Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի` Բալթյան երկրներում պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռենա Սարիբեկյանի ուղեկցությամբ մեր երկիր է ժամանել ներդրող Իլյա Լաուրսը:
Իլյա Լաուրսի «Նեքսչըրի վենչուրս» կապիտալ ներդրումային ընկերությունը նախապես ուսումնասիրել է խելացի սպորտաձևերի, 3D տպագրության, զվարճանքի, ֆինանսական տեխնոլոգիաների, մոբայլ, մարդկային ռեսուրսների կառավարման ոլորտների հայաստանյան ստարտափերի կարողությունները և մեր երկիր է ժամանել ներդրումային հետաքրքրություն ներկայացնող ընկերությունների ընտված ցանկով (short list-ով), որոնց ղեկավարների հետ ՀԶՀ պաշտոնական ներկայացուցիչը հանդիպումներ է կազմակերպել։
Հայաստանյան այցի օրակարգը կազմվել է Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի աջակցությամբ։ Իլյա Լաուրսն այսօր այցելել է IBM նորարարական լուծումների և տեխնոլոգիաների կենտրոն, որտեղ տեղի է ունեցել գաղափարների ոչ պաշտոնական վաճառք՝ sales pitch։ Եվրոպայի լավագույն կառավարիչներից մեկը նաև վարպետության դաս կանցկացնի ոլորտի ներկայացուցիչների համար, հանդիպումներ կունենա Մայքրոսոֆթ նորարարական կենտրոնում, Հայաստանի ազգային ճարտարագիտական լաբորատորիաներում, «Սինոփսիս» ընկերությունում, «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում։ Նախօրեին ներդրողի հետ հանդիպում է ունեցել Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը։ Բացի ստարտափ ընկերությունների հետ գործարքներից, Իլյա Լաուրսը նաև քննարկում է Հայաստանում գործող միջազգային վենչուրային ընկերություններում ներդրումներ անելու տարբերակը։
Իլյա Լաուրսը «The Wall Street Journal»-ի և «Forbes»-ի վարկածով Եվրոպայի տեխնոլոգիական ոլորտի բիզնեսի 25 լավագույն առաջնորդներից է։ «Եվրոպական բիզնես-մամուլ» («European business Press») ասոցիացիայի կողմից 2011 թվականին ճանաչվել է Եվրոպայի լավագույն կառավարիչ։ 39-ամյա գործարարը Սիլիկոնյան հովտում, Լոնդոնում և Վիլնյուսում գործող «Nextury Ventures» կապիտալ ներդրումային ընկերության սեփականատերն է։ Ներդրողին պատկանող կազմակերպությունների կապիտալը գերազանցում է 300 միլիոն եվրոն։

28-09-2017 15:39 2781
Investor Ilia Laurs has arrived in our country accompanied by Rena Saribekyan, the official representative of the Development Fund of Armenia in the Baltic countries.
Ilya Lours's Nexherrie Venture Capital Investments Company has previously studied the capacities of Armenian start-ups in smart sports, 3D printing, entertainment, financial technology, mobile and human resource management spheres and has come to our country with a list of investment-interested companies (short list) with whom the ADF official representative held meetings.
The agenda of the visit to Armenia was compiled with the support of the Enterprise Incubator Foundation. Ilya Laurs has today visited IBM's Innovative Solutions and Technology Center, where ​​an unofficial sale of ideas took place- sales pitch. One of Europe's best executives will also hold master classes for representatives of the field, will have meetings at Microsoft Innovation Center, Armenian National Engineering Labs, "Synopsys" Company, Tumo Creative Technologies Center. Yesterday, Armen Avak Avakyan, executive director of the Armenian Development Fund, met with the investor. Apart from dealings with start-up companies, Ila Laurs also discussed the option of investing in international venture companies operating in Armenia.
Ilya Laurs is one of the 25 best technology leaders in the European technology industry, according to The Wall Street Journal and Forbes. In 2011 the European Business Press Association recognized him Europe's best manager. The 39-year-old businessman is owner of the Capital Investment Company «Nextury Ventures» in Silicon Valley, London and Vilnius. The investor's capital exceeds 300 million euros.