Այս տարվա հունվար-հուլիսին Հայաստան ժամանող օտարերկրյա քաղաքացիներին ավելացված արժեքի հարկի վերադարձի հարկային հաշիվներով՝ TAX FREE - ով վերադարձվել է մոտ 277 մլն դրամ, ինչը ավելի քան 100 մլն դրամով կամ շուրջ 57%-ով գերազանցում է 2016թ. նույն ժամանակի ցուցանիշը:
«Tax free հաշիվներով վերադարձված գումարների աճը հիմնականում պայմանավորված է տարեսկզբին ԱԱՀ-ի վերադարձի հաշվով ձեռք բերված ապրանքների արժեքի շեմի կրկնակի նվազեցմամբ»,- նշել է ՊԵԿ ստուգումների կազմակերպման և դիտարկման վարչության հարկային հաշվանցումների և վերադարձման հսկողության բաժնի պետ Արման Միրզոյանը:
Նա հիշեցրել է, որ ՀՀ կառավարության որոշմամբ 2017թ. հունվարի 1-ից օտարերկրյա անձանց կողմից ավելացված արժեքի հարկի գումարները հետ ստանալու համար նախատեսված ԱԱՀ վերադարձի հաշվով ձեռք բերված ապրանքների արժեքի (ներառյալ ԱԱՀ-ն) շեմը 100 000 դրամի փոխարեն սահմանվել է 50 000 դրամ: Արման Միրզոյանի խոսքով՝ վերադարձված գումարների աճին նպաստել է նաեւ ներգնա զբոսաշրջային այցելությունների թվի աճը:
Tax free համակարգի ներդրման ժամանակահատվածից՝ 2014-ից մինչ օրս արտոնությունից օգտվողներին է վերադարձվել ավելի քան 1,245 մլրդ դրամ գումար: Հայաստանում ձեռք բերված ապրանքների համար վճարված ԱԱՀ-ն օտարերկրյա քաղաքացիներին է վերադարձվում մեր երկրից մեկնելիս՝ օդանավակայաններում եւ սահմանային մյուս անցակետերում:

Налоги на добавленную стоимость, возврат НДС иностранным гражданам, прибывающим в Армениюбыл произведен в январе-июле этого года, через TAX FREE было возвращено около 277 млн. драмов, что на 100 млн. драмов или на 57% больше, чем в 2016 году.
«Рост сумм, возвращаемых на основе налогов, в основном обусловлен двойным снижением стоимости товаров, приобретенных в начале года», - сказал Арман Мирзоян, начальник Департамента государственного контроля и надзора за государственными доходами.
Он напомнил, что по решению Правительства Республики Армения в 2017 году с 1 января порог стоимости товаров (включая НДС) на возврат НДС иностранными юридическими лицами составляет 50 000 драмов вместо 100 000 драмов. По словам Армана Мирзояна, рост количества приезжающих туристов также способствовал росту суммы возвратов.
С момента введения системы Tax free с 2014 года более 1,245 млрд. драмов были возвращены пользователям привилегии. НДС, уплаченный за товары, приобретенные в Армении, возвращается иностранным гражданам при выходе из нашей страны в аэропортах и других контрольно-пропускных пунктах.