Պարոն Ճզմաչյան, անցած 2 տարիները հայաստանյան բանկային համակարգի համար առանձնացան խոշոր մարտահրավերներով: Դեռևս 2014-ին Կենտրոնական բանկը խիստ հանձնարարական տվեց` 6-ապատկել ընդհանուր կապիտալի նվազագույն շեմը: Վերջնաժամկետը 2016-ի դեկտեմբերի 31-ն էր: Հենց սկզբից Դուք կանխատեսում էիք, որ այդ մարտահրավերը ոչ բոլոր բանկերը կկարողանան հաղթահարել… Ի ՞նչ տվեց ԿԲ նախաձեռնությունը բանկային համակարգին:
Նախ նշեմ, որ շատ հաճելի է գործակցել finagent-ի լրագրողական թիմի հետ…Ճիշտ եք, ես, իրոք, դեռ 2 տարի առաջ ասում էի, որ Կենտրոնական բանկի հանձնարարության արդյունքում բանկային համակարգում 21 դրամատներից 16-18 բանկ կմնան: Մնացին 17-ը: Այդ ժամանակ ես նաև կանխատեսում էի, որ կապիտալի ծավալը մոտ 300-320 մլն դոլարի չափով կավելանա: Այդպես էլ եղավ: Ասեմ ձեզ, որ ես կողմ էի Կենտրոնական Բանկի որոշմանը: Կարծես, փոքր ինչ <<ֆիզիկական ուժ գործադրվեց>>, բայց ԿԲ-ին հաջողվեց ավելացնել բանկերի հզորությունը: Բնական է, նախկինում գործ ունեինք 10 մլն դոլար կապիտալ ունեցող բանկի հետ` 5 մլրդ դրամի, հիմա արդեն ` 62 մլն դոլարի հետ:
Իհարկե, այսօր դեռ վաղ է խոսել այն մասին, թե ինչ դա տվեց հենց բանկերին: Կարող եմ ասել, որ բանկերի հետ գործ ունեցող ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք շատ ավելի հանգիստ են զգում, քանի-որ համոզված են, որ բանկերը նույնիսկ ծանր իրավիճակներում կկարողանան լուծում գտնել ու չեն փլուզվի:
Կապիտալի ավելացմանը զուգահեռ ավելացել են նաև ակտիվները, իսկ սա ենթադրում է վարկավորման աճ: Այստեղ, իհարկե, ամենակարևորը վարկավորվող սուբյեկտն է` իրական տնտեսությունը: Այսօր արդեն կարելի է տեսնել, ինչ լուրջ ջանքեր է գործադրում կառավարությունը տնտեսական աշխուժացման ուղղությամբ:
Պարոն Ճզմաչյան, կառավարությունը փորձում է ակտիվության նոր թափ հաղորդել ՓՄՁ-ներին, նաև հարկային որոշ արտոնություններ տրամադրելու միջոցով: Ձեր գնահատմամբ, վարկավորման ինչպիսի ՞ քաղաքականություն պետք է վարեն առևտրային բանկերը , որ նպաստեն ՓՄՁ-ի աճին, խոշոր բիզնեսի վարկավորումն էլ չթուլանա:
Մի քանի տարի առաջ բանկերի վարկային պորտֆելներում գերակշռում էին խոշոր բիզնեսին տրված վարկերը: Որոշ դեպքերում խոսքը 70% մասին էր: Ո ՞ վքեր այսօր կարող են և պետք է լինեն ճիշտ ու իրական հաճախորդներ… Այստեղ պետք է անդրադառնամ տնտեսությանը: Հիշու՞ մ եք, անցած 2-3 տարում բանկերի շահույթները սկսեցին նվազել, քանի-որ բանկերի մոտ խնդրահարույց վարկերի տեսակարար կշիռն ավելացավ: Այդ վարկերը պետք է դուրս գրվեին, ինչը բանկերի համար ցանկալի չէր: Նրանք փորձում էին ամեն գնով խնդրին լուծում գտնել: Բայց դա ոչ բոլորին հաջողվեց: Գտնվեց խելամիտ լուծում: Բանկերը կապիտալներն ավելացրեցին և խնդրահարույց վարկերը դուրս գրեցին բալանսներից: Այս դեպքում շահույթը նվազում է, ինչը բնական է, որ ժամանակավոր բնույթ է կրում: Ամենակարևորը` բանկերը մաքրվում են, և առաջընթաց անպայման կգրանցվի: Տնտեսությունն ու բանկային համակարգը փոխկապակցված են, և