30-11--0001 04:00 3000
Համադրված դրամավարկային և հարկաբյուջետային քաղաքականությունները պետք է ստեղծեն այնպիսի դինամիկ ու կայուն մակրոտնտեսական միջավայր, որը հնարավորություն կտա հասնելու ինչպես կարճաժամկետ, այնպես էլ միջին և երկարաժամկետ կայուն տնտեսական աճի՝ ապահովելով 2040 թվականի թիրախային ցուցանիշները: Այս մասին այսօր՝ մայիսի 18-ին, նորընտիր Ազգային ժողովի անդրանիկ նիստի ժամանակ ասաց Հանրապետության նախագահ, ՀՀԿ առաջնորդ Սերժ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, անհրաժեշտ է, որ տնտեսական աճի միջին տարեկան տեմպերը զգալիորեն բարձր լինեն տնտեսական աճի միջազգային միջին տեմպերից, որպեսզի աստիճանաբար կրճատվի Հայաստանի եւ զարգացած երկրների մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ ցուցանիշների տարբերությունը:
Նա կարծիք հայտնեց, որ հաշվի առնելով Հայաստանի առանձնահատկությունները և ներկայիս տնտեսական իրավիճակը՝ պետությունը պրոակտիվ ներգրավվածություն պետք է ունենա տնտեսության մեջ. «Պետությունը պետք է խրախուսի եւ խթանի հատկապես մրցունակ, արտահանման մեծ պոտենցիալ ունեցող եւ հիմնականում տեղական ռեսուրսների վրա հիմնված ոլորտները եւ, ինչու չէ, նաեւ կոնկրետ ծրագրերի զարգացումն ու իրականացում»:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով, անհրաժեշտ է շարունակաբար բարելավել բիզնես միջավայրն ու վերացնել գործարար խոչընդոտները՝ հաշվի առնելով նաեւ տարբեր միջազգային կազմակերպությունների կողմից հրապարակվող զեկույցների, մասնավորապես՝ գործարարությամբ զբաղվելու և մրցունակության զեկույցները: «Դրանք մեր տնտեսությունը համադրելի են դարձնում 150-ից ավելի տնտեսությունների հետ եւ մատնանշում են այն խնդիրները, որոնց լուծումները կբարելավեն Հայաստանի գրավչությունն ու մրցունակությունը: Մեր նպատակն է առաջիկա 4-5 տարիների ընթացքում գործարարությամբ զբաղվելու «Դուինգ բիզնեսի» վարկանիշով առաջադիմել մինչեւ առաջին 20-յակը եւ հետագա տարիներին կայուն տեղ զբաղեցնել առաջին 15 հորիզոնականներում: Սա մեզ շատ է հարկավոր։
«Մասնավորապես, 1990-2015 թվականների ընթացքում Հայաստանի ՀՆԱ-ն 2 միլիարդ 257 միլիոն ԱՄՆ դոլարից հասել է 10 միլիարդ 529 միլիոն ԱՄՆ դոլարի՝ աճելով մոտ 4.7 անգամ: 2016-2040 թվականների ընթացքում եւս մենք պետք է ապահովենք միջինը տարեկան մոտ 5 տոկոս ՀՆԱ աճ եւ հասնենք ավելի քան 57-60 միլիարդ դոլար ՀՆԱ ցուցանիշի՝ ապահովելով մոտ հինգ եւ կես անգամ աճ:
Մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ ցուցանիշը 2015 թվականի մոտ 3500 ԱՄՆ դոլարից նախատեսվում է 2040 թվականին հասցնել մոտ 15000 ԱՄՆ դոլարի ՝ հաշվի առնելով ինչպես ՀՆԱ աճի տեմպերը, այնպես էլ ժողովրդագրական իրավիճակի ծրագրավորված բարելավումները»,-ասաց նախագահը:
Արտահանման խթանման և մրցունակության բարձրացման հետևանքով առաջիկա 5 տարիների ընթացքում ապրանքների և ծառայությունների արտահանումը պետք է կազմի մինչեւ ՀՆԱ 40-45 տոկոսը, այնուհետև նույն միտումը պահպանելով՝ այն 2040 թվականին պետք է հասնի մինչեւ ՀՆԱ 50-55 տոկոսը, նշել է երկրի առաջնորդը:

Combination of monetary and fiscal policies should create a dynamic and stable macro-economic environment that will enable the achievement of short-term as well as medium and long-term sustainable economic growth, ensuring the target indicators in 2040. This was announced RPA leader Serzh Sargsyan on May 18 during the the first session of the newly elected National Assembly.
According to him, it is necessary that the average annual rates of economic growth be well above from the average economic growth international rates to gradually reduce the difference between the GDP per capita in Armenia and developed countries.
He said that considering the current economic situation and features in Armenia, the state should have a proactive role in the economy. "The state should encourage and promote the competitive potential of a large and mostly export industries based on local resources and, why not, the development and implementation of specific projects."
According to Serzh Sargsyan, it is necessary to continuously improve the business environment and eliminate barriers to business, taking into account the reports of doing business and competitiveness reports published by various international organizations. "They make our economies compatible with more than 150 households and point out the problems, solutions to which will improve the attractiveness and competitiveness of Armenia. Our goal is to progress up in the top of the first 20 places in "Doing Business" rating and the in 15 places in the next 4-5 years. This is very important".
"In particular, during 1990-2015 Armenia's GDP reached from 2 billion 257 million US dollars to 10 billion 529 million, an increase of about 4.7 times. During the 2016-2040 period, too, we have to ensure an average annual GDP growth of about 5 percent and reach more than 57-60 billion dollars of GDP, providing approximately five and a half times increase.
Per capita GDP in 2040 was expected to be about $ 15,000, taking into account the planned improvements of GDP growth rates and the demographic situation",-the president said.
"Exports of goods and services over the next 5 years due to the increase in export promotion and competitiveness should make up 40-45 percent of GDP, and the same trend maintaining by 2040 it will reach up to 50-55% of GDP",- the country's leader said.