Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական Հանձնաժողովի կողմից կատարված վերահսկողության արդյունքների համաձայն, վերջին մեկ-երկու ամսվա ընթացքում տեղի է ունեցել շաքարավազի գնի մոտ 10-12 տոկոսով նվազում: Նման տվյալներ է հրապարակել հանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը:Ըստ աղբյուրի, եթե հունիսին 1 կիլոգրամ շաքարավազը վաճառվում էր 400 դրամով, այսօր այն կազմում է 350 դրամ: Նվազումը խիստ կարևոր հանգամանք է նաև այն առումով, որ, սովորաբար, պահածոների պատրաստման ժամանակահատվածում հանրապետությունում մի քանի անգամ ավելանում են շաքարավազի սպառման ծավալները: Չնայած սպառման ծավալների կտրուկ աճին, դիտարկվել է էական գնանկում:
Հանձնաժողովը տեղեկացնում է, որ դեռևս 2016 թվականի ապրիլ ամսից սկսած՝ շաքարավազի միջազգային գները սկսել էին շարունակական աճ գրանցել: Մասնավորապես, ըստ միջազգային հեղինակավոր ընկերությունների տվյալների, 2016 թվականի ապրիլ - հոկտեմբեր ամիսներին շաքարավազի միջազգային գների աճը կազմել է 44 տոկոս, ինչը էական բարձրացում է:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ մեր երկրում շաքարավազը արտադրվում է Բրազիլիայից ներմուծված շաքարավազի հումքից, ուստի միջազգային գների աճը կարող էր հանգեցնել նաև երկրի ներսում վաճառքի գների բարձրացմանը: Այդ իսկ պատճառով ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը 2016 թվականից ամենամսյա կտրվածքով սկսել էր ուսումնասիրել շաքարավազի ձեռքբերման գների և վաճառքի գների փոփոխությունները, կատարել գնագոյացման հաշվարկներ` գերիշխող ապրանքային շուկան պահելով վերահսկողության տակ, որպեսզի թույլ չտրվեն չհիմնավորված գնային փոփոխություններ: Արդյունքում, այն պարագայում, երբ միջազգային շուկաներում շաքարավազի հումքի գինը աճել է 44 տոկոսով, մեր երկրում աճը կազմել է 9 տոկոս:
Ընդ որում շաքարավազի առավելագույն գինը կազմել է 390-400 դրամ՝ 1 կիլոգրամի հաշվով: Այսինքն, կարող ենք փաստել, որ, չնայած միջազգային շուկաներում գնային կտրուկ բարձրացումներին, մենք կարողացել են խուսափել գների ցնցումներից և մեր երկրում շաքարավազի գների փոփոխությունները կրել են ավելի սահուն ընթացք, ինչը չի հանգեցրել էական տատանումների:
Կարևոր հանգամանք է նաև այն, որ վերջին տարիներին այս ոլորտում Հանձնաժողովը արձանագրել է նաև դրական միտումներ՝ կապված մրցակցության խորացման և նոր տնտեսվարողների ի հայտ գալու հետ: Մասնավորապես, ԵԱՏՄ անդամակացությունից հետո այս ոլորտում սկսել էն գործունեություն իրականացնել մի շարք ընկերություններ, որոնք պատրաստի շաքարավազ են ներմուծում նաև Ռուսաստանի Դաշնությունից: Այսպես, եթե նախկինում ՌԴ-ից շաքարավազ ներմուծում էր մոտ 10 տնտեսվարող, ապա ներկայումս այդ ընկերությունների թիվը ավելացել է, կազմելով՝ 23:
Ընդհանուր առմամբ, ԵԱՏՄ տարածքից օրինակ 2017 թվականի առաջին կիսամյակին ներմուծվել է 11 հազ տոննա շաքարավազ, ինչը մոտ 10 անգամ ավել է նախորդ տարիների ցուցանիշներից: Այս հանգամանքը ևս իր ազդեցությունն է ունեցել մեր երկրում շաքարավազի գնի կտրուկ բարձրացումից խուսափելու առումով: Ընդ որում, ներմուծմամբ զբաղվում են ինչպես խոշոր առևտրային ցանցերը, այնպես էլ անհատ ձեռնարկատերեր, որոնք շաքարավազը իրացնում են տարբեր մարզերում:
«Այսինքն, կարող ենք փաստել, որ այս ոլորտում ևս ուժեղացել է մրցակցությունը, առկա են նոր ընկերություններ, որոնք մուտք են գործել շուկա և սկսել են մրցակցել տեղական արտադրության հետ:
Հանձնաժողովը շարունակում է հետևել շուկայում տեղի ունեցող զարգացումներին և հետագայում ևս ուսումնասիրվելու են գնային փոփոխությունների համարժեքությունը: ՏՄՊՊՀ գնահատմամբ, անշուշտ, այս երևույթը դրական է անդրադառնում շուկայի վրա ընդհանուր առմամբ, իսկ առաջիկա կանխատեսումներով ակնկալում ենք, որ մրցակցությունը էլ ավելի կուժեղանա, ինչը կհանգեցնի շուկայի կենտրոնացվածության աստիճանի նվազեցմանը»,-նշում են հանձնաժողովից:

По итогам работы Государственной комиссии по защите экономической конкуренции цены на сахар снизились на 10-12% за последние два месяца. Такая информация была опубликована пресс-службой комиссии.По данным источника, если в июне 1 кг сахара был продан по цене 400 драмов, то сегодня он стоит 350 драмов. Снижение цен на сахар также важно тем, что в период подготовки консервов потребление сахара в республике несколько раз увеличивается. Несмотря на резкое увеличение спроса, наблюдалось значительное снижение стоимости сахара.
Комиссия сообщает, что с апреля 2016 года международные цены на сахар начали фиксировать неуклонный рост. В частности, по данным ведущих международных компаний, в апреле-октябре 2016 года международные цены на сахар выросли на 44%, что является значительным увеличением.
Принимая во внимание тот факт, что в нашей стране сахар производится из сахарного сырья, импортированного из Бразилии, повышение международных цен также может привести к росту цен продажи внутри страны. Вот почему Государственная комиссия по защите экономической конкуренции начала изучать цены на сахар ежемесячно, начиная с 2016 года, делая расчеты цен, удерживая доминирующий товарный рынок под контролем, чтобы не допускать неоправданных изменений цен. В результате, когда цены на сахарное сырье на международных рынках выросли на 44%, наш рост составил 9%.
В то же время максимальная цена на сахар составляла 390-400 драмов за килограмм. Другими словами, можно констатировать, что, несмотря на резкий рост цен на международных рынках, нам удалось избежать ценовых потрясений, а изменения цен на сахар в нашей стране стали более легкими, что не привело к значительным колебаниям.
Важным фактором является то, что в последние годы Комиссия также зафиксировала позитивные тенденции в области конкуренции и появления новых предприятий. В частности, после вступления в ЕЭС в этой области начал действовать ряд компаний, которые также импортируют сахар из Российской Федерации. Таким образом, если ранее 10 компаний импортировали сахар из России, то теперь число этих компаний увеличилось до 23.
В общей сложности 11 тысяч тонн сахара было импортировано с территории ЕЭС в первой половине 2017 года, что примерно в 10 раз больше, чем в предыдущие годы. Это обстоятельство также оказало влияние на предотвращение резкого повышения цен на сахар в нашей стране. Между тем импорт осуществляется как крупными коммерческими сетями, так и частными предпринимателями, которые продают сахар в разных регионах.
«Другими словами, мы можем заявить, что конкуренция в этой области также усилилась, появились новые компании, которые вышли на рынок и начали конкурировать с местным производством.
Комиссия продолжает следить за развитием событий на рынке и будет дополнительно изучать адекватность изменений цен. Данное явление положительно влияет на рынок в целом, и с учетом прогнозов мы ожидаем, что конкуренция станет еще сильнее, что приведет к снижению концентрации рынка », - отмечается в комиссии.