նույնիսկ դժվար է ասել <<հավն է ձվից, թե ձուն հավից>>: Կառավարության նոր տնտեսական քաղաքականությունը նոր ներդրումներ կարող է բերել Հայաստան: Դրա հաշվին նաև խոշոր բիզնեսի վարկավորումը կավելանա: Բայց չմոռանանք, որ Հայաստանը շարունակում է մնալ փոքր բիզնեսի երկիր, այստեղ հենց փոքրը կարիք աջակցության մեծ կարիք ունի: Նրանց նաև բանկերը պետք է ձեռք մեկնեն: Խորապես համոզված եմ, որ մեր երկրի տնտեսության 70% փոքր ու զարգացած բիզնեսը պետք է ապահովի:
Հաշվի առնելով նաև այն, որ ԿԲ-ն շարունակում է նվազեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը, կարելի ՞ է սպասել, որ առևտրային բանկերը կվերանայեն վարկերի տոկոսները դեպի իջեցում:
Կենտրոնական Բանկ-ը չի ճնշում առևտային բանկերին և չի ստիպում իջեցնել տոկոսները: Այդ գործընթացը ընթանում է մրցակցության ավելացման հաշվին: Կապիտալի և ակտիվների ավելացմամբ ավանդների տեսակարար կշիռը ընդհանուր բանկային փողի մեջ պետք է փոքր ինչ նվազի: Ավանդների տոկոսները արդեն նվազում են, պակասում են նաև վարկերի տոկոսները:
Բանկերի կապիտալի ավելացումը ենթադրում էր նաև ծառայությունների դիվերսիֆիկացում: Ըստ ձեզ, ի ՞նչ ուղղությամբ պետք է գնան բանկերը, նաև մրցակցային առողջ միջավայր ապահովելու համար:
17 բանկերի խոշոր կապիտալները տեխնիկական հզորության հնարավորություն են տալիս: Սա էլ իր հերթին նոր ծառայությունների ստեղծման լավ շանս է:
Պարոն Ճզմաչյան, վերջին շրջանում ավելի հաճախ են պտտվում լուրեր, թե ԵԱՏՄ-ում, նաև Հայաստանում միասնական արժույթ կներդրվի, և ազգային դրամը դուրս կգա շրջանառությունից: Ձեր գնահատմամբ, այսօր սա իրատեսակա՞ն է:
Համոզված եմ` ոչ: Վերջերս եմ վերադարձել միջազգային բանկային խորհրդի կազմակերպած սիմպոզիումից, որը Սերբիայի մայրաքաղաք Բելգրադում էր: Միջազգային բանկային խորհուրդը մի կառույց է, որին անդամակցում են մոտ 20 երկրների բանկերի միություններ, ասոցիացիաներ, լիգաներ, Հայաստանի բանկերի միությունը ևս հեղինակավոր կառույցի անդամ է: Այնտեղ մենք անդրադարձանք այս թեմային, և ի ուրախություն բոլորիս, բոլոր 20 երկրների բանկիրները հերքեցին միասնական արժույթի ներդրաման հնարավորությունը: Առաջիկա 10-15 տարում նման փոփոխություն չի լինի:
Կանխատեսումներից խոսեցիք, ևս մի հարց ծագեց… Կապիտալիզացված հայկական բանկերը, ըստ Ձեզ, ի՞նչպես կավարտեն 2017 թվականը
Կանխատեսելն անշնորհակալ գործ է, հատկապես տնտեսությունում և բանկային համակարգում: Բայց, համոզված եմ, որ բանկերը 2017-ն ավելի լավ կավարտեն, քան 2016-ը: Իսկ եկող տարվա ցուցանիշները կգերազանցեն 2017-ինը`տարբերությունը կլինի կտրուկ:

Г-н Чзмачян, последние два года были отмечены серьезными проблемами для банковской системы Армении. Еще в 2014 году Центральный банк дал строгое поручение увеличить в шесть раз минимальный порог общего капитала. Крайний срок был 31 декабря 2016 года. Прогнозироавли ли вы, что не все банки смогут справиться с этой задачей ... Что дала инициатива ЦБ банковской системе?
