Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը ուսումնասիրություն է իրականացրել խտացրած կաթի, թթվասերի, յուղի, հալած պանրի շուկաների մատակարարման և իրացման ոլորտներում` հնարավոր անբարեխիղճ մրցակցության բացահայտումների նպատակով: Հանձնաժողովի մամուլի ծառայությունից մանրամասնում են, որ դրա արդյունքում խախտումներ են հայտնաբերվել ընդհանուր առմամբ 30 ընկերություններում, ինչի համար ՀՀ ՏՄՊՊՀ որոշմամբ վերջիններիս տրվել է խիստ նախազգուշացում՝ խնդիրը հնգօրյա ժամկետում վերացնելու հանձնարարականով:
«Խտացրած կաթի անվան տակ վաճառվել է բուսական յուղից պատրաստված մթերք, նման իրավիճակ առկա է նաև թթվասերի, յուղի և հալած պանրի շուկաներում»,-հայտնում են ՏՄՊՊՀ-ից:
Ուսումնասիրության առաջին փուլն ընդգրկել է իրացման շղթան, դիտանցումներ են իրականացվել խոշոր սուպերմարկետներում, ինչի արդյունքում պարզվել է, որ առկա են մի շարք խնդիրներ: Մասնավորապես, բոլոր դեպքերում, առանց բացառության գնապիտակների վրա նշված է եղել խտացրած կաթ անվանումը, այն դեպքում, երբ վաճառվող ապրանքը իրականում եղել է բուսական յուղից և այլ բաղադրիչներից պատրաստված մթերք:
Ըստ աղբյուրի, խտացրած կաթ կարող է կոչվել բացառապես մաքուր կաթից պատրաստված մթերքը: Բացի այդ, հայտնաբերված մի շարք դեպքերում էլ արտադրանքի ռուսերեն մակնշման մեջ մանրամասն նշված է եղել, որ այն պատրաստված է բուսական յուղերից՝ մի շարք հավելանյութերի ավելացմամբ, մինչդեռ մատակարարը այն հայերեն թարգմանել է որպես խտացրած կաթ, ինչն անթույլատրելի է: Նույն խնդիրը առկա է նաև թթվասերի, յուղի և հալած պանիրների շուկայում:
Այս պարագայում ևս մակնշումները արվել են սխալ՝ շփոթության մեջ դնելով և մոլորեցնելով սպառողներին: Ըստ «Կաթի և կաթնամթերքի անվտանգության մասին» տեխնիկական կանոնակարգի, խտացրած կաթ, թթվասեր, հալած յուղ կամ հալած պանիր կարող է կոչվել բացառապես մաքուր կաթից պատրաստված մթերքը, մինչդեռ այս անվանումներով մակնշված մի շարք ապրանքների բաղադրության մեջ առկա են հավելանյութեր՝ բուսական ճարպեր և այլն:
Հանձնաժողովից հայտնում են, որ տնտեսվարողների մի մասը ընդունել է իրենց կողմից խախտումներ կատարելու փաստը՝ նշելով, որ վարույթի հարուցումից անմիջապես հետո խնդիրը շտկվել է , որոշներն էլ Հանձնաժողովում տեղի ունեցած քննարկումների ընթացքում տեղեկացրել են, որ իրենց թյուրիմացության մեջ են գցել մատակարարները, քանի որ վերջինները մատակարարման հաշիվ-ապրանքագրերում նշված ապրանքները մատակարարել են հենց խտացրած կաթ, թթվասեր, հալած յուղ և հալած պանիր անվանումներով:
«Մատակարար ընկերություններից ոմանք գործարանային ճիշտ մակնշումը հայերեն թարգմանել են սխալ՝ թյուրիմացության մեջ գցելով սպառողներին»,-հաջորդ խախտման մասին հայտնում են հանձնաժողովից:
Հանձնաժողովն ուսումնասիրել է նաև մատակարար ընկերությունների գործունեությունը և պարզել, որ բազմաթիվ դեպքերում վերջիններս ապրանքի մատակարարման ժամանակ իրացրել են բուսական յուղից պատրաստված մթերքներ, սակայն դրանք ներկայացրել են որպես ամբողջովին մաքուր կաթից պատրաստված թթվասեր, հալած յուղ, հալած պանիր և խտացրած կաթ: Որոշ մատակարարներ էլ, որոնք նաև հանդիսացել են ներկրող, անձամբ են սխալ թարգմանել ռուսերեն մակնշումը՝ թյուրմացության մեջ գցելով սպառողներին:
Հանձնաժողովը սպառողներին հորդորում է վերոնշյալ ապրանքների ձեռքբերման ժամանակ լինել ուշադիր, քանի որ շուկայում առկա են վերոնշյալ ապրանքների երկու տեսակներ՝ բուսական և կենդանական ծագման, որոնք ինչպես համային, որակական, այնպես էլ գնային առումով միմյանցից էականորեն տարբերվում են: Կենդանական յուղերից կամ բացառապես մաքուր կաթից ստացված արտադրանքը մոտ 40 տոկոսով թանկ է բուսական ծագման մթերքից:
Իսկ տնտեսվարողներին Հանձնաժողովը հորդորում է այսուհետ սպառողներին տրամադրել միայն հավաստի և ամբողջական տեղեկատվություն՝ իրացվող ապրանքների վերաբերյալ:
