Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը ուսումնասիրություն է իրականացրել խտացրած կաթի, թթվասերի, յուղի, հալած պանրի շուկաների մատակարարման և իրացման ոլորտներում` հնարավոր անբարեխիղճ մրցակցության բացահայտումների նպատակով: Հանձնաժողովի մամուլի ծառայությունից մանրամասնում են, որ դրա արդյունքում խախտումներ են հայտնաբերվել ընդհանուր առմամբ 30 ընկերություններում, ինչի համար ՀՀ ՏՄՊՊՀ որոշմամբ վերջիններիս տրվել է խիստ նախազգուշացում՝ խնդիրը հնգօրյա ժամկետում վերացնելու հանձնարարականով:
«Խտացրած կաթի անվան տակ վաճառվել է բուսական յուղից պատրաստված մթերք, նման իրավիճակ առկա է նաև թթվասերի, յուղի և հալած պանրի շուկաներում»,-հայտնում են ՏՄՊՊՀ-ից:
Ուսումնասիրության առաջին փուլն ընդգրկել է իրացման շղթան, դիտանցումներ են իրականացվել խոշոր սուպերմարկետներում, ինչի արդյունքում պարզվել է, որ առկա են մի շարք խնդիրներ: Մասնավորապես, բոլոր դեպքերում, առանց բացառության գնապիտակների վրա նշված է եղել խտացրած կաթ անվանումը, այն դեպքում, երբ վաճառվող ապրանքը իրականում եղել է բուսական յուղից և այլ բաղադրիչներից պատրաստված մթերք:
Ըստ աղբյուրի, խտացրած կաթ կարող է կոչվել բացառապես մաքուր կաթից պատրաստված մթերքը: Բացի այդ, հայտնաբերված մի շարք դեպքերում էլ արտադրանքի ռուսերեն մակնշման մեջ մանրամասն նշված է եղել, որ այն պատրաստված է բուսական յուղերից՝ մի շարք հավելանյութերի ավելացմամբ, մինչդեռ մատակարարը այն հայերեն թարգմանել է որպես խտացրած կաթ, ինչն անթույլատրելի է: Նույն խնդիրը առկա է նաև թթվասերի, յուղի և հալած պանիրների շուկայում:
Այս պարագայում ևս մակնշումները արվել են սխալ՝ շփոթության մեջ դնելով և մոլորեցնելով սպառողներին: Ըստ «Կաթի և կաթնամթերքի անվտանգության մասին» տեխնիկական կանոնակարգի, խտացրած կաթ, թթվասեր, հալած յուղ կամ հալած պանիր կարող է կոչվել բացառապես մաքուր կաթից պատրաստված մթերքը, մինչդեռ այս անվանումներով մակնշված մի շարք ապրանքների բաղադրության մեջ առկա են հավելանյութեր՝ բուսական ճարպեր և այլն:
Հանձնաժողովից հայտնում են, որ տնտեսվարողների մի մասը ընդունել է իրենց կողմից խախտումներ կատարելու փաստը՝ նշելով, որ վարույթի հարուցումից անմիջապես հետո խնդիրը շտկվել է , որոշներն էլ Հանձնաժողովում տեղի ունեցած քննարկումների ընթացքում տեղեկացրել են, որ իրենց թյուրիմացության մեջ են գցել մատակարարները, քանի որ վերջինները մատակարարման հաշիվ-ապրանքագրերում նշված ապրանքները մատակարարել են հենց խտացրած կաթ, թթվասեր, հալած յուղ և հալած պանիր անվանումներով:
«Մատակարար ընկերություններից ոմանք գործարանային ճիշտ մակնշումը հայերեն թարգմանել են սխալ՝ թյուրիմացության մեջ գցելով սպառողներին»,-հաջորդ խախտման մասին հայտնում են հանձնաժողովից:
Հանձնաժողովն ուսումնասիրել է նաև մատակարար ընկերությունների գործունեությունը և պարզել, որ բազմաթիվ դեպքերում վերջիններս ապրանքի մատակարարման ժամանակ իրացրել են բուսական յուղից պատրաստված մթերքներ, սակայն դրանք ներկայացրել են որպես ամբողջովին մաքուր կաթից պատրաստված թթվասեր, հալած յուղ, հալած պանիր և խտացրած կաթ: Որոշ մատակարարներ էլ, որոնք նաև հանդիսացել են ներկրող, անձամբ են սխալ թարգմանել ռուսերեն մակնշումը՝ թյուրմացության մեջ գցելով սպառողներին:
Հանձնաժողովը սպառողներին հորդորում է վերոնշյալ ապրանքների ձեռքբերման ժամանակ լինել ուշադիր, քանի որ շուկայում առկա են վերոնշյալ ապրանքների երկու տեսակներ՝ բուսական և կենդանական ծագման, որոնք ինչպես համային, որակական, այնպես էլ գնային առումով միմյանցից էականորեն տարբերվում են: Կենդանական յուղերից կամ բացառապես մաքուր կաթից ստացված արտադրանքը մոտ 40 տոկոսով թանկ է բուսական ծագման մթերքից:
Իսկ տնտեսվարողներին Հանձնաժողովը հորդորում է այսուհետ սպառողներին տրամադրել միայն հավաստի և ամբողջական տեղեկատվություն՝ իրացվող ապրանքների վերաբերյալ:
Նիստի ավարտին ՏՄՊՊՀ նախագահ Ա. Շաբոյանը նշել է՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ նմանատիպ խախտում ընկերությունների կողմից արձանագրվել է առաջին անգամ, բացի այդ բոլոր տնտեսվարողները ընդունել են խախտման փաստը և պատրաստակամություն հայտնել սեղմ ժամկետներում վերացնելու այն, Հանձնաժողովը այս անգամ զերծ է մնացել ֆինանսական տուգանքի կիրառումից:
