքում ստեղծել 200 նոր աշխատատեղ, առաջիկա երեք տարվա ընթացքում՝ 650 աշխատատեղ: Նշվել է, որ տեքստիլի արտադրության ծրագրով մինչև այժմ Տավուշի մարզում իրականացվել է 6,5 մլն դոլարի ներդրում, իսկ Բերդում ծրագրի ընդլայնման նպատակով նախատեսվում է ներդնել ևս 2 մլն դոլար: Վարչապետ Կարապետյանը կարևորել է նման ներդրումային ծրագրի իրականացումը և պատասխանատուներին հանձնարարել՝ քննարկել վարկային միջոցների տրամադրման պայմանների հարցը: Չինարի համայնքի ղեկավարը ներկայացնելով ծրագրերը՝ նշել է, որ ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրով նախատեսվում է համայնքում նոսրացված այգիների վերականգնում, նոր այգիների հիմնում, որը բնակիչներին կապահովի անհրաժեշտ եկամտով: Բացի այդ, ըստ համայնքապետի, հստակ աշխատանքներ են տարվում խաղողագործության, ծխախոտի արտադրության զարգացման ուղղությամբ: Նախատեսվում է առաջիկայում Չինարիում հիմնել նաև 500 քմ սածիլային տնտեսություն, իրականացնել բազմաբերք ելակի արտադրություն, հիմնել գինեգործության երկու արտադրամաս: Համայնքապետն ասել է, որ առկա է գյուղտեխնիկայի խնդիր և ավելացրել, որ դրա լուծմամբ հնարավոր կլինի մշակվող գյուղատնտեսական տարածքներն ավելացնել 100 հեկտարով: Կարեն Կարապետյանը հորդորել է այդ հարցի առնչությամբ աշխատել ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության հետ: «Լիզինգի ստարտային 20 տոկոս վճարը կառավարությունը կտրամադրի: Ամեն ինչով աջակցելու ենք: Իրականում մարդը կոնկրետ հասկանում է ինչ է պետք անել»,- ասել է կառավարության ղեկավարը: Վարչապետը ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությանը հանձնարարել է միջազգային ծրագրերը հնարավորինս ընդգրկել համայնքային զարգացմանը միտված նախագծերում:
Կոտայքի մարզի Բյուրեղավան համայնքի ղեկավարը ներկայացնելով տարբեր ոլորտներին առնչվող մի քանի նախագծեր, մասնավորապես, անդրադարձել է կաշվի իրերի արտադրություն հիմնելու ծրագրին: Նշվել է, որ մասնավոր ներդրողը համագործակցում է իտալացի գործընկերների հետ և մտադիր է արտադրանքի մի մասն արտահանել, ստեղծել նոր աշխատատեղեր: Ծրագրի իրականացման նպատակով ակնկալվում է ներգրավել 200 մլն դրամի վարկային միջոց: Վարչապետը հանձնարարել է պատասխանատուներին ուսումնասիրել վարկավորման հնարավորությունները և ներկայացնել առաջարկություններ:
Սոլակ համայնքի ղեկավարի ներկայացրած ծրագրերի շարքում էլ քննարկվել է տրակտորային պարկի զարգացման ծրագիրը, որի իրականացման նպատակով անհրաժեշտ է ներգրավել 60 մլն դրամի վարկային ռեսուրս: Համայնքապետը վստահություն է հայտնել, որ ծրագրի իրականացումը և փոքր հողատարածքների խոշորացումը կնպաստեն նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը, մշակվող տարածքների ավելացմանը: Կարեն Կարապետյանը հորդորել է այս ծրագրի ուղղությամբ ևս աշխատել ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության հետ:

The meeting looked at various business and social development programs with a focus on light industry, greenhouses, wine-making, agricultural machinery leasing programs, establishment of horticultural facilities, Jerusalem artichoke production expansion, tourism promotion and development of community infrastructure. Reference was made to the programs and actions designed to increase community revenues in this direction.
Among many other projects, the Berd community leader presented a program of expansion of garment industry, under which it is expected to create 650 new jobs over the next three years, with 200 new jobs to be provided by this yearend. An investment of USD 6.5 million was said to have been made in textile production in Tavush Marz. 2 million dollars will be invested in the Berd project.
Prime Minister Karapetyan appreciated the investment program and instructed to consider the possibility of granting a credit.
The head of Chinar community said the UN Development Program is set to rehabilitate the gardens in their community, establish new ones, which will provide the local households with the necessary income. In addition, efforts are underway to develop viticulture and tobacco plantations.
It is also planned to found a 500 square meter-wide seedling farm, launch strawberries production and 2 wine-making factories in Chinari. Pointing to the shortage in agricultural machinery, the community leader said if available, machinery might help add 100 hectares of cultivated agricultural lands.
Karen Karapetyan urged him to work with the Ministry of Agriculture on the issue. “The government will provide the leasing fee advance payment of 20%. We support as mich as possible. In fact, he knows exactly what to do,” the Premier said. The Head of Government instructed the Ministry of Territorial Administration and Development to include the international projects in the community development programs.
The head of Byureghavan community of Kotayk Marz dwelt on a program of production of leather goods. It was noted that the private investor is cooperating with Italian partners and plans to export some of the products and create new jobs. The project is expected to involve a loan of AMD 200 million. The Prime Minister instructed those responsible to explore the lending opportunities and submit suggestions.
The leader of Solak community presented a tractor park development program, which calls for an investment of 60 million drams. He expressed confidence that the project will help provide new jobs, consolidate the small plots of land and increase the cultivated areas.
Karen Karapetyan urged him to collaborate with the Ministry of Agriculture in the matters concerning this project.