Նիստի ավարտին ՏՄՊՊՀ նախագահ Ա. Շաբոյանը նշել է՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ նմանատիպ խախտում ընկերությունների կողմից արձանագրվել է առաջին անգամ, բացի այդ բոլոր տնտեսվարողները ընդունել են խախտման փաստը և պատրաստակամություն հայտնել սեղմ ժամկետներում վերացնելու այն, Հանձնաժողովը այս անգամ զերծ է մնացել ֆինանսական տուգանքի կիրառումից:
«Անթույլատրելի է տնտեսվարողների նման վարքագիծը, երբ սպառողներին մոլորեցնելու կամ այլ կերպ ասած՝ սպառողի գրպանը մտնելու միտում ենք տեսնում»,-ասել է Շաբոյանն ու ավելացրել, որ բացի այն, որ մի շարք ընկերությունների նման գործունեությունը վնասում է սպառողների շահերին, այն նաև խոչընդոտում է նմանատիպ արտադրանք թողարկող և իրացնող առավել բարեխիղճ ընկերությունների գործունեությանը, ինչը կանխարգելելու և վերացնելու համար ՏՄՊՊՀ-ը լինելու է առավել քան խիստ և հետևողական:

Государственная комиссия по защите экономической конкуренции провела исследование по поставкам и продаже сгущенного молока, сметаны, масла и плавленого сыра для раскрытия возможной недобросовестной конкуренции. Как сообщили из пресс-службы комиссии, нарушения были обнаружены в 30 компаниях, которые ГКЗЭК РА строго поручила устранить в течение пяти дней.
«Под названием сгущенного молока продают продукты из растительного масла, такая ситуация существует на рынке сметаны, масла и сыра», - говорится в сообщении ГКЗЭК.
Мониторинг проводился в крупных супермаркетах, и в результате был выявлен ряд проблем. Почти во всех случаях, без исключения, название сгущенного молока было указано на ценнике, тогда как фактически проданный продукт содержал растительное масло и другие ингредиенты.
Согласно источнику, сгущенное молоко можно назвать исключительно чистым молочным продуктом. Кроме того, в ряде случаев в российской маркировке продукта было подробно указано, что он изготовлен из растительных масел с некоторыми добавками, тогда как поставщик перевел его на армянский как сгущенное молоко, что неприемлемо. Та же проблема существует и на рынке сметаны, сливочного масла и расплавленного сыра.
В этом случае этикетки были сделаны неправильно, запутывают и вводят в заблуждение потребителей. Согласно техническому регламенту «Молоко и молочная безопасность», сгущенное молоко, сметана, топленое масло или плавленый сыр можно назвать исключительно чистыми молочными продуктами, тогда как ряд продуктов, помеченных этими названиями, содержат добавки, растительные жиры и т. Д.
Комиссия сообщает, что некоторые из предприятий признали, что они совершили нарушения, отметив, что сразу после разбирательства проблема будет решена, в то время как другие сообщили Комиссии, что они были введены в заблуждение поставщиками, поскольку продукты, поставленные ими, были упомянутых на счетах под названиями сгущенного молока, сметаны, топленого масла и расплавленного сыра.
«Некоторые из компаний-поставщиков неправильно указали название фабрики и привели потребителей к недоразумениям», - сообщает комитет.
Комиссия также изучила деятельность компаний-поставщиков и обнаружила, что во многих случаях продукция, которую они производят, производится из растительного масла, но в счёт-фактурах они указали: сметана, топленое масло, расплавленный сыр и сгущенное молоко. Некоторые поставщики сами неправильно переводят российскую маркировку и вводят в заблуждение потребителей.
Комиссия призывает потребителей быть внимательными при покупке вышеупомянутых продуктов, поскольку на рынке существуют два типа продуктов такого рода: растительного и животного происхождения, которые существенно отличаются друг от друга по вкусу, качