11-09-2017 14:43 1504
kk996«Մենք մեծապես կարևորում ենք Համաշխարհային բանկի հետ մեր սերտ համագործակցությունը և ուրախ ենք, որ համատեղ ջանքերով այն շարունակական է և ունի զարգացման միտում»,- այս մասին Հայաստանի Հանրապետության և Համաշխարհային բանկի գործընկերության 25-ամյա տարեդարձին նվիրված «Ապագայի Հայաստան» խորագրով ֆորումի բացմանն ասաց ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետի խոսքերով՝ Համաշխարհային բանկը Հայաստանի համար առանցքային գործընկերներից է, և հաջողությամբ համագործակցում են տնտեսության կառավարման բոլոր ոլորտներում:
Կարեն Կարապետյանը նշեց, որ այս 25 տարիների ընթացքում ՀԲ-ի աջակցությամբ իրականացվել են Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման և ժամանակակից ինստիտուտների ձևավորմանն ուղղված բազմաթիվ ծրագրեր: «Համաշխարհային բանկի խմբի տարբեր կառույցների կողմից տրամադրված գործիքներն օգնել են ապահովել տնտեսական աճ, զարգացում և առաջընթաց: 2014 թվականից մենք թևակոխեցինք զարգացման նոր շրջան՝ Միջազգային զարգացման գործակալության ծրագրերից անցում կատարելով Վերակառուցման զարգացման միջազգային բանկի ծրագրերին»,- ասաց վարչապետը:
Ըստ նրա՝ ներկայում ՀՀ կառավարությունը նախաձեռնել է և իրականացնում է մեր տնտեսության արմատական բարեփոխումների և արդիականացմանն ուղղված համակարգային ծրագիր: «Ես ուզում եմ այս պահին նաև նշել, որ կառավարության ծրագիրը նման գնահատականի է արժանացել նաև մեր գործընկերների կողմից, ինչը մեզ համար չափազանց կարևոր է: Այդ ծրագիրը պահանջում է առկա ռեսուրսների մոբիլիզացում, դրանց օգտագործման արդյունավետության բարձրացում և էլ ավելի սերտ համագործակցություն մեր հիմնական գործընկերների հետ: Ուրախ եմ փաստելու, որ Կառավարության և Համաշխարհային բանկի հիմնական նպատակները համահունչ են»,- ընդգծեց վարչապետը:
Կարեն Կարապետյանն ասաց, որ ապագային ուղղված կառավարության վերջնանպատակն է՝ ունենալ անկախ, անվտանգ, արդար և խելացի Հայաստան. «Ապագայի այսպիսի Հայաստանի կերտումը պետք է հանդիսանա Հայաստանի և բանկի համագործակցության առանցքային հենասյունը: ՀԲ-ի լայնածավալ փորձը և գիտելիքների բազան կօժանդակեն Կառավարությանը ռեսուրսների արդյունավետ և խելացի օգտագործմամբ և մրցունակության բարձրացմամբ՝ ապահովելու տասնամյակների առաջանցիկ զարգացումը»:
Վարչապետը հայտնեց, որ ՀԲ-ի կողմից 25 տարվա ընթացքում նախաձեռնվել է 95 ծրագիր, որոնց գումարային ֆինանսական հոսքը կազմել է 2.3 մլրդ ԱՄՆ դոլար: Այժմ բանկի վարկային պորտֆելը ՀՀ-ում 620 մլն դոլարի սահմաններում է:
Կարեն Կարապետյանը նշեց, որ գլոբալ տնտեսության պայմաններում զարգացման և առկա մարտահրավերների հաղթահարման համար անհրաժեշտ է ժամանակակից մրցունակ տնտեսություն և արդյունավետ պետական կառավարում: Ըստ նրա՝ ապագայում հաջողության կարող են հասնել միայն այն տնտեսական համակարգերը, որոնք կկարողանան ժամանակին համընթաց ձևափոխել տնտեսական աճի մոդելը և ապահովել առաջանցիկ, կայուն, երկարաժամկետ տնտեսական աճ:
«Մեր ապագան կառուցելու, մեր անվտանգությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ է ունենալ զարգացած, մրցունակ և նորարար տնտեսություն: 21-րդ դարի այսպիսի տնտեսությունը պետք է զարգանա շնորհիվ դինամիկ թվայնացման, միջավայրին անընդհատ խելացի կերպով ադապտացվելով: Դա հնարավոր կլինի միայն ժամանակակից, գլոբալ առումով մրցունակ, բարձր որակավորում ունեցող, մոտիվացված աշխատուժի առկայության դեպքում: Ապագա Հայաստանի հիմքը պետք է դրվի հենց դպրոցից և շարունակվի անընդհատ»,- նշեց վարչապետը:

«Мы придаем большое значение нашему тесному сотрудничеству со Всемирным банком и рады, что совместными усилиями оно непрерывное и имеет тенденцию к развитию», - сказал премьер-министр Армении Карен Карапетян в связи с 25-летием партнерства между Арменией и Всемирным банком.По словам премьер-министра, Всемирный банк является одним из ключевых партнеров Армении и успешно сотрудничает со всеми секторами экономики.
Карен Карапетян отметил, что за эти 25 лет при поддержке Всемирного банка были реализованы многочисленные программы, направленные на формирование социально-экономического развития Армении и современных институтов. «Инструменты, предоставленные Группой Всемирного банка, помогли обеспечить экономический рост, развитие и прогресс. С 2014 года мы приступили к новому периоду развития, перейдя от программ Международного агентства развития к программам Международного банка реконструкции и развития , - сказал премьер-министр.
По его словам, в настоящее время правительство Армении инициировало и реализует систематическую программу, направленную на радикальные реформы и модернизацию нашей экономики. «Я хочу также отметить, что программа правительства была оценена нашими партнерами, что очень важно для нас. Эта программа требует мобилизации имеющихся ресурсов, повышения их эффективности и более тесного сотрудничества с нашими ключевыми партнерами. Я рад, что основные цели правительства и Всемирного банка совпадают », - подчеркнул премьер-министр.
Карен Карапетян сказал, что конечной целью будущего правительства является создание независимой, безопасной, справедливой и умной Армении. «Создание такого будущего для Армении должно стать ключевым столпом сотрудничества между Арменией и Банком. Большой опыт и база знаний Всемирного банка помогут правительству в эффективном, разумном использовании ресурсов и повышении конкурентоспособности, чтобы обеспечить прогрессивное развитие на долгие годы».
Премьер-министр сказал, что Всемирный банк инициировал 95 программ в течение 25 лет, общий финансовый поток которых составил 2,3 миллиарда долларов. В настоящее время кредитный портфель банка составляет около 620 миллионов долларов США.
Карен Карапетян отметил, что в условиях мировой экономики современная конкурентоспособная экономика и эффективное государственное управление необходимы для развития и преодоления существующих проблем. По его словам, в будущем только те экономические системы будут успешными, которые смогут вовремя изменить модели экономического роста и обеспечить прогрессивный, устойчивый и долгосрочный экономический рост.
«Чтобы построить наше будущее, чтобы обеспечить нашу безопасность, нам нужно иметь развитую, конкурентоспособную и инновационную экономику. Эта экономика в XXI веке должна развиваться благодаря динамической оцифровке, постоянно адаптируясь к окружающей среде. Это будет возможно, только если есть современная, конкурентоспособная, высококвалифицированная, мотивированная рабочая сила. Будущее Армении должно основываться на школе и быть непрерывным », - сказал премьер-министр.