30-11--0001 04:00 2755
Bloomberg-ը գնահատել է ամենահարուստ մարդկանց կորուստը՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի շուրջ վերջին քաղաքական սկանդալներից հետո։
Bloomberg Billionaire Index-ի 500 հարուստների ընդհանուր ունեցվածքը անցած չորեքշաբթի կրճատվել է մոտավորապես 35 միլիարդ դոլարով։ Սեպտեմբերից հետո այդ օրը ԱՄՆ շուկայում տեղի է ունեցել ամենամեծ փլուզումը։ Bloomberg-ը դա կապում է Ուոլ-սթրիթի հիսթափության հետ, որը նախկինում մեծ հույսեր է ունեցել Թրամփի հետ, ով խոստացել էր իջեցնել հարկերը և ազատականացնել է տնտեսությունը։
Օրերս The New York Time-ը տեղեկացել է, որ Թրամփը ռուս դիվանագետների հետ կիսվել է տեղեկատվությամբ, ինչպես նաև, որ նախագահը խնդրել է վերջերս հեռացված Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի տնօրեն Ջեյմս Կոմիին դադարեցնել հետաքննությունը՝ վաղուց արդեն հեռացված Ազգային անվտանգության նախագահի խորհրդական Մայքլ Ֆլինի նկատմամբ։
Վերջին մեկ օրում Բիլ Գեյթսը կորցրել է շուրջ 1 միլիարդ դոլար, Bloomberg-ի գնահատմամբ՝ նրա ունեցվածքը նվազել է մոտ 86,6 միլիարդ դոլարը։
Amazon-ի ղեկավար Ջեֆ Բեզոսը կորցրել է 1,7 միլիարդ դոլար։ Այժմ նրա ունեցվածքը գնահատվում է 81,9 միլիարդ դոլար։ Inditex ընկերության և Zara ապրանքանիշի հիմնադիր Ամանսիո Օրտեգան կորցրել է 355 միլիոն դոլար, այժմ նրա ունեցվածքը կազմում է 83,2 միլիարդ դոլար։
Facebook սոցիալական ցանցի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգն աղքատացել է 2 միլիարդ դոլարով, նրան այժմ մնացել է 62,3 միլիարդ դոլար։

После последних скандалов, обращающихся вокруг президента США Дональда Трампа, агентство BLOOMBERG оценило потери самых богатых людей. Имущество 500 самых богатых людей из списка Bloomberg Billionaire Index в прошедшую среду сократилось в совокупности на 35 миллиардов долларов. В это день произошел самый большой после сентября прошлого года обвал на рынках США. Агентство BLOOMBERG связывает это с падением настроений на Уолл-стрит, где ранее питали большие надежды, связанные с приходом президента Трампа, который обещал снизить налоги и либерализовать экономику. На днях The New York Time сообщил, что Трамп поделилися информацией с российскими дипломатами, а также о том, что президент попросил уволенного недавно директора Федерального бюро расследований Джеймса Коми прекратить следствие, начатое по делу уволенного с должности советника председателя Агентства национальной безопасности Майкла Флина.
За один день Билл Гейтс потерял около одного милиарда долларов: согласно оценкам Bloomberg, его имущество составило примерно 86,6 долларов. Руководитель Amazon Джеф Безос потерял 1,7 миллиардов долларов. В настоящее вреям его имущество составляет 81,9 миллиардов доллларов. Основатель компаний Inditex и Zara Амансио Ортега потерял 355 миллионов долларов, и в настоящее время его имущество составляет 83,2 миллиарда долларов. Основатель социальной сети Facebook Марк Цукерберг обеднел на 2 миллиарда долларов, с нынешним состоянием в 62,3 миллиарда долларов.