27-09-2017 21:03 2627
Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի հրապարակած Համաշխարհային մրցունակության զեկույցի համաձայն՝ Հայաստանը 6 կետով բարելավել է դիրքը` 137 երկրի շարքում զբաղեցնելով 73-րդ տեղը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Տնտեսություն և արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի խորհրդի անդամ Սևակ Հովհաննիսյանը՝ ներկայացնելով զեկույցի հիմնական արդյունքները:
Նշենք, որ նախորդ տարի 138 երկրի շարքում Հայաստանը զբաղեցնում էր 79-րդ տեղը:
Համաշխարհային մրցունակության զեկույցում երկրների մրցունակությունը գնահատվում է Համաշխարհային մրցունակության ցուցչի (ՀԱՄ ցուցիչ) միջոցով: Այն մշակվել է Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի (ՀՏՖ) կողմից և հաշվարկվում է մրցունակության 12 հենասյուների հիման վրա:
Սևակ Հովհաննիսյանի խոսքով՝ Հայաստանը երկու ցուցանիշով է գրանցել վատթարացում՝ մակրոտնտեսական միջավայր և տեխնոլոգիական պատրաստվածություն, իսկ մնացած 10 հենասյուների ցուցանիշներում գրանցել է բարելավում:
Մասնավորապես, զգալի առաջընթաց են գրանցել առողջապահության և տարրական կրթության, նորարարության, գործարարության կատարելագործվածության, ինստիտուտներ և ապրանքների շուկայի արդյունավետության հենասյուները: Որոշ դրական փոփոխություններ են գրանցել նաև շուկայի չափ, ենթակառուցվածքներ, աշխատուժի շուկայի արդյունավետություն հենասյուների ցուցանիշները:
Սևակ Հովհաննիսյանը նշեց, որ բիզնես սկսելու հետ կապված գործընթացների քանակը և ժամկետները հաստատուն կերպով մնում են Հայաստանի ուշագրավ առավելությունների շարքում: Հայաստանի ուշագրավ առավելություններին են դասվում նաև հարկման ցածր բեռը և աշխատանքի ընդունման կամ հեռացման ճկունությունը: Իսկ մրցակցային թերություններն այնպիսի կարևոր ոլորտներում են, ինչպիսիք են ֆինանսավորումը տեղական կապիտալի շուկայի միջոցով, նավահանգստային ենթակառուցվածքի որակը (այն երկրները, որոնք չունեն ելք դեպի ծով, գնահատում են ամենամոտ նավահանգիստը), արտաքին շուկայի չափի համաթիվ:
ԱՊՀ տարածաշրջանի երկրների խմբում առաջընթաց են արձանագրել Ռուսաստանը (5 կետով), Ադրբեջանը (2 կետով), Մոլդովան (11 կետով) և Ղրղզստանը (9 կետով): Հետընթաց են արձանագրել Վրաստանը (8 կետով), Ղազախստանը (4 կետով) և Տաջիկստանը (2 կետով): Ուկրաինան դիրքը բարելավել է 4 կետով:

According to the Global Competitiveness Report released by the World Economic Forum, Armenia improved its position by 6 points, ranking 73 among 137 countries. Sevak Hovhannisyan, member of the board of "Economy and Values" Research Center, told reporters today, presenting the main results of the report.
It should be noted that last year Armenia ranked 79th among 138 countries.
Competitiveness of the countries in the World Competitiveness Report is estimated by the World Competitiveness Index (ADI). It has been developed by the World Economic Forum (WEF) and is calculated based on 12 factors of competitiveness.
According to Sevak Hovhannisyan, Armenia has recorded two deterioration: macroeconomic environment and technological readiness, while the other ten factors have improved.
Particularly, considerable progress has been made in the areas of healthcare and elementary education, innovation, business development, institutes and product market efficiency. Some positive changes have also been made in the market size, infrastructure, and labor market performance.
Sevak Hovhannisyan mentioned that the number and timing of business start-ups continue to be Armenia's remarkable advantages. Armenia's remarkable advantages include the low tax burden and the flexibility of hiring or removing from work. Competitive deficiencies are in such important areas as funding through the local capital market, the quality of the port infrastructure (those countries that do not have access to the sea, the closest port), and the external market size index.
Russia (5 points), Azerbaijan (by 2 points), Moldova (11 points) and Kyrgyzstan (9 points) recorded progress in the group of CIS countries. Georgia (by 8 points), Kazakhstan (by 4 points) and Tajikistan (by 2 points) showed progress. Ukraine has improved its position by 4 points.