21-09-2017 14:31 2649
Վիեննայում մեկնարկել է ՄԱԿ-ի Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր կոնֆերանսի 61-րդ նստաշրջանը, որին մասնակցում է նաև Հայաստանի պատվիրակությունը՝ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանի գլխավորությամբ:
Ելույթ ունենալով համաժողովում՝ ՀՀ պատվիրակության ղեկավարն իր ելույթում անդրադարձել է ատոմային էներգիայի անվտանգ օգտագործմանը, միջուկային զենքի չտարածման պայմանագրի պարտավորությունների պահպանմանը, կարևորել Հայկական ԱԷԿ-ի անվտանգության ապահովման բարձր մակարդակը։
Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունից հայտնում են, որ նախարարը համաժողովի մասնակիցների ուշադրությունը հրավիրել է միջազգային կազմակերպությունների կողմից իրականացված փորձագիտական առաքելությունների արդյունքներին, որոնց համաձայն Հայկական ԱԷԿ-ի անվտանգությունը համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին։
Աշոտ Մանուկյանը բարձր է գնահատել ԱԷՄԳ-ի հետ երկարատև ու արդյունավետ համագործակցությունը՝ ուղղված ՀԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը։
Համաժողովի շրջանակներում Հայաստանի պատվիրակությունը մի շարք աշխատանքային հանդիպումներ է ունեցել, այդ թվում՝ ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրեն Յու.Ամանոյի հետ։

61-я сессия Генеральной конференции Международного агентства по атомной энергии Организации Объединенных Наций (МАГАТЭ) началась в Вене, в которой также участвует армянская делегация во главе министра энергетики и природных ресурсов Армении Ашота Манукяна.
Выступая на конференции, глава армянской делегации затронул вопросы безопасного использования атомной энергии, соблюдения обязательств по Договору о нераспространении ядерного оружия и подчеркнул важность высокого уровня безопасности Армянской АЭС.
По данным Министерства энергетики и природных ресурсов, министр обратил внимание участников конференции на результаты миссий экспертов, проводимых международными организациями, согласно которым безопасность Армянской АЭС соответствует международным стандартам.
Ашот Манукян высоко оценил долгосрочное и эффективное сотрудничество с МАГАТЭ, направленное на повышение безопасности Армянской АЭС.
В рамках форума делегация Армении провела ряд рабочих встреч, в том числе и с Генеральным директором МАГАТЭ Ю.Амано.