26-08-2017 12:09 2983
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների տնտեսությունը մրցունակ դարձնելու անհրաժեշտ պայման է համարում թվայնացումը:
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահն այս մասին հայտարարել է «Եվրասիական շաբաթ» միջազգային ֆորումի շրջանակներում կայացած «Եվրասիական տնտեսական միության թվային վերաթարմացում. նոր հայացք տնտեսությանը» խորագիրը կրող նիստի ընթացքում:
«Ակնհայտ է, որ բոլոր այն գործընթացները, որոնք կշարունակեն իրականացվել հին տրամաբանությամբ, հնացած կլինեն, իսկ այն ակտիվները, որոնք թվայնացված չեն, կորցնում են իրենց արժեքները»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Նա հավելել է, որ ընդհանուր շուկաների թվայնացումը սկզբունքային նշանակություն ունի նաև ինտեգրացիայի զարգացման համար: «Սրա հետ կապված առանցքային պայմաններն են թվային ստանդարտների, սկզբունքների և կանոնների միասնականությունը»,- ընդգծել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահը:

Tigran Sargsyan, Chairman of the Eurasian Economic Commission, considers digitalization as a necessary condition for making the economy of the Eurasian Economic Union member states competitive.
The Chairman of the Eurasian Economic Commission has stated this at the international forum of " Digital restart of Eurasian Economic Union: a new look at the economy ".
"It is obvious that all the processes, which will continue with the old logic, will be outdated, and the assets, which are not digitized, lose their values," said Tigran Sargsyan.
He added that digitalization of the common markets is of paramount importance for the development of integration. "The key terms related to this are the unity of digital standards, principles and rules", the head of the Eurasian Economic Commission underscored.