18-08-2017 10:57 3204
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Մակարյանը, ՀՀ կառավարության աշխատակազմի «Գյուղական տարածքների տնտեսական զարգացման ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» պետական հիմնարկի գյուղական ֆինանսավորման կառույցի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վահե Հարությունյանը և «ՓՄՁ ներդրումներ» ՈՒՎԿ ՓԲԸ-ի գործադիր տնօրենի տեղակալ Հրաչ Դարբինյանը ստորագրել են եռակողմ հուշագիր: Ստորագրված փաստաթղթով կողմերը նախատեսում են համագործակցել Գյուղատնտեսական հումքի մթերումների (գնումների) նպատակով ագրովերամշակման ոլորտին տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների մասնակի սուբսիդավորման պիլոտային ծրագրի իրականացումն ապահովելու նպատակով:
«Ծրագրով վերամշակման ոլորտում գործող ընկերություններին պտուղ-բանջարեղենի և խաղողի մթերումների իրականացման համար տրամադրվելու է տարեկան 3% տոկոսադրույքով վարկ մեկ տարի ժամկետով: Քանի որ ծրագիրը փորձնական է, այս տարի յուրաքանչյուր շահառու կկարողանա ստանալ մինչև 150 մլն դրամ, սակայն հաջորդ տարիներին տրամադրվող գումարի չափը կավելացվի», – նշել է Ռոբերտ Մակարյանը:
Տեղեկացնելով, որ արդեն երեք բանկ պատրաստակամություն է հայտնել միանալ ծրագրին` փոխնախարարը միաժամանակ հավելել է, որ առաջիկայում ծրագրին կմիանան նաև այլ բանկեր:
Ակնկալվում է, որ ծրագրով նախադրյալներ կստեղծվեն ոլորտում վարկունակ պահանջարկի մակարդակի բարձրացման համար, ինչը կհանգեցնի գյուղատնտեսական մթերքների գնման դիմաց գյուղացիական տնտեսություններին կատարվող վճարումները կարճ ժամկետում կատարելուն, կնվազեն բանկերի և վարկային կազմակերպությունների ռիսկերը: Բացի այդ, որոշակիորեն կբարձրանա գյուղատնտեսական մթերքներ վերամշակող արդյունաբերության ոլորտի գրավչության մակարդակը, էականորեն կմեղմվի գյուղատնտեսական մթերքների իրացման հիմնախնդիրը:

18-08-2017 10:57 3205
Заместитель министра сельского хозяйства Армении Роберта Макаряна, исполняющий обязанности директора Управления развития финансового сектора аппарата Правительства РА Ваге Арутюнян и заместитель исполнительного директора УКО ЗАО «Закрытое частное предприятие Инвестиции» Грач Дарбинян подписали трехсторонний меморандум. В соответствии с подписанным документом стороны намерены сотрудничать для обеспечения реализации пилотной программы частичного субсидирования процентных ставок для агропереработки сельскохозяйственного сырья (закупок).
«Компания предоставит кредит с 3% ставкой сроком на один год для реализации поставок фруктов и овощей и винограда для компаний, работающих в обрабатывающем секторе. Поскольку программа является пилотной, каждый бенефициар сможет получить до 150 млн. драмов в этом году, но в следующем году эта сумма будет увеличена», - сказал Роберт Макарян.
Отметим, что уже три банка выразили готовность присоединиться к программе, заместитель министра добавил, что в ближайшее время к этой программе присоединятся другие банки.
Ожидается, что проект создаст предпосылки для повышения уровня кредитного спроса в секторе, что приведет к краткосрочным платежам фермерам в обмен на покупку сельскохозяйственной продукции и уменьшит риски банков и кредитных организаций. Кроме того, уровень привлекательности перерабатывающей промышленности сельскохозяйственной продукции несколько раз увеличится, и проблема продажи сельскохозяйственной продукции будет значительно снижена.