30-11--0001 04:00 1347
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը չունի ժամկետանց պարտավորություններ, բայց ընկերության հաշվին դեռևս 147 մլն դոլար վարկային բեռ կա:
ՀԷՑ-ի 2016 թ. գործունեության ամփոփիչ ասուլիսին ընկերության ղեկավարները նշեցին, որ 2016թ. ՀԷՑ-ն ունեցել է 23.2 մլրդ դրամ շահույթ, որի մի մասն ուղղվել է ժամկետանց պարտավորությունների կատարմանը, մյուս մասը՝ ներդրումներին:
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ տնօրենների խորհրդի նախագահ Կարեն Դարբինյանի խոսքով՝ 2016 թ. ընթացքում էլեկտրաէներգիայի կորուստները կազմել են 9.7 տոկոս, որն առնվազն 3 տոկոսով պակաս է նախորդ տարվանից: «Տաշիր գրուպ» ընկերության կողմից ՀԷՑ-ի բաժնետոմսերի գնման ժամանակ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից որպես պայման եղել է կորուստները հասցնել 9 տոկոսի:
«Այդ 3 տոկոսի շնորհիվ մոտ 1.5 մլրդ դրամ է տնտեսվել, կորուստների իջեցումը շարունակական պրոցես է: Մենք պարտավորվել ենք 5 տարվա ընթացքում ներդրումներ կատարելու պարագայում ունենալ ոչ ավել, քան 9 տոկոս կորուստ: Բայց ներկա պահին, առաջին իսկ տարին ունենք 9.7 տոկոս կորուստ, իսկ ներդրման դեռ շատ փոքր մաս է արվել: Հետագայում ներդրման հետ համարժեք կորուստները նվազելու են: Իմ ենթադրությամբ՝ 2020 թվականին ունենալու ենք 8.5 տոկոս էլէներգիայի կորուստ»,- վստահ է Դարբինյանը:
Հաշվի առնելով 2016 թ. ընթացքում ընկերության բարձր ֆինանսատնտեսական ցուցանիշերը և զարգացման, աճի բարձր տեմպերը՝ հնարավորություն է ստեղծվել միջազգային դոնոր կազմակերպությունների ներգրավել ներդրումային ծրագրի իրականացման համար:
Մոտակա ժամանակներում պայմանագրեր են կնքվելու Ասիական զարգացման բանկի և Եվրոպական զարգացման և վերակառուցման բանկի հետ:
«Մեր ներդրումային ծրագրում առաջնահերթ խնդիրներից մեկն այն է, որ մեր բաշխիչ համակարգը վերակառուցվի: Առայժմ մենք տալիս ենք լոկալ լուծումներ, բայց մեր գլոբալ խնդիրն է հանրապետության մասշտաբով վերակառուցված նոր ցանց ունենալը: Դա իր վերջնական լուծումը կստանա մեր նոր մշակվող ներդրումային ծրագրով»,- նշեց ՀԷՑ-ի գլխավոր տնօրեն Կարեն Հարությունյանը: Նրա տեղեկացմամբ՝ 2016 թ. ընթացքում ՀԾԿՀ կողմից հաստատվել է 201 մլն դոլար ընդհանուր արժողությամբ ներդրումային ծրագիր, որը նախատեսում է բաշխիչ ցանցերի ընդլայնում, տեխնիկական սարքերի վերազինում, հաշվառման ավտոմատացված համակարգի ներդնում: Այդ 201 մլն դոլար ներդրումը պետք է կատարվի 5 տարվա ընթացքում:

30-11--0001 04:00 1346
Компания «Электрические сети Армении» не имеет просроченных задолженностей, но все еще остается не выплаченным ее кредит размером в 147 млн долларов.
Во время пресс-конференции по итогам деятельности ЭСА в 2016г. руководители компании отметили, что в 2016 году прибыль ЭСА составила 23.2 млрд драмов, одна часть из которых была потрачена на погашение просроченных долгов, а с помощью другой была осуществлена инвестиция.
По словам Карена Дарбиняна, председателя Совета директоров ЗАО «ЭСА», в течение 2016г. потери электроэнергии составили 9.7%, что на 3% меньше прошлогоднего показателя. Во время покупки акций ЭСА компанией «Ташир групп» Комиссия по регулированию общественных услуг поставила условие, при котором компания должна была довести объем потерь до 9%.
«Благодаря этим 3%-ам мы сберегли около 1.5 млрд драмов, а снижение потерь – длительный процесс. Мы обязались при осуществлении инвестиций в течение 5 лет понести не больше, чем 9% потерь. Но на данный момент, в течение первого же года у нас зарегистрировано 9.7% потерь, и лишь малая часть инвестиций была осуществлена. Впоследствии потери, сравнимые с инвестициями, снизятся. По моему предположению, в 2020 г. Потери электроэнергии составят 8.5%»,- заверил Дарбинян.
Учитывая высокие экономические и финансовые показатели, зарегистрированные в компании в 2016г. и быстрые темпы ее роста и развития, создалась возможность реализации инвестиционной программы с участием международных донорских организаций. В ближайшее время мы заключим договоры с Азиатским банком развития и Европейским банком реконструкции и развития.
«Одна из первоочередных задач нашей инвестиционной программы – реструктуризация нашей распределительной системы. На данный момент мы принимаем локальные решения, но нашей глобальной проблемой является создание новой сети по масштабам всей республики. Это можно будет осуществить с помощью нашей новой инвестиционной программы”, - отметил главный директор ЭСА Карен Арутюнян. По его словам, в 2016г. Комиссия по регулированию общественных услуг утвердила инвестиционную программу общей стоимостью в 201 млн долларов, в рамках которой предусматривается расширение распределительных сетей, техническое переоснащение и внедрение автоматизированной системы счисления. Инвестиция должна быть осуществлена в течение пяти лет.