Այս տարվա հունվար-հուլիսին Հայաստան ժամանող օտարերկրյա քաղաքացիներին ավելացված արժեքի հարկի վերադարձի հարկային հաշիվներով՝ TAX FREE - ով վերադարձվել է մոտ 277 մլն դրամ, ինչը ավելի քան 100 մլն դրամով կամ շուրջ 57%-ով գերազանցում է 2016թ. նույն ժամանակի ցուցանիշը:
«Tax free հաշիվներով վերադարձված գումարների աճը հիմնականում պայմանավորված է տարեսկզբին ԱԱՀ-ի վերադարձի հաշվով ձեռք բերված ապրանքների արժեքի շեմի կրկնակի նվազեցմամբ»,- նշել է ՊԵԿ ստուգումների կազմակերպման և դիտարկման վարչության հարկային հաշվանցումների և վերադարձման հսկողության բաժնի պետ Արման Միրզոյանը:
Նա հիշեցրել է, որ ՀՀ կառավարության որոշմամբ 2017թ. հունվարի 1-ից օտարերկրյա անձանց կողմից ավելացված արժեքի հարկի գումարները հետ ստանալու համար նախատեսված ԱԱՀ վերադարձի հաշվով ձեռք բերված ապրանքների արժեքի (ներառյալ ԱԱՀ-ն) շեմը 100 000 դրամի փոխարեն սահմանվել է 50 000 դրամ: Արման Միրզոյանի խոսքով՝ վերադարձված գումարների աճին նպաստել է նաեւ ներգնա զբոսաշրջային այցելությունների թվի աճը:
Tax free համակարգի ներդրման ժամանակահատվածից՝ 2014-ից մինչ օրս արտոնությունից օգտվողներին է վերադարձվել ավելի քան 1,245 մլրդ դրամ գումար: Հայաստանում ձեռք բերված ապրանքների համար վճարված ԱԱՀ-ն օտարերկրյա քաղաքացիներին է վերադարձվում մեր երկրից մեկնելիս՝ օդանավակայաններում եւ սահմանային մյուս անցակետերում:

18-08-2017 16:22 2894
Taxes on return of VAT to foreign citizens arriving in Armenia in January-July of this year have been repaid by TAX FREE about 277 million drams, which is more than 100 million drams or 57% more than in 2016. The same time index.
"The growth of the amounts returned by tax free accounts is mainly conditioned by the double reduction of the value of goods purchased at the beginning of the year," said Arman Mirzoyan, the head of the State Revenue Control and Inspection Department of the State Revenue Service.
He reminded that by the decision of the Government of the Republic of Armenia in 2017, Starting from January 1, the threshold of value of goods (including VAT) for VAT returns by foreign entities is set up 50,000 drams instead of 100,000 drams. According to Arman Mirzoyan, the growth of the number of incoming tourists has also contributed to the growth of the amount of returns.
Since the introduction of the tax free system, since 2014, more than 1,245 billion drams have been returned to users of privilege. VAT paid for goods purchased in Armenia is returned to foreign nationals when leaving our country at airports and other checkpoints.