13-09-2017 16:36 1459
gov3332017 թվականի հունվար-հուլիս ժամանակահատվածում Հայաստանից ապրանքների արտահանումը կազմել է 1185.1 մլն ԱՄՆ դոլար՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ աճելով 210.8 մլն ԱՄՆ դոլարով կամ 21.6 %-ով:
ՀՀ կառավարության մեկ տարվա՝ 2016 թվականի սեպտեմբերի 1-ից 2017 թվականի օգոստոսի 30-ն ընկած ժամանակահատվածի վերաբերյալ հաշվետվության համաձայն, այս տարվա հունվար-հուլիսին ապրանքների ներմուծումը կազմել է 2161.7 մլն ԱՄՆ դոլար՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ աճելով 479.1 մլն ԱՄՆ դոլարով կամ 28.5 %-ով:
Ներմուծման աճը, ըստ հաշվետվության, մեծապես պայմանավորվել է միջանկյալ օգտագործման (արտադրական նպատակներով) և կապիտալ արտադրանքի ներմուծման աճով:

Export of goods from Armenia in January-July 2017 totaled $ 1185.1 million, increasing by $ 210.8 million or 21.6% compared the same period last year.According to the report of the Government of the Republic of Armenia for the period from September 1, 2016 to August 30, 2017, import of goods totaled $ 2161.7 million in January-July this year, increasing by $ 479.1 million or 28.5% .
The increase in imports, according to the report, has largely been conditioned by an increase in intermediate consumption (production) and imports of capital goods.