26-09-2017 16:32 2510
«Ստեփան Գիշյան» բարեգործական հիմնադրամի և Նոյեմբերյանի համայնքապետարանի համատեղ ջանքերով նորոգվել է Նոյեմբերյանի մարզադպրոցը:
Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկի հաղորդագրության համաձայն՝ նորոգվել է
մարզադպրոցի տանիքը, փոխվել են պատուհանները, կատարվել են ներքին հարդարման աշխատանքներ:
Մարզադպրոցից օգտվում է սահմանամերձ ինը համայնքի մոտ 150 սան:
«Ոգևորություն եմ տեսնում թե՛ բնակիչների, թե՛ համայնքի ղեկավարության, թե՛ մարզադպրոցի սաների մոտ. ոգևորված են, քանի որ նոր մարզադպրոցում են կազմակերպելու պարապմունքները: Այս տարի հիմնադրամին ներկայացվել էր շուրջ 130 ծրագիր: Ընտրությունն անչափ բարդ էր, քանի որ մեզ ներկայացված ծրագրերը շատ էին, բոլորն էլ չափազանց հետաքրքիր: Ընտրված չորս ծրագրերից մեկն այսօր արդեն ամբողջությամբ իրագործված է։ Ծրագիրն ընտրելու ժամանակ մեզ համար շատ կարևոր էր, որ մարզադպրոցի ամբողջական վերանորոգումը իրականացվելու է համայնքապետարանի և հիմնադրամի համատեղ ջանքերով։ Համայնքապետարանի ծրագրին մասնակից լինելու ցանկությունը և պատրաստակամությունը հավելյալ առավելություն էր»,- ասել է հիմնադրամի տնօրեն Աննա Գիշյանը։
Նա վստահություն է հայտնել, որ «վերանորոգված մարզադպրոցը մեծ օգուտ կբերի համայնքին թե՛ առողջ ապրելակերպի տեսանկյունից, թե՛ համայնքի երիտասարդների եւ ոչ միայն նրանց ազատ ժամանակը կազմակերպելու առումով»:
Հիմնանորոգված մարզադպրոցում աշակերտները բասկետբոլ, վոլեյբոլ եւ բադմինտոն կպարապեն, հաշմանդամություն ունեցող երեխաների համար կբացվի խմբակ շախմատի եւ շաշկիի պարապմունքներ անցկացնելու համար:
Մինչև տարեվերջ Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկի, ֆրանսիական Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկի, Կրեդիտ Ագրիկոլ Ազգային Ֆեդերացիայի և Գիշյան ընտանիքի կողմից ստեղծված բարեգործական հիմնադրամը կամփոփի ևս երեք դրամաշնորհային ծրագիր:

С совместными усилиями Благотворительного фонда Степана Гишьяна и муниципалитета Ноемберяна спортивная школа Ноемберяна была отремонтирована.
По данным ACBA-Credit Agricole Bank,
отремонтирована крыша спортивной школы, изменены окна, выполнены отделочные работы.
В спортивной школе насчитывается около 150 учеников из девяти пограничных общин.
«Я вижу энтузиазм и у жителей, и у сотрудников общины, и у учеников спортивной школы, они счастливы, потому что будут заниматься в новой спортивной школе. В этом году Фонду было представлено около 130 проектов. Было очень сложно выбирать, поскольку программ было слишком много и все они были очень интересными. Один из четырех выбранных проектов уже реализован. Во время отбора программы для нас было очень важно, чтобы полная реконструкция спортивной школы была проведена муниципалитетом и фондом совместно. Желание и готовность сообщества к участию в программе были дополнительным преимуществом », - сказала Анна Гишян, директор Фонда.
Она выразила уверенность, что «отремонтированная спортивная школа принесет пользу обществу как с точки зрения здорового образа жизни, так и для организации досуга молодежи сообщества».
В отремонтированной спортивной школе учащиеся будут заниматься баскетболом, волейболом и бадминтоном, а дети-инвалиды могут посещать на шахматы и шашки.
К концу года благотворительный фонд, созданный АКБА-Кредит Агриколь Банком, Французским Кредит Агриколь Банком, Национальной ассоциацией Кредит Агриколь и семьей Гишьяна, подытожит еще три проекты.