25-08-2017 10:50 3997
Կառավարությունն ընդունել է «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ բաժնետոմսերով հավաստված իրավունքները հավատարմագրային կառավարման հանձնելու մասին» որոշում: Ըստ այդմ, նախատեսվում է ընկերության 100 տոկոս պետական բաժնեմասով հավաստված իրավունքները հավատարմագրային կառավարման հանձնել «Տաշիր Կապիտալ» ՓԲԸ-ին:
Որոշման նպատակն է բարձրացնել «ԲԷՑ» ընկերության գործունեության արդյունավետությունը: Հիմնավորման համաձայն, «ԲԷՑ» ՓԲԸ-ի կառավարման հանձնումը «Տաշիր Կապիտալ» ՓԲԸ-ին մի շարք առավելություններ ունի, մասնավորապես` ծախսերի օպտիմալացման, ներդրումների, կառավարման և տեխնիկական քաղաքականության տեսանկյուններից: Հավատարմագրային կառավարման պայմաններում կստեղծվեն սպասարկման, վերանորոգման աշխատանքների, ինչպես նաև ներդրումների և տեխնիկական քաղաքականության իրականացման միասնական կառավարման հայեցակարգեր և կանոններ: «Տաշիր Կապիտալ»-ի կառավարումը հնարավորություն կընձեռի «ԲԷՑ»-ում ներդրումային և զարգացման ծրագրերի իրականացման նպատակով «ՀԷՑ» ՓԲԸ-ի երաշխավորությամբ ներգրավել հավելյալ փոխառու միջոցներ:
Մասնավորապես, կառավարման ժամանակաշրջանում ներդրումների իրականացման նպատակով «ՀԷՑ» ՓԲԸ-ի երաշխավորությամբ կներգրավվեն փոխառու միջոցներ «ԲԷՑ»-ի բոլոր այն ենթակայանների վերակառուցման համար, որոնք մինչ այդ չեն վերակառուցվել միջազգային ֆինանսական և վարկային կազմակերպությունների կողմից ֆինանսավորվող ծրագրերով: Փոխառու միջոցներ կներգրավվեն նաև բարձր լարման ցանցերի շահագործման, ընդլայնման, զարգացման, անհրաժեշտ էլեկտրաուժային սարքավորումների արտադրությունների կազմակերպման, Հայաստան-Վրաստան նոր օդային գծի, ինչպես նաև «Դդմաշեն» և «Այրում» ենթակայանների կառուցման համար:

25-08-2017 10:50 3999
The government decided to transfer the rights certified by the shares of CJSC "High-voltage electrical networks". In accordance with this, it is planned to transfer the rights arising from 100 percent of the state share of the company to the trust management of CJSC Tashir Capital.
The goal of the solution is to increase the efficiency of the company "High-voltage electrical networks". According to the justification, the transfer of control of CJSC "High Voltage electrical networks " to CJSC "Tashir Capital" has a number of advantages, in particular, cost optimization, in terms of investment, management and technical policy. Within the framework of trust management, concepts and rules for management of services, repairs, as well as implementation of investments and technical policies will be created. The "Tashir Capital" management will allow attracting additional borrowed funds under the leadership of CJSC "Electric Networks of Armenia" for the implementation of investment and development programs in CJSC "High Voltage Electric Networks".
In particular, to make investments during the management period, under the supervision of CJSC "Electric Networks of Armenia", borrowed funds will be used for the reconstruction of all substations of "High Voltage Electric Networks" that have not been reconstructed by international financial and credit organizations, Borrowed funds will also be used for operation , expansion, development of high voltage networks, organization of production of necessary electrical equipment, construction of a new Armenian-Georgian airline, and substations "Ddmashen" and "Airum".