Պարոն Ճզմաչյան, անցած 2 տարիները հայաստանյան բանկային համակարգի համար առանձնացան խոշոր մարտահրավերներով: Դեռևս 2014-ին Կենտրոնական բանկը խիստ հանձնարարական տվեց` 6-ապատկել ընդհանուր կապիտալի նվազագույն շեմը: Վերջնաժամկետը 2016-ի դեկտեմբերի 31-ն էր: Հենց սկզբից Դուք կանխատեսում էիք, որ այդ մարտահրավերը ոչ բոլոր բանկերը կկարողանան հաղթահարել… Ի ՞նչ տվեց ԿԲ նախաձեռնությունը բանկային համակարգին:
Նախ նշեմ, որ շատ հաճելի է գործակցել finagent-ի լրագրողական թիմի հետ…Ճիշտ եք, ես, իրոք, դեռ 2 տարի առաջ ասում էի, որ Կենտրոնական բանկի հանձնարարության արդյունքում բանկային համակարգում 21 դրամատներից 16-18 բանկ կմնան: Մնացին 17-ը: Այդ ժամանակ ես նաև կանխատեսում էի, որ կապիտալի ծավալը մոտ 300-320 մլն դոլարի չափով կավելանա: Այդպես էլ եղավ: Ասեմ ձեզ, որ ես կողմ էի Կենտրոնական Բանկի որոշմանը: Կարծես, փոքր ինչ <<ֆիզիկական ուժ գործադրվեց>>, բայց ԿԲ-ին հաջողվեց ավելացնել բանկերի հզորությունը: Բնական է, նախկինում գործ ունեինք 10 մլն դոլար կապիտալ ունեցող բանկի հետ` 5 մլրդ դրամի, հիմա արդեն ` 62 մլն դոլարի հետ:
Իհարկե, այսօր դեռ վաղ է խոսել այն մասին, թե ինչ դա տվեց հենց բանկերին: Կարող եմ ասել, որ բանկերի հետ գործ ունեցող ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք շատ ավելի հանգիստ են զգում, քանի-որ համոզված են, որ բանկերը նույնիսկ ծանր իրավիճակներում կկարողանան լուծում գտնել ու չեն փլուզվի:
Կապիտալի ավելացմանը զուգահեռ ավելացել են նաև ակտիվները, իսկ սա ենթադրում է վարկավորման աճ: Այստեղ, իհարկե, ամենակարևորը վարկավորվող սուբյեկտն է` իրական տնտեսությունը: Այսօր արդեն կարելի է տեսնել, ինչ լուրջ ջանքեր է գործադրում կառավարությունը տնտեսական աշխուժացման ուղղությամբ:
Պարոն Ճզմաչյան, կառավարությունը փորձում է ակտիվության նոր թափ հաղորդել ՓՄՁ-ներին, նաև հարկային որոշ արտոնություններ տրամադրելու միջոցով: Ձեր գնահատմամբ, վարկավորման ինչպիսի ՞ քաղաքականություն պետք է վարեն առևտրային բանկերը , որ նպաստեն ՓՄՁ-ի աճին, խոշոր բիզնեսի վարկավորումն էլ չթուլանա:
Մի քանի տարի առաջ բանկերի վարկային պորտֆելներում գերակշռում էին խոշոր բիզնեսին տրված վարկերը: Որոշ դեպքերում խոսքը 70% մասին էր: Ո ՞ վքեր այսօր կարող են և պետք է լինեն ճիշտ ու իրական հաճախորդներ… Այստեղ պետք է անդրադառնամ տնտեսությանը: Հիշու՞ մ եք, անցած 2-3 տարում բանկերի շահույթները սկսեցին նվազել, քանի-որ բանկերի մոտ խնդրահարույց վարկերի տեսակարար կշիռն ավելացավ: Այդ վարկերը պետք է դուրս գրվեին, ինչը բանկերի համար ցանկալի չէր: Նրանք փորձում էին ամեն գնով խնդրին լուծում գտնել: Բայց դա ոչ բոլորին հաջողվեց: Գտնվեց խելամիտ լուծում: Բանկերը կապիտալներն ավելացրեցին և խնդրահարույց վարկերը դուրս գրեցին բալանսներից: Այս դեպքում շահույթը նվազում է, ինչը բնական է, որ ժամանակավոր բնույթ է կրում: Ամենակարևորը` բանկերը մաքրվում են, և առաջընթաց անպայման կգրանցվի: Տնտեսությունն ու բանկային համակարգը փոխկապակցված են, և նույնիսկ դժվար է ասել <<հավն է