14-09-2017 10:45 4127
Հայաստանի Կենտրոնական բանկը երկրի խորհրդարանին է ներկայացրել «Բանկերի և բանկային գործունեության մասին» և «Ապահովագրության մասին» օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու նախագիծը, որոնք նպատակաուղղված են ֆինանսական կազմակերպությունների գործունեության առնվազն 93% համապատասխանությանը միջազգային չափանիշներին: Այս մասին ՀՀ խորհրդարանում հայտարարել է ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանը, առաջին ընթերցմամբ ներկայացնելով նախատեսվող փոփոխությունների փաթեթը:
Ըստ նրա, որպեսզի բանկերը արտաքին ցնցումների դեպքում կարողանան ռիսկերը ծածկել կապիտալի, այլ ոչ թե հաճախորդների միջոցների հաշվին, անհրաժեշտ է կապիտալի լրացուցիչ բուֆեր: Այլ կերպ ասած, կապիտալի նվազագույն չափի ներկա նորմայի հետ միասին անհրաժեշտ է սահմանել նաև լրացուցիչ կապիտալ նկատմամբ պահանջներ:
Բացի այդ, առաջարկվում է վերանայել մեկ վարկառուի գծով առավելագույն վարկի չափի նորմատիվը, որը ներկայումս առավելագույնը կազմում է կապիտալի 20%-ը: Նա դա բացատրել է այն փաստով, որ շատ երկրներում աճի միտում է նկատվում, մինչև 30%, հետևաբար, անհրաժեշտ է սահմանել նոր սահմանափակումներ, որպեսզի հետագայում չբախվեն ցնցումների հետևանքով առաջացող վնասներին
Հաջորդ փոփոխությունը վերաբերում է համակարգային բանկ հասկացության ներդրմանը, նրանց համար սահմանելով ավելի կոշտ վերահսկողություն, քանի որ ցնցումների դեպքում այդ բանկերի ազդեցությունը շուկայում կարող է չափվել լուրջ վնասներով: Վարկավորման բեռը սահմանափակելու համար Կենտրոնական բանկն առաջարկում է սահմանել պարտավորությունների և գրավի նկատմամբ եկամուտների հարաբերակցության նորմատիվ:
Ապահովագրական շուկայի առնչությամբ նախատեսվող փոփոխությունները վերաբերում են պատասխանատու ակտուարների և ներքին աուդիտի պաշտպանության մեխանիզմների ստեղծմանը, որոնց գործունեությունը, չնայած վճարվում է ապահովագրական ընկերությունների կողմից, պետք է լինի անկախ: Բացի այդ, Կենտրոնական բանկն առաջարկում է սահմանել կյանքի ապահովագրության գծով նորմատիվներ:
Նշենք, որ ներկայումս Հայաստանում գործում են 17 բանկեր և 6 ապահովագրական ընկերություններ, ինչպես նաև 33 վարկային կազմակերպություններ (այդ թվում`3 լիզինգային կազմակերպություն):

Центральный банк Армении представил парламенту проект поправок и дополнений в Закон «О банках и банковской деятельности» и «О страховании», направленных на обеспечение соблюдения не менее 93% деятельности финансовых организаций в соответствии с международными стандартами. Об этом заявил в парламенте заместитель председателя Центрального банка Армении Нерсес Ерицян, представляя пакет поправок в первом чтении.
По его словам, банкам нужен дополнительный буфер капитала для покрытия рисков через капитал, а не через средства клиентов в случае внешних потрясений. Иными словами, при существующем минимальном стандарте капитала необходимо также установить требования к дополнительному капиталу.
Кроме того, рекомендуется рассмотреть норму максимального размера кредита на одного заемщика, на который в настоящее время приходится не менее 20% капитала. Он пояснил, что во многих странах существует тенденция к росту до 30%, поэтому необходимо установить новые ограничения, чтобы избежать дальнейшего ущерба, вызванного внешних потрясений.
Следующее изменение связано с внедрением концепции системного банка, устанавливающей для них более жесткий контроль, поскольку влияние этих банков на рынок чревато серьезными потерями в случае потрясений. Чтобы ограничить кредитную нагрузку, Центральный банк предлагает установить норму соотношения обязательств и залога.
Изменения, связанные со страховым рынком, касаются создания ответственных актуариев и механизмов защиты внутреннего аудита, деятельность которых, хотя и оплачивается страховыми компаниями, должна быть независимой. Кроме того, Центральный банк предлагает установить стандарты страхования жизни.
Следует отметить, что в настоящее время в Армении действуют 17 банков и 6 страховых компаний, а также 33 кредитных организации (в том числе 3 лизинговых компании).