Արցախում 2017-ի հունիսին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2016-ի հունիսի համեմատ աճել է 13.9%, այս տարվա մայիսի համեմատ` 42.5%, իսկ 2017թ. հունվար-հունիսին (աճողական) 2016թ. հունվար-հունիսի համեմատ` 15%:
Ըստ Արցախի Հանրապետության Ազգային վիճակագրական ծառայության` 2017թ. հունվար-հունիսին ԼՂՀ համախառն ներքին արդյունքը կազմել է 102.2 մլրդ դրամ` 2016թ. հունվար-հունիսի 87.7 մլրդ դրամի դիմաց: ՀՆԱ-ի հավելաճի տեմպը կազմել է 14.9%, ինդեքս-դեֆլյատորը`1.4%: 2017թ. հունվար-հունիսին մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն, ընթացիկ գներով, կազմել է 699.8 հազ. դրամ, 1444.2 դոլար կամ 1333.3 եվրո:

22-08-2017 11:19 2629
The economic activity index in Artsakh in June, 2017 increased by 13.9% as compared to June 2016, compared with May of this year - by 42.5% and compared with January-June, 2017 (increase) and with January-June, 2016 by 15% .
According to the National Statistical Service of the Republic of Artsakh, Gross Domestic Product of the NKR totaled 102.2 billion drams in January-June, 2017 as compared to 87.7 billion drams in January-June, 2016. Gross domestic product growth rate was 14.9%, index deflator - 1.4%. In January-June, 2017 the GDP per capita in current prices was 699.8 thousand drams or 1444.2 dollars or 1333.3 euros.