Прежде всего, хочу отметить, что очень приятно сотрудничать с журналистской командой finagent ... Ну, я действительно сказал два года назад, что в результате поручения Центрального банка в банковской системе останутся16-18 банков из 21. Действительно осталось 17. В то время я также предсказал, что объем капитала увеличится примерно на 300-320 млн. долл. США. Так оно и было. Хочу вам сказать, что я был за решение Центрального банка. Похоже, что была применена небольшая «физическая сила», но ЦБ сумел увеличить мощность банков. Раньше нам приходилось иметь дело с банком с капиталом в 10 миллионов долларов - 5 млрд драмов, а теперь в 62 млн долларов.
Конечно, сегодня рано пока говорить о том, что это дало банкам. Могу сказать, что физические и юридические лица, имеющие дело с банками, сегодня гораздо увереннее, потому что знают, что даже в трудных ситуациях банки смогут найти решение и не рухнут.
В дополнение к увеличению капитала также увеличились активы, что предполагает рост кредитования. Здесь, конечно, самое главное - предмет кредитования - реальная экономика. Сегодня уже можно увидеть какие усилия предпринимает правительство для экономического развития.
Г-н Чзмачян, правительство пытается придать новый импульс МСП, также предоставляя некоторые налоговые льготы. По вашему мнению, какие политики кредитования должны выбрать коммерческие банкичтобы способствовать росту МСП, не уменьшая кредитование крупных предприятий .
Несколько лет назад в кредитных портфелях банков доминировали кредиты, выданные крупным предприятиям. В некоторых случаях они достигали до 70%. Кто может и должен быть правильными и настоящими клиентами сегодня ... Здесь я должен обратиться к экономике. Напомним, что за последние 2-3 года прибыль банков стала снижаться по мере увеличения доли проблемных кредитов в банках. Эти кредиты должны были быть вычтены, что было нежелательно для банков. Они пытались найти решение проблемы любой ценой. Но им это не удалось. Было найдено разумное решение. Банки добавили капитал и списывали проблематичные кредиты из остатков. В таких случаях прибыль уменьшается, но,конечно, временно. Что наиболее важно, банки очищаются и достигнут прогресса. Экономика и банковская система взаимосвязаны, и даже сложно сказать «цыпленок из яица появился раньше или яйцо от курицы». Новая экономическая политика правительства может принести новые инвестиции в Армению. За счет этого будет увеличено кредитование крупных предприятий. Но давайте не будем забывать, что Армения остается страной малого бизнеса, и здесь малый бизнес нуждается в большой поддержке. Банки должны поддерживать их тоже. Я глубоко убежден, что 70% экономики нашей страны будет обеспечивать малый и развитый бизнес.
Принимая во внимание тот факт, что ЦБ продолжает снижать ставку рефинансирования, можно ли ожидать, что коммерческие банки пересмотрят свои процентные ставки и сократят их?
Центральный банк не оказывает давления на коммерческие банки и не заставляет их понижать процентные ставки. Данный процесс исходит из увеличения конкуренции. При увеличении капитала и активов, доля депозитов в общем объеме банковских денег должна немного снижаться. Процентные ставки по депозитам уже снижаются, икредитные ставки тоже.
Увеличение банковского капитала также означало диверсификацию услуг. Какие направления, по вашему мнению, должны выбрать банки для обеспечения здоровой конкурентной среды?
Большие капиталы 17 банков предоставляют технические возможности. Это, в свою очередь, является хорошей возможностью для создания новых услуг.
Г-н Чзмачян, в последнее время, все больше распространяются слухи о том, что в ЕЭС, а также в Армении будет введена единая валюта, и национальная валюта выйдет из обращения. С вашей точки зрения, это реалистично сегодня?
Я уверен, что нет. Недавно я вернулся с симпозиума, организованного Международным банковским советом, который состоялся в Белграде, столице Сербии. Международный банковский совет - это структура, состоящая из союзов банков из 20 стран, ассоциаций, лиг и Союза армянских банков. Там мы затронули эту тему и на радость всем, банкиры из всех 20 стран отрицали возможность введения единой валюты. В ближайшие 10-15 лет такого изменения не произойдет.
Что касается прогнозов, хочу задать Вам ещё один вопрос ... Как капитализированные армянские банки завершат 2017 год?
Прогнозирование - неблагодарная работа, особенно в экономике и банковской системе. Но я убежден, что банки завершат 2017 год лучше, чем 2016 год.