27-09-2017 21:03 2627
Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի հրապարակած Համաշխարհային մրցունակության զեկույցի համաձայն՝ Հայաստանը 6 կետով բարելավել է դիրքը` 137 երկրի շարքում զբաղեցնելով 73-րդ տեղը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Տնտեսություն և արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի խորհրդի անդամ Սևակ Հովհաննիսյանը՝ ներկայացնելով զեկույցի հիմնական արդյունքները:
Նշենք, որ նախորդ տարի 138 երկրի շարքում Հայաստանը զբաղեցնում էր 79-րդ տեղը:
Համաշխարհային մրցունակության զեկույցում երկրների մրցունակությունը գնահատվում է Համաշխարհային մրցունակության ցուցչի (ՀԱՄ ցուցիչ) միջոցով: Այն մշակվել է Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի (ՀՏՖ) կողմից և հաշվարկվում է մրցունակության 12 հենասյուների հիման վրա:
Սևակ Հովհաննիսյանի խոսքով՝ Հայաստանը երկու ցուցանիշով է գրանցել վատթարացում՝ մակրոտնտեսական միջավայր և տեխնոլոգիական պատրաստվածություն, իսկ մնացած 10 հենասյուների ցուցանիշներում գրանցել է բարելավում:
Մասնավորապես, զգալի առաջընթաց են գրանցել առողջապահության և տարրական կրթության, նորարարության, գործարարության կատարելագործվածության, ինստիտուտներ և ապրանքների շուկայի արդյունավետության հենասյուները: Որոշ դրական փոփոխություններ են գրանցել նաև շուկայի չափ, ենթակառուցվածքներ, աշխատուժի շուկայի արդյունավետություն հենասյուների ցուցանիշները:
Սևակ Հովհաննիսյանը նշեց, որ բիզնես սկսելու հետ կապված գործընթացների քանակը և ժամկետները հաստատուն կերպով մնում են Հայաստանի ուշագրավ առավելությունների շարքում: Հայաստանի ուշագրավ առավելություններին են դասվում նաև հարկման ցածր բեռը և աշխատանքի ընդունման կամ հեռացման ճկունությունը: Իսկ մրցակցային թերություններն այնպիսի կարևոր ոլորտներում են, ինչպիսիք են ֆինանսավորումը տեղական կապիտալի շուկայի միջոցով, նավահանգստային ենթակառուցվածքի որակը (այն երկրները, որոնք չունեն ելք դեպի ծով, գնահատում են ամենամոտ նավահանգիստը), արտաքին շուկայի չափի համաթիվ:
ԱՊՀ տարածաշրջանի երկրների խմբում առաջընթաց են արձանագրել Ռուսաստանը (5 կետով), Ադրբեջանը (2 կետով), Մոլդովան (11 կետով) և Ղրղզստանը (9 կետով): Հետընթաց են արձանագրել Վրաստանը (8 կետով), Ղազախստանը (4 կետով) և Տաջիկստանը (2 կետով): Ուկրաինան դիրքը բարելավել է 4 կետով:

27-09-2017 21:03 2628
Согласно докладу «Глобальная конкурентоспособность», опубликованному Всемирным экономическим форумом, Армения улучшила свои позиции на 6 пунктов, заняв 73 место среди 137 стран. Как сообщил сегодня журналистам член совета научно-исследовательского центра «Экономика и ценности» Севак Оганесян, он представил основные результаты доклада.
Следует отметить, что в прошлом году Армения заняла 79-е место среди 138 стран.
Конкурентоспособность стран в отчете о конкурентоспособности в мире оценивается по индексу конкурентоспособности в мире (ADI). Он был разработан Всемирным экономическим форумом (ВЭФ) и рассчитан на основе 12 факторов конкурентоспособности.
По словам Севака Оганесяна, Армения не соответствует двум факторам: макроэкономическая среда и технологическая готовность, а остальным десять факторам соответствует.
В частности, был достигнут значительный прогресс в следующих областях: здравоохранения и начального образования, инноваций, развития бизнеса, институтов и эффективности рынка продуктов. Некоторые позитивные изменения были также сделаны в отношении размера рынка, инфраструктуры и производительности на рынке труда.
Севак Оганесян отметил, что количество сделок и сроки начала работы в бизнесе продолжают оставаться значительными преимуществами Армении. Значительными преимуществами Армении также включают низкую налоговую нагрузку и гибкость при найме или удалении с работы. Конкурентоспособные недостатки отмечаются в таких важных областях, как финансирование через местный рынок капитала, качество портовой инфраструктуры (для тех страны, которые не имеют доступа к морю, оценивают ближайший порт) и индекс внешнего рынка.
Россия (на 5 пунктов ), Азербайджан (на 2 пункта), Молдова (на 11 пунктов) и Кыргызстан (на 9 пунктов ) зафиксировали прогресс в группе стран СНГ. Грузия (на 8 пунктов), Казахстан (на 4 пункта) и Таджикистан (на 2 пункта) также показали прогресс. Украина улучшила свои позиции на 4 пункта.