ձվից, թե ձուն հավից>>: Կառավարության նոր տնտեսական քաղաքականությունը նոր ներդրումներ կարող է բերել Հայաստան: Դրա հաշվին նաև խոշոր բիզնեսի վարկավորումը կավելանա: Բայց չմոռանանք, որ Հայաստանը շարունակում է մնալ փոքր բիզնեսի երկիր, այստեղ հենց փոքրը կարիք աջակցության մեծ կարիք ունի: Նրանց նաև բանկերը պետք է ձեռք մեկնեն: Խորապես համոզված եմ, որ մեր երկրի տնտեսության 70% փոքր ու զարգացած բիզնեսը պետք է ապահովի:
Հաշվի առնելով նաև այն, որ ԿԲ-ն շարունակում է նվազեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը, կարելի ՞ է սպասել, որ առևտրային բանկերը կվերանայեն վարկերի տոկոսները դեպի իջեցում:
Կենտրոնական Բանկ-ը չի ճնշում առևտային բանկերին և չի ստիպում իջեցնել տոկոսները: Այդ գործընթացը ընթանում է մրցակցության ավելացման հաշվին: Կապիտալի և ակտիվների ավելացմամբ ավանդների տեսակարար կշիռը ընդհանուր բանկային փողի մեջ պետք է փոքր ինչ նվազի: Ավանդների տոկոսները արդեն նվազում են, պակասում են նաև վարկերի տոկոսները:
Բանկերի կապիտալի ավելացումը ենթադրում էր նաև ծառայությունների դիվերսիֆիկացում: Ըստ ձեզ, ի ՞նչ ուղղությամբ պետք է գնան բանկերը, նաև մրցակցային առողջ միջավայր ապահովելու համար:
17 բանկերի խոշոր կապիտալները տեխնիկական հզորության հնարավորություն են տալիս: Սա էլ իր հերթին նոր ծառայությունների ստեղծման լավ շանս է:
Պարոն Ճզմաչյան, վերջին շրջանում ավելի հաճախ են պտտվում լուրեր, թե ԵԱՏՄ-ում, նաև Հայաստանում միասնական արժույթ կներդրվի, և ազգային դրամը դուրս կգա շրջանառությունից: Ձեր գնահատմամբ, այսօր սա իրատեսակա՞ն է:
Համոզված եմ` ոչ: Վերջերս եմ վերադարձել միջազգային բանկային խորհրդի կազմակերպած սիմպոզիումից, որը Սերբիայի մայրաքաղաք Բելգրադում էր: Միջազգային բանկային խորհուրդը մի կառույց է, որին անդամակցում են մոտ 20 երկրների բանկերի միություններ, ասոցիացիաներ, լիգաներ, Հայաստանի բանկերի միությունը ևս հեղինակավոր կառույցի անդամ է: Այնտեղ մենք անդրադարձանք այս թեմային, և ի ուրախություն բոլորիս, բոլոր 20 երկրների բանկիրները հերքեցին միասնական արժույթի ներդրաման հնարավորությունը: Առաջիկա 10-15 տարում նման փոփոխություն չի լինի:
Կանխատեսումներից խոսեցիք, ևս մի հարց ծագեց… Կապիտալիզացված հայկական բանկերը, ըստ Ձեզ, ի՞նչպես կավարտեն 2017 թվականը
Կանխատեսելն անշնորհակալ գործ է, հատկապես տնտեսությունում և բանկային համակարգում: Բայց, համոզված եմ, որ բանկերը 2017-ն ավելի լավ կավարտեն, քան 2016-ը: Իսկ եկող տարվա ցուցանիշները կգերազանցեն 2017-ինը`տարբերությունը կլինի կտրուկ:

10-06-2017 14:27 3369
Mr. Chzmachyan, the past two years have been marked by major challenges for the Armenian banking system. Still in 2014, the Central Bank gave a strict assignment to increase six times the minimal threshold of the total capital. The deadline was December 31, 2016. Would you thing that not all the banks would be ableto cope with this challenge ... What did the CB initiative give the banking system?
