30-09-2017 11:04 2450
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանն ընդունել է Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի ֆինանսավորմամբ իրականացվող Հրազդան-Շինուհայր օդային գծի կառուցման կապալառու հնդկական «Կալպառու» ընկերության միջազգային նախագծերի բիզնես զարգացման գծով գլխավոր տնօրեն Փյունիթ Խեյրի գլխավորած պատվիրակությանը։
Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ, հանդիպմանը մասնակցել է նաև Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչը։ Քննարկվել են էլեկտրահաղորդման գծի շինարարության ընթացքին վերաբերող մի շարք հարցեր։
Կապալառու կազմակերպության ներկայացուցիչը նախարարին ներկայացրել է աշխատանքների կատարման ընթացքը։ Մասնակիցներն անդրադարձել են ծրագրի շրջանակներում առկա տեխնիկական և ֆինանսական խնդիրներին։ Քննարկված բոլոր հարցերի վերաբերյալ կողմերը եկել են փոխհամաձայնության։
Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Նորադուզ-Լիճք-Վարդենիս-Վայք-Որոտան-1» էլեկտրահաղորդման շուրջ 230 կմ երկարությամբ օդային գիծը միացնում է էներգահամակարգի երկու արտադրող կայանները՝ «Հրազդան ՋԷԿ»-ը և Որոտանի հիդրոէլեկտրակայանների համալիրը։ Ծրագրի իրականացումը նպատակ ունի բարելավել էներգահամակարգի հուսալիությունը, բարձրացնել թողունակությունը և նվազեցնել էլեկտրաէներգիայի կորուստները: Ծրագրի իրականացման աշխատանքները մոտենում են ավարտին։

30-09-2017 11:04 2451
Министр энергетики и природных ресурсов Армении Ашот Манукян принял делегацию во главе генерального директора по развитию бизнеса международных проектов индийской компании «Калпару» Пюнита Хайра, подрядчика по строительству воздушной линии «Раздан-Шинухайр», финансируемой Международным банком реконструкции и развития ,
По данным Департамента информации и общественных связей Министерства энергетики и природных ресурсов, в заседании принял участие представитель Всемирного банка. Был обсужден ряд вопросов, связанных со строительством линии электропередачи.
Представитель договаривающейся организации представил министру ход выполнения работ. Участники коснулись технических и финансовых вопросов в рамках проекта. Стороны договорились по всем обсуждаемым вопросам.
Линия электропередачи «Норадуз-Личк-Варденис-Вайк-Воротан-1» протяженностью 230 000 километров, которая финансируется Международным банком реконструкции и развития, соединяет две электростанции - Разданскую ТЭЦ и Воротанский гидроэлектростант. Проект направлен на повышение надежности энергосистемы, увеличение пропускной способности и снижение потерь энергии. Реализация проекта подходит к концу.