Աշխարհի համար մեկ երկրի վարչակազմը զարգացող երկրների համար լայն բացում է արտաքին առևտրի դարպասները: 3.5 հազար տեսակի ապրանք ներմուծելու համար ԱՄՆ-ում մաքսատուրք չեն գանձում: Դա GSP համակարգի արտունությունն է: Միայն անցած տարի մոտ 19 մլրդ դոլարի ապրանք անմաքս է մատակարարվել ԱՄՆ: Իհարկե, երկրի բյուջե 1 մլրդ դոլարի մաքսատուրք չի մտել: Այսօր Երևանում կայացած հայ-ամերիկյան համաժողովին` ԱՄՆ առևտրի ներկայացուցչի տեղակալ Էդ Գրիսերը նշեց Արտոնությունների ընդհանրացված համակարգի`GSP-ի գլխավոր նպատակը. <<GSP-ին միտված է օգնել զարգացող երկրներին արտահանումը դիվերսիֆիկացնել, մտավոր սեփականության իրավուքները պաշտպանել >>:
Միացյալ Նահանգների GSP համակարգից օգտվում է նաև Հայաստանը: Հայաստանից ԱՄՆ արտահանողների կեսից ավելին GSP համակարգից օգտվում է : Դրա շնորհիվ է նաև, որ այս տարի Հայաստան-ԱՄՆ առևտրաշրջանառության ծավալը այս տարի մոտ 40% ավելացել է, հիմնականում Հայաստանից արտահանման տեմպերի աճի շնորհիվ:
<< Այս պահին Հայաստանից արտահանումների 60% GSP ռեժիմի ներքո է իրականացվում: Խոսքը հայկական ծագման վերամշակված սննդի, ալյումինե փայլաթիթեղի, ոսկերչական զարդերի մասին է: Սակայն հավատացած եմ, որ հայաստանյան գործարաները ավելի շատ կարող են օգտվել GSP-ի հնարավորությունից>>, - նշեց ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլզը:
Դեսպան Միլսը նշեց, որ իր գերակա խնդիրը հայ-ամերիկյան տնտեսական ու առևտրային կապերի ամրապնդումն է: Միացյալ Նահանգներից Հայաստան եկող ներդրողները կարող են ազատվել հարկումից ԱՄՆ-ում և հարկվել միայն Հայաստանում:
Լրագրողների հարցին, թե երբ կարող է կնքվել կրկնակի հարկումը բացառող նոր համաձայնագիրը, Միլզը պատասխանեց, որ այն կկնքվի, երբ իրապես անհրաժեշտ լինի:
<<Հայաստանի կառավարությունը բազմիցս բարձրացրել է կրկնակի հարկման համաձայնագրի հարցը: Մենք նշել ենք, որ այդ համաձայնագրի ստորագրումը կդիտարկվի, եթե իրապես անհրաժեշտ լինի առևտուրը խթանելու համար: Այս պահին գործող 70-ականներին ընդունված կրկնակի հարկման համաձայնագիրը լիովին բավարարում է մեր առևտրային հարաբերությունների իրականացման համար: Մենք սպասում ենք, ինչ փաստարկներ կներկայացնի կառավարությունը, որոնցով կհիմնավորվի նոր համաձայնագրի անհրաժեշտությունը>>, - նշեց Միլզը:

Администрация нашей страны открывает широкие ворота для развивающихся стран мира. В США нет таможенной пошлины на импорт 3,5 тыс. видов товаров. Это привилегия системы GSP. В прошлом году только в Соединенные Штаты были поставлены товары стоимостью около 19 млрд. долл. США. Конечно, государственный бюджет не получил таможенную пошлину в размере 1 миллиарда долларов. На сегодняшнем армяно-американском совещании в Ереване торговый представитель США Эд Грисер упомянул главную цель обобщенной системы привилегий GSP. «GSP стремится помочь развивающимся странам диверсифицировать экспорт и защитить права интеллектуальной собственности».
Армения также использует систему GSP США. Более половины американских экспортеров из Армении используют систему GSP. Это связано с тем, что в этом году объем торговли между Арменией и Соединенными Штатами увеличился почти на 40% в основном за счет роста экспортных поставок из Армении.
«В настоящее время 60% экспорта Армении находится под GSP, речь идет о переработанных пищевых продуктов армянского происхождении, алюминиевой фольге и ювелирных изделий. Однако я считаю, что армянские фабрики могут получить ещё большую выгоду от GSP», - сказал посол США в Армении Ричард Миллс.
Посол Миллс отметил, что его приоритетом является укрепление армяно-американских торгово-экономических связей. Инвесторы из США могут быть освобождены от налогов в Соединенных Штатах и облагаться налогом только в Армении.
В ответ на вопрос журналистов, когда новое соглашение, исключающее двойное налогообложение, может быть подписано, Миллс ответил, что он будет заключен, когда это действительно будет необходимо.
«Правительство Армении неоднократно поднимало вопрос о двойном налогообложении. Мы отметили, что подписание соглашения будет рассмотрено, если действительно необходимо продвигать торговлю. Соглашение об избежании двойного налогообложения, которое в настоящее время действует и было подписано в 70-е годы, полностью соответствует нашим торговым отношениям. Мы ждем новых аргументов от правительства для подписания нового соглашения », - сказал Миллс.