First of all I would like to mention that it is very pleasant to cooperate with the finagent journalist team ... Well, I really said two years ago that as a result of the assignment of the Central Bank, 16-18 banks will remain in the banking system out of 21. Really remained 17. At that time I also predicted that the volume of capital would increase by about $ 300-320 million. That's how it happened. Let me tell you that I was for the decision of the Central Bank. It looks like a small "physical force was used", but the CB managed to increase the power of the banks. Naturally, we had to deal with a bank with a capital of $ 10 million -  5 billion drams, now with $ 62 million.
Of course, it is early to talk about what it has given to banks. I can say that the physical and legal entities dealing with banks are much more confident because they are sure that even in difficult situations banks will be able to find a solution and will not collapse.
In addition to the increase in capital, assets have also increased, which suggests growth in lending. Here, of course, the most important thing is the lending subject - the real economy. Today, it's already possible to see what the government is doing in the direction of economic revival.
Mr. Chzmachian, the Government tries to give a new impetus to SMEs, as well as some tax benefits. In your opinion, what kind of lending policies should be run by commercial banks that will help SME growth, so that lending to large businesses will not diminish.
A few years ago, loans to large businesses were dominant in the bank's credit portfolios. In some cases it was about 70%. Who can and should be the right and true customers today ... Here I have to address the economy. It is worth reminding that in the last 2-3 years the profit of the banks began to decline as the share of problem loans increased in banks. Those loans were to be deducted, which was not desirable for banks. They tried to find a solution to the problem at any cost. But that did not succeed. A reasonable solution was found. The banks added capital and wrote thetroubled loans out of balances. In this case, profit decreases, which is natural and temporary. Which is the most important,  banks are cleaned and progress will be recorded. The economy and the banking system are interconnected, and it's even hard to say "chicken appeared from eggs or egg from chicken". The new economic policy of the government can bring new investments to Armenia. At the expense of this, large business lending will increase. But let's not forget that Armenia remains  a country of small business, and here the small needs a  great  support. Banks should also support  them. I am deeply convinced that 70% of our country's economy will provide small and developed businesses.
Taking into consideration the fact that the Central Bank continues to reduce the refinancing rate, can we expect that commercial banks will reconsider their interest rates and reduce them?
The Central Bank does not pressure commercial banks and does not force them to lower interest rates. This process is proceeding from the increase of competition. Increasing capital and assets the share of deposits in the total bank money should be slightly lower. The interest rates on deposits are already decreasing, and the interest rates too.
Increase in bank capital also meant diversification of services. What directions  do you think banks should choose to provide a competitive environment?
Large capitals of 17 banks provide technical capability. This, in its turn, is a good chance of creating new services.
Mr. Chzmachian, in the recent period, more and more rumors spread that inEEU, as well as in Armenia a single currency will be introduced, and the national currency will come out of circulation. At your estimation,  is this realistic today?
I'm sure not. Recently I returned from the symposium organized by the International Banking Council, which was in Belgrade, Serbia. The International Banking Council is a structure that consists of banks' unions from 20 countries, associations, leagues, and Union of Armenian Banks. There we have touched upon this subject and the forjoy of all of us, the bankers of all 20 countries have denied the possibility of a single currency. There will be no such change in the next 10-15 years.
As for the forecasts, one more question  ... How willthe capitalized Armenian banks finish the year of  2017?
Predicting is a thankless job, especially in the economy and in the banking system. But I'm convinced that banks will finish 2017 better than 2016. And the figures for the coming year will exceed those of 2017 - the difference will be sharp.