18-08-2017 10:57 3204
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Մակարյանը, ՀՀ կառավարության աշխատակազմի «Գյուղական տարածքների տնտեսական զարգացման ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» պետական հիմնարկի գյուղական ֆինանսավորման կառույցի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վահե Հարությունյանը և «ՓՄՁ ներդրումներ» ՈՒՎԿ ՓԲԸ-ի գործադիր տնօրենի տեղակալ Հրաչ Դարբինյանը ստորագրել են եռակողմ հուշագիր: Ստորագրված փաստաթղթով կողմերը նախատեսում են համագործակցել Գյուղատնտեսական հումքի մթերումների (գնումների) նպատակով ագրովերամշակման ոլորտին տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների մասնակի սուբսիդավորման պիլոտային ծրագրի իրականացումն ապահովելու նպատակով:
«Ծրագրով վերամշակման ոլորտում գործող ընկերություններին պտուղ-բանջարեղենի և խաղողի մթերումների իրականացման համար տրամադրվելու է տարեկան 3% տոկոսադրույքով վարկ մեկ տարի ժամկետով: Քանի որ ծրագիրը փորձնական է, այս տարի յուրաքանչյուր շահառու կկարողանա ստանալ մինչև 150 մլն դրամ, սակայն հաջորդ տարիներին տրամադրվող գումարի չափը կավելացվի», – նշել է Ռոբերտ Մակարյանը:
Տեղեկացնելով, որ արդեն երեք բանկ պատրաստակամություն է հայտնել միանալ ծրագրին` փոխնախարարը միաժամանակ հավելել է, որ առաջիկայում ծրագրին կմիանան նաև այլ բանկեր:
Ակնկալվում է, որ ծրագրով նախադրյալներ կստեղծվեն ոլորտում վարկունակ պահանջարկի մակարդակի բարձրացման համար, ինչը կհանգեցնի գյուղատնտեսական մթերքների գնման դիմաց գյուղացիական տնտեսություններին կատարվող վճարումները կարճ ժամկետում կատարելուն, կնվազեն բանկերի և վարկային կազմակերպությունների ռիսկերը: Բացի այդ, որոշակիորեն կբարձրանա գյուղատնտեսական մթերքներ վերամշակող արդյունաբերության ոլորտի գրավչության մակարդակը, էականորեն կմեղմվի գյուղատնտեսական մթերքների իրացման հիմնախնդիրը:

18-08-2017 10:57 3206
RA Deputy Minister of Agriculture Robert Makaryan, Acting Director of the Rural Finance Facility Development Office of the RA Government Staff Vahe Harutyunyan and Deputy Executive Director of "SME Investments" UCO CJSC Hrach Darbinyan signed a trilateral memorandum. Under the signed document, the parties intend to cooperate to ensure the implementation of a pilot program for partial subsidizing interest rates for agro-processing agricultural raw materials (purchases).
"The company will provide a 3% interest rate loan for one year for the implementation of fruit and vegetable and grape supplies to companies operating in the processing sector. Since the program is pilot, each beneficiary will be able to receive up to 150 million drams this year, but the amount will be increased next year, "said Robert Makaryan.
Noting that already three banks have expressed readiness to join the program, the Deputy Minister added that other banks will join the program in the near future.
It is expected that the project will create prerequisites for increasing the level of credit demand in the sector, which will lead to short-term payments to farmers in exchange for the purchase of agricultural products and will reduce the risks of banks and credit organizations. Additionally, the level of attractiveness of the agricultural products processing industry will somewhat increase and the problem of selling agricultural products will be significantly reduced.