26-08-2017 12:09 2983
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների տնտեսությունը մրցունակ դարձնելու անհրաժեշտ պայման է համարում թվայնացումը:
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահն այս մասին հայտարարել է «Եվրասիական շաբաթ» միջազգային ֆորումի շրջանակներում կայացած «Եվրասիական տնտեսական միության թվային վերաթարմացում. նոր հայացք տնտեսությանը» խորագիրը կրող նիստի ընթացքում:
«Ակնհայտ է, որ բոլոր այն գործընթացները, որոնք կշարունակեն իրականացվել հին տրամաբանությամբ, հնացած կլինեն, իսկ այն ակտիվները, որոնք թվայնացված չեն, կորցնում են իրենց արժեքները»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Նա հավելել է, որ ընդհանուր շուկաների թվայնացումը սկզբունքային նշանակություն ունի նաև ինտեգրացիայի զարգացման համար: «Սրա հետ կապված առանցքային պայմաններն են թվային ստանդարտների, սկզբունքների և կանոնների միասնականությունը»,- ընդգծել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահը:

Председатель Евразийской экономической комиссии Тигран Саргсян считает, что цифровизация является необходимым условием конкурентоспособности экономики государств-членов Евразийского экономического союза.
Об этом заявил председатель Евразийской экономической комиссии на международном форуме «Замена цифровой экономики Евразийского экономического союза: новый взгляд на экономику».
«Очевидно, что все процессы, которые будут продолжаться со старой логикой, будут устаревшими, а активы, которые не оцифровываются, теряют свои ценности», - сказал Тигран Саркисян.
Он добавил, что цифровизация общих рынков имеет первостепенное значение для развития интеграции. «Ключевыми условиями, которые связаны с этим, являются единство цифровых стандартов, принципов и правил», - подчеркнул глава Евразийской экономической комиссии.