Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի` Բալթյան երկրներում պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռենա Սարիբեկյանի ուղեկցությամբ մեր երկիր է ժամանել ներդրող Իլյա Լաուրսը:
Իլյա Լաուրսի «Նեքսչըրի վենչուրս» կապիտալ ներդրումային ընկերությունը նախապես ուսումնասիրել է խելացի սպորտաձևերի, 3D տպագրության, զվարճանքի, ֆինանսական տեխնոլոգիաների, մոբայլ, մարդկային ռեսուրսների կառավարման ոլորտների հայաստանյան ստարտափերի կարողությունները և մեր երկիր է ժամանել ներդրումային հետաքրքրություն ներկայացնող ընկերությունների ընտված ցանկով (short list-ով), որոնց ղեկավարների հետ ՀԶՀ պաշտոնական ներկայացուցիչը հանդիպումներ է կազմակերպել։
Հայաստանյան այցի օրակարգը կազմվել է Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի աջակցությամբ։ Իլյա Լաուրսն այսօր այցելել է IBM նորարարական լուծումների և տեխնոլոգիաների կենտրոն, որտեղ տեղի է ունեցել գաղափարների ոչ պաշտոնական վաճառք՝ sales pitch։ Եվրոպայի լավագույն կառավարիչներից մեկը նաև վարպետության դաս կանցկացնի ոլորտի ներկայացուցիչների համար, հանդիպումներ կունենա Մայքրոսոֆթ նորարարական կենտրոնում, Հայաստանի ազգային ճարտարագիտական լաբորատորիաներում, «Սինոփսիս» ընկերությունում, «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում։ Նախօրեին ներդրողի հետ հանդիպում է ունեցել Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը։ Բացի ստարտափ ընկերությունների հետ գործարքներից, Իլյա Լաուրսը նաև քննարկում է Հայաստանում գործող միջազգային վենչուրային ընկերություններում ներդրումներ անելու տարբերակը։
Իլյա Լաուրսը «The Wall Street Journal»-ի և «Forbes»-ի վարկածով Եվրոպայի տեխնոլոգիական ոլորտի բիզնեսի 25 լավագույն առաջնորդներից է։ «Եվրոպական բիզնես-մամուլ» («European business Press») ասոցիացիայի կողմից 2011 թվականին ճանաչվել է Եվրոպայի լավագույն կառավարիչ։ 39-ամյա գործարարը Սիլիկոնյան հովտում, Լոնդոնում և Վիլնյուսում գործող «Nextury Ventures» կապիտալ ներդրումային ընկերության սեփականատերն է։ Ներդրողին պատկանող կազմակերպությունների կապիտալը գերազանցում է 300 միլիոն եվրոն։

28-09-2017 15:39 2782
Инвестор Илья Лаурс прибыл в нашу страну в сопровождении Рены Сарибекян, официального представителя Фонда развития Армении в странах Балтии.
Инвестиционная Компания «Nextury Ventures» Ильи Лаурса ранее изучала возможности армянских стартапов в сфере интеллектуального спорта, 3D-печати, развлечений, финансовых технологий, мобильных технологий и управления персоналом и пришла в нашу страну со списком компаний, заинтересованных в инвестициях (short list), с которым состоялся официально встретился представитель АФР.
Повестка дня визита в Армению была составлена ​​при поддержке Фонда «Инкубатор предприятий». Сегодня Илья Лаурс посетил Центр инновационных решений и технологий IBM, где состоялась неофициальная продажа идей - sales pitch. Один из лучших руководителей Европы также проведет мастер-классы для представителей отрасли, проведет встречи в Microsoft Innovation Center, Армянских национальных инженерных лабораториях, компании Synopsys, Центре творческих технологий «Тумо». Вчера исполнительный директор Армянского фонда развития Авакян Армен Авакович встретился с инвестором. Помимо работы с начинающими компаниями, Илья Лаурс также обсудил возможность инвестирования в международные венчурные компании, действующие в Армении.
По данным The Wall Street Journal и Forbes, Илья Лаурс является одним из 25 лучших лидеров в европейской технологической отрасли. В 2011 году Европейская ассоциация бизнес-прессы признала его лучшим менеджером Европы. 39-летний бизнесмен является владельцем инвестиционной компании «Nextury Ventures» в Силиконовой долине, Лондоне и Вильнюсе. Капитал инвестора превышает 300 миллионов евро.