02-10-2017 15:31 2371
Կուտակային կենսաթոշակային համակարգում ներկայումս մասնակցում է 180 հազարից ավելի քաղաքացի: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը` ամփոփելով գործունեության 1 տարին:
«Աշխատաշուկա առաջին անգամ մուտք գործող անձանց հաշվին մասնավոր հատվածում համակարգի մասնակիցներն ավելի շատ են, քան պետական հատվածում»,- ասաց Ա.Ասատրյանը:
Ըստ նրա` մոտ 80 մլրդ դրամ է կառավարվում կուտակային հիմնադրամների կողմից, և անհատների միջոցներն ավելացել են շուրջ 32%-ով: Նախարարը կարևորեց քաղաքացիների ակտիվ մասնակցությունը հաշիվների կառավարմանը:
Ա.Ասատրյանի խոսքով` պարտադիր կուտակայինի ներդրման հարցերը Սահմանադրական դատարանում քննարկվելուց հետո հնարավորություն տրվեց քաղաքացիներին՝ զգալու արդյունավետությունը և կենսաթոշակի մասին մտածելու:
«Կենսաթոշակային ռեֆորմների իրականացումն աշխարհում ամենադժվարիններից մեկն է»,- նկատեց Ա.Ասատրյանը` հավելելով, որ խնդիր կա քննարկելու համակարգի արդյունքները:

В накопительной пенсионной системе в настоящее время принимают участие более 180 тысяч граждан. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции министр труда и социальных дел Армении Артем Асатрян, подводя итоги первого года своей деятельности.
«За счет тех, кто впервые выходит на рынок труда в частном секторе, участников больше, чем в государственном секторе», - сказал А. Асатрян.
По его словам, около 80 млрд. драмов управляются накопительными фондами, а средства физических лиц увеличились примерно на 32 процента. Министр подчеркнул активное участие граждан в управлении счетами.
По словам А. Асатряна, после обсуждения вопроса о введении обязательной накопительной пенсии в Конституционном суде, гражданам была предоставлена возможность почувствовать эффективность и подумать о пенсии.
«Реализация пенсионных реформ - одна из самых сложных в мире», - сказал А. Асатрян, добавив, что есть необходимость для обсуждения результатов системы.