27-09-2017 11:47 2338
Մեկ տարվա ընթացքում (01.09.2016-31.08.2017թթ.) պետական բյուջե հավաքագրվող հարկատեսակներին վերաբերող գերավճարները նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ նվազել են 6.401.2 մլն դրամով՝ 2017թ. սեպտեմբերի 1-ին կազմելով 265,484.7 մլն դրամ:
ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ, կրճատումն արձանագրվել է հարկային վարչարության արդյունավետության բարձրացման արդյունքում:
Չկատարված հարկային պարտավորությունները ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ կազմել են 122,750.0 մլն դրամ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ նվազելով 7,459.1 մլն. դրամով: Իսկ ԱԱՀ-ի վերադարձված գումարը նախորդ մեկ տարում (01.09.2016-31.08.2017թթ.) կազմել է 57,328.5 դրամ, ինչը շուրջ 16%-ով կամ 7,920.1 մլն դրամով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համապատասխան ցուցանիշից:

During a year (01.09.2016-31.08.2017), overpayments related to taxes collected for the state budget decreased by 6.401.2mln AMD in comparison with the same period of the previous year, making up 265,484.7 million drams on September 1.
According to the information and public relations department of the RA SRC, the reduction was registered as a result of the efficiency increase of the tax administration.
Non-fulfilled tax liabilities as of September 1 of the current year made 122,750.0 mln drams, having decreased by 7,459.1 mln drams as compared to the same period of the previous year. The VAT revenues for the previous year made AMD 57,328.5 (01.09.2016-31.08.2017), which is 16% or 7,920.1 million drams more than the same period of the previous year.