30-09-2017 15:01 4972
Սեպտեմբերի 25-29-ը Հայաստանի միջբանկային շուկայի ծավալը կտրուկ ավելացել է 3,3 անգամ` նախորդ շաբաթվա 2 անգամ կրճատումից հետո: Դրան զուգընթաց, արտարժույթի ներբանկային շուկայում դիտվել է դոլարային գործառնությունների և եվրոյի վաճառքի աշխուժացում, որն ուղեկցվել է եվրոպական արտարժույթի գնման անկմամբ և ռուբլով գործարքների աճով, ընդ որում, առավել էական` վաճառքի առումով: Արտարժույթի բորսայական հարթակը շարունակում է դատարկ մնալ:
Դրա արդյունքում` դոլարի նկատմամբ դրամի արժեվորումը փոխարինվել է արժեզրկմամբ` 477,5-ից մինչև 478,3 դրամ/1դոլար, ընդ որում, արժեվորվելով եվրոյի նկատմամբ` 571-ից մինչև563 դրամ/1եվրո և շարունակելով պահպանել ռուբլու նկատմամբ դիրքերը 8,3 դրամ/1ռուբլի մակարդակում: Մեկ տարի առաջ 2016 թվականի սեպտեմբերի 29-ի դրությամբ դոլարի նկատմամբ դրամի փոխարժեքը կազմել է 474,5 դրամ/1դոլար, եվրոյի նկատմամբ` 532 դրամ/1եվրո, և ռուբլու նկատմամբ` 7,5 դրամ/1ռուբլի, ինչը ներկա փոխարժեքների համեմատ ցույց է տալիս այդ արտարժույթների փոխարժեքների նկատմամբ դրամի տարեկան արժեզրկում:
Ըստ ՀՀ կենտրոնական բանկի մամուլի ծառայության` NASDAQ OMX Armenia բորսային հարթակն արդեն չորրորդ ամիսը դատարկ է: Ընդ որում, սեպտեմբերի 25-29-ը արտարժույթի միջբանկային շուկայում իրականացվել է 25.7 մլն դոլարի գործառնություն` 478,58 դրամ/1դոլարմիջին կշռված փոխարժեքով (նախկին 478,12 դիմաց), ընդ որում, շաբաթը սկսվել է ակտիվ, չորեքշաբթի փոքր-ինչ թուլացնելով շրջանառությունը, սակայն դրանք վերականգնելով հինգշաբթի ավելի բարձր տեմպերով` ուրբաթ ավարտելով առավելագույն 11.1 մլն դոլարով: Դրան զուգընթաց, արտարժույթի ներբանկային շուկայում դոլարի առք/վաճառքի տրենդը 15,8-21,1% անկումից հասել է 48,7-39,3% աճի, եվրոյի գնման դինամիկան եղել է 9,8% աճից մինչև21,8% ակնում` վաճառքի հակառակ տրենդի պայմաններում` 30,6% անկումից մինչև 36,2% աճ, ռուբլու գնման աճը դանդաղել է 5,6%-ից մինչև 4,8%, վաճառքի տրենդի 12,6% անկումից մինչև47% աճ փոփոխման պայմաններում:

25-29 сентября объем межбанковского рынка в Армении резко увеличился в 3,3 раза после снижения в 2 раза на предыдущей неделе. В то же время операции по продаже доллара США и евро активировались на внутрибанковском рынке иностранной валюты, что сопровождалось падением покупки евро и увеличением рублевых транзакций, особенно с точки зрения продаж. Торговая платформа обмена остается пустой.
В результате укрепление драма по отношению к доллару США было заменено снижением с 477,5 до 478,3 драма за 1 доллар США, увеличившись по отношению к евро с 571 до 563 драмов за 1 евро и сохранив позиции по отношению к рублю на уровне 8,3 драма / 1 рубль. По состоянию на 29 сентября 2016 года курс драма к доллару составлял 474,5 драма / 1 доллар США, 532 драма за 1 евро против евро и 7,5 драмов за 1 рубль против рубля, что показывает годовое обесценение драма по отношению к этим валютам.
Как сообщает пресс-служба Центрального банка Армении, платформа фондовой биржи NASDAQ OMX Армения пуста уже четыре месяца. В то же время 25-29 сентября на межбанковском валютном рынке были реализованы транзакции на сумму 25,7 млн. долл. США со средневзвешенным курсом 478,58 драмов / 1 доллар США (предыдущий- 478,12), неделя началась активно, слегка ослабевая обороты в среду, но они были восстановлены в четверг по более высоким ставкам, закончив пятницу по максимуму- 11,1 млн. долл. США. В то же время тенденция покупки / продажи доллара на валютном рынке показала рост на 48,7-39,3% после снижения на 15,8-21,1%, динамика покупки евро снизилась на 21,8% после роста на 9,8%, тогда как динамика продаж, напротив, увеличилась на 36,2% после падения на 30,6%, рост покупок в рублях замедлился с 5,6% до 4,8%, с изменением тенденции продаж с 12,6% до 47%.