28-09-2017 18:16 4285
«Գլոբալ Կրեդիտ» ՈՒՎԿ-ն սկսել է Հայաստանում չգազաֆիկացված համայնքների էներգաարդյունավետության բարձրացման ծրագիրը: Այս մասին պայմանագիր են ստորագրել Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամի տնօրեն Արմեն Մելկիկյանն ու «Գլոբալ Կրեդիտ»-ի տնօրեն Լուիզա Իգրարյանը:
Ծրագրի նպատակն է Հայաստանի 280 համայնքներում ֆինանսական կազմակերպությունների միջոցով բարձրացնել էներգաարդյունավետության մակարդակն ու ֆինանսավորել ներդրումները մաքուր էներգիայի զարգացման ոլորտում:
Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության` Հայաստանում գազաֆիկացված չեն շուրջ 37 հազ. տնային տնտեսություններ, որոնք ներառված չեն գազաֆիկացման ծրագրերում տնտեսապես ոչ շահավետ լինելու պատճառով: Այդպիսի համայնքներում բնակչության կենցաղային պայմանները բարելավելու նպատակով ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի որոշմամբ՝ ստեղծվել է ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանի գլխավորությամբ աշխատանքային խումբ, որի կազմում ընդգրկված են տարբեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամը:
Չգազաֆիկացված համայնքների համար մշակվել են խնդրի լուծմանն ուղղված թիրախավորված միջոցառումներ, որոնց հիման վրա էլ կյանքի կկոչվի ստորագրված պայմանագիրը:

28-09-2017 18:16 4286
УКО «Глобал кредит» приступила к реализации программы повышения энергоэффективности для негазифицированных сообществ в Армении. Армен Меликян, директор Фонда возобновляемой энергетики и энергоэффективности Армении, и Луиза Играрян, директор Global Credit, подписали соглашение по данному вопросу.
Целью проекта является повышение энергоэффективности через финансовые организации в 280 общинах Армении и финансирование инвестиций в области развития чистой энергии.
Согласно официальному заявлению, около 37 тысяч домашних хозяйств не газифицированы в Армении, которые не включены в схему газификации, поскольку они экономически неэффективны. В целях улучшения условий жизни населения в таких общинах, премьер-министр РА Карен Карапетян создал рабочую группу во главе министра энергетики и природных ресурсов РА Ашота Манукяна, в составе которой будут также представители различных ведомств, а также армянский Фонд возобновляемой энергии и энергоэффективности.
Были разработаны целевые меры, направленные на решение проблемы для негазифицированных сообществ, на основе которых будет подписан контракт.