«Անթույլատրելի է տնտեսվարողների նման վարքագիծը, երբ սպառողներին մոլորեցնելու կամ այլ կերպ ասած՝ սպառողի գրպանը մտնելու միտում ենք տեսնում»,-ասել է Շաբոյանն ու ավելացրել, որ բացի այն, որ մի շարք ընկերությունների նման գործունեությունը վնասում է սպառողների շահերին, այն նաև խոչընդոտում է նմանատիպ արտադրանք թողարկող և իրացնող առավել բարեխիղճ ընկերությունների գործունեությանը, ինչը կանխարգելելու և վերացնելու համար ՏՄՊՊՀ-ը լինելու է առավել քան խիստ և հետևողական:

The State Commission for the Protection of Economic Competition has conducted a study on the supply and sale of condensed milk, sour cream, butter and melted cheese markets for disclosure of possible unfair competition. The commission's press service informs that violations were found in 30 companies, for which the RA SCPEC gave a strict warning to eliminate the problems within five days.
"Under the name of condensed milk, products of vegetable oil have been sold, such a situation exists in sour cream, butter and cheese market," SCPEC reports.
Monitoring was carried out in large supermarkets, and as a result, a number of problems were found out. Almost in all cases, without exception, the name of the condensed milk was indicated on the price tag, whereas the product actually sold contained vegetable oil and other ingredients.
According to the source, condensed milk can be called exclusively pure milk products. In addition, in a number of cases, in the Russian labeling of the product it has been mentioned in detail that it is made of vegetable oils, with some additives, whereas the supplier has translated it into Armenian as condensed milk, which is unacceptable. The same problem exists in the market of sour cream, butter and melted cheese.
In this case, labels have been made incorrectly, confusing and misleading consumers. According to the "Milk and Dairy Safety" technical regulation, condensed milk, sour cream, melted butter or melted cheese can be called exclusively pure milk products, whereas a number of products labeled with these names contain additives, vegetable fats, etc.
The Commission reports that some of the businesses have admitted they have committed violations, noting that immediately after the proceedings, the problem will be settled, while others have informed the Commission that they have been misled by the suppliers because the products delivered by them have been mentioned in the accounts under the names of condensed milk, sour cream, melted butter and melted cheese.
"Some of the supplying companies have incorrectly labeled factory names and led consumers to misunderstanding ," the committee reports.
The Commission has also examined the activities of supplier companies and found that in many cases the products they produce were made from vegetable oil, but they were presented as sour cream, melted butter, melted cheese and condensed milk. Some suppliers, who also imported, personally wrongly translate Russian labeling, misleading consumers.
The Commission urges consumers to be attentive when purchasing the aforementioned products, as there are two types of products of this kind in the market - flora and fauna that are substantially different from each other in terms of flavor, quality and price. Product derived from animal oils or pure milk is about 40 percent expensive than those of vegetable origin.
The Commission urges suppliers to provide only reliable and complete information on the products sold.
At the end of the session, Shaboyan noted that taking into consideration the fact that such violations were registered by the companies for the first time, and all the economic entities have accepted the fact of the violation and expressed readiness to eliminate it shortly, the Commission has refrained from applying fine.
"Such behavior of businessmen is inadmissible when we see the tendency of misleading consumers or, in other words, entering the consumer pockets," Shaboyan said and added that besides the fact that such activities of a number of companies hurt consumers' interests, it also impedes the work of some honest companies which issue and sell similar products.