28-09-2017 18:16 4285
«Գլոբալ Կրեդիտ» ՈՒՎԿ-ն սկսել է Հայաստանում չգազաֆիկացված համայնքների էներգաարդյունավետության բարձրացման ծրագիրը: Այս մասին պայմանագիր են ստորագրել Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամի տնօրեն Արմեն Մելկիկյանն ու «Գլոբալ Կրեդիտ»-ի տնօրեն Լուիզա Իգրարյանը:
Ծրագրի նպատակն է Հայաստանի 280 համայնքներում ֆինանսական կազմակերպությունների միջոցով բարձրացնել էներգաարդյունավետության մակարդակն ու ֆինանսավորել ներդրումները մաքուր էներգիայի զարգացման ոլորտում:
Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության` Հայաստանում գազաֆիկացված չեն շուրջ 37 հազ. տնային տնտեսություններ, որոնք ներառված չեն գազաֆիկացման ծրագրերում տնտեսապես ոչ շահավետ լինելու պատճառով: Այդպիսի համայնքներում բնակչության կենցաղային պայմանները բարելավելու նպատակով ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի որոշմամբ՝ ստեղծվել է ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանի գլխավորությամբ աշխատանքային խումբ, որի կազմում ընդգրկված են տարբեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամը:
Չգազաֆիկացված համայնքների համար մշակվել են խնդրի լուծմանն ուղղված թիրախավորված միջոցառումներ, որոնց հիման վրա էլ կյանքի կկոչվի ստորագրված պայմանագիրը:

"Global Credit" UCO has started a program of energy efficiency improvement for non-gasified communities in Armenia. Armen Melkian, Director of Renewable Energy and Energy Efficiency Fund of Armenia and Luiza Igraryan, Director of Global Credit, signed an agreement on this issue.
The goal of the project is to increase energy efficiency through financial organizations in 280 communities of Armenia and to finance investments in the field of clean energy.
According to the official statement, about 37 thousand households are not gasified in Armenia. which are not included in the gasification schemes because they are economically inefficient. In order to improve the living conditions of the population in such communities, RA Prime Minister Karen Karapetyan has set up a working group headed by RA Minister of Energy and Natural Resources Ashot Manukyan, comprising representatives of different departments, as well as the Armenian Renewable Energy and Energy Efficiency Fund.
Targeted measures aimed at solving the problem have been developed for non- gasified communities, on the basis of which the contract will be signed.