Հայաստանի արժույթի միջբանկային շուկայում սեպտեմբերի 19-23-ը ծավալները կրճատվեցին 2 անգամ, նախորդ շաբաթ տեղի ունեցած 12,7% աճից հետո: Դրան զուգահեռ, արժույթի ներբանկային շուկայում պասիվություն նկատվեց դոլարային գործարքներում, ինչն ուղեկցվեց եվրոյի և ռուբլու վաճառքի անկումով, շարունակելով պահպանել այդ արժույթներով գործարքների առքի գործարքների ակտիվոթյունը: Իսկ բորսայական հարթակը շարունակում է մնալ դատարկ:
Արդյունքում, դրամը դոլարի նկատմամբ ամրապնդվեց` 478.3-ից մինչև 477,5 դրամ / $ 1, եվրոյի նկատմամբ թուլացավ`570-ից մինչև 571 դրամ / եվրո, իսկ ռուբլու նկատմամբ պահպանվեց 8.3 դրամ / ռուբլի մակարդակում: Մեկ տարի առաջ, 2016 թվականի սեպտեմբերի 23-ին դրամի փոխարժեքը դոլարի նկատմամբ կազմել էր 473.5 դրամ / $ 1, եվրոյի`530 դրամ / եվրո, իսկ ռուբլու նկատմամբ`7.4 դրամ/ռուբլի, ինչը ցույց է տալիս ՀՀ դրամի տարեկան արժեզրկումն այս արժույթների համեմատ:
Ըստ ՀՀ Կենտրոնական բանկի մամուլի ծառայության` արժույթի միջբանկային շուկայում սեպտեմբերի 19-23-ը կատարված գործարքների ծավալը կազմել է $ 7.9 մլն, 478.12 դրամ / $ 1 միջին փոխարժեքով (նախորդը`478.48): Դրան զուգահեռ, ներբանկային արժութային շուկայում դոլարի առք / վաճառքի տրենդի 25,7-31,5% աճը փոխարինվեց 15,8- 21,1 % անկումով, եվրոյի առքի գծով`0.3%-ից արագացավ մինչև 9.8%, իսկ վաճառքի գծով 55,1% աճը փոխարինվեց 30,6% անկումով: Ռուբլու առքի գծով 19,8% աճը դանդաղեց մինչև 5,6%, իսկ վաճառքի գծով անկումն արագացավ`4,4%-ից մինչև 12,6%: Արդյունքում, գնվել է $ 73,3 մլն, 477.40 դրամ / $ 1 միջին փոխարժեքով, 10.1 մլն եվրո, 570.18 դրամ / եվրո միջին փոխարժեքով , և 1.5 մլրդ.ռուբլի, 8.21 դրամ / ռուբլի միջին փոխարժեքով, և վաճառվել $ 80.4 մլն, 478.90 դրամ / $ 1 միջին փոխարժեքով, 12.7 մլն եվրո, 574.78 դրամ / եվրո միջին փոխարժեքով, և 423,4 մլն ռուբլի, 8.31 դր /ռուբլի միջին փոխարժեքով:

26-09-2017 11:13 4285
On September 19-23, the volume of the Armenian interbank money market decreased twice, after the 12.7% increase last week. At the same time, passivity in the domestic interbank currency market was observed in dollar transactions, which was accompanied by a fall in sales of euro and ruble, continuing to maintain the purchase transactions in these currencies. The stock market remains empty.
As a result, the dram has strengthened against the dollar from 478.3 to 477.5 drams / $ 1, having weakened against euro from AMD 570 to 571 / euro, remaining stable against the Ruble at 8.3 drams / 1 RUB. A year ago, on September 23, 2016, the dram rate was 473.5 drams / $ 1 against the dollar, 530 drams / euro against the euro, and 7.4 drams / ruble, which shows the annual devaluation of AMD against these currencies.
According to the press service of the Central Bank of Armenia, the volume of transactions in the inter-bank currency market on September 19-23 made $ 7.9mln, with 478.12 drams / $ 1 average exchange rate (previous 478.48). At the same time, the 25.7-31.5% increase in the USD buying / selling trend was replaced by a 15.8- 21.1% decline in the intra-banking currency market; the euro buying rate increased from 0.3% to 9.8%, and the 55.1% % growth in selling rate was replaced by a 30.6% decline. The 19.8% growth in ruble purchases slowed down to 5.6%, while sales fell sharply from 4.4% to 12.6%. As a result, $ 73.3 million was purchased at the average exchange rate of 477.40 drams / $ 1, 10.1 million euros at the average exchange rate of 570.18 drams per euro and 1.5 billion rubles at the average exchange rate of 8.21 drams and were sold $ 80.4 million, with 478.90 drams / $ 1 average exchange rate, 12.7 million euros, at the average exchange rate of 574.78 drams / euro and 423.4 million rubles at the average exchange rate of 8.31 AMD / ruble.