25-08-2017 10:50 3997
Կառավարությունն ընդունել է «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ բաժնետոմսերով հավաստված իրավունքները հավատարմագրային կառավարման հանձնելու մասին» որոշում: Ըստ այդմ, նախատեսվում է ընկերության 100 տոկոս պետական բաժնեմասով հավաստված իրավունքները հավատարմագրային կառավարման հանձնել «Տաշիր Կապիտալ» ՓԲԸ-ին:
Որոշման նպատակն է բարձրացնել «ԲԷՑ» ընկերության գործունեության արդյունավետությունը: Հիմնավորման համաձայն, «ԲԷՑ» ՓԲԸ-ի կառավարման հանձնումը «Տաշիր Կապիտալ» ՓԲԸ-ին մի շարք առավելություններ ունի, մասնավորապես` ծախսերի օպտիմալացման, ներդրումների, կառավարման և տեխնիկական քաղաքականության տեսանկյուններից: Հավատարմագրային կառավարման պայմաններում կստեղծվեն սպասարկման, վերանորոգման աշխատանքների, ինչպես նաև ներդրումների և տեխնիկական քաղաքականության իրականացման միասնական կառավարման հայեցակարգեր և կանոններ: «Տաշիր Կապիտալ»-ի կառավարումը հնարավորություն կընձեռի «ԲԷՑ»-ում ներդրումային և զարգացման ծրագրերի իրականացման նպատակով «ՀԷՑ» ՓԲԸ-ի երաշխավորությամբ ներգրավել հավելյալ փոխառու միջոցներ:
Մասնավորապես, կառավարման ժամանակաշրջանում ներդրումների իրականացման նպատակով «ՀԷՑ» ՓԲԸ-ի երաշխավորությամբ կներգրավվեն փոխառու միջոցներ «ԲԷՑ»-ի բոլոր այն ենթակայանների վերակառուցման համար, որոնք մինչ այդ չեն վերակառուցվել միջազգային ֆինանսական և վարկային կազմակերպությունների կողմից ֆինանսավորվող ծրագրերով: Փոխառու միջոցներ կներգրավվեն նաև բարձր լարման ցանցերի շահագործման, ընդլայնման, զարգացման, անհրաժեշտ էլեկտրաուժային սարքավորումների արտադրությունների կազմակերպման, Հայաստան-Վրաստան նոր օդային գծի, ինչպես նաև «Դդմաշեն» և «Այրում» ենթակայանների կառուցման համար:

Правительство приняло решение о передаче прав, удостоверенных акциями ЗАО «Высоковольтные электрические сети». В соответствии с этим, планируется передать права, вытекающие из 100 процентов государственной доли компании, в доверительное управление ЗАО «Ташир Капитал».
Целью решения является повышение эффективности компании «Высоковольтные электрические сети». Согласно обоснованию, передача управления ЗАО «Высоковольтные электрические сети» ЗАО «Ташир Капиталу» имеет ряд преимуществ, в частности, оптимизация затрат, с точки зрения инвестиций, управления и технической политики. В рамках доверительного управления будут созданы концепции и правила управления услугами, ремонта, а также реализации инвестиций и технической политики. Руководство «Ташир Капитал» позволит привлечь дополнительные заемные средства под руководством ЗАО «Электрические сети Армении» для реализации инвестиционных и развивающих программ в ЗАО «Высоковольтные электрические сети».
В частности, для осуществления инвестиций в период управления, под руководством ЗАО «Электрические сети Армении» , будут использованы заемные средства для реконструкции всех подстанций «Высоковольтных электрических сетей», которые не были реконструированы международными финансово-кредитными организациями , Заемные средства будут также использоваться для эксплуатации, расширения, развития сетей высокого напряжения, организации производства необходимого электрооборудования, строительства новой армяно-грузинской авиакомпании, а также строительства подстанций «Ддмашен» и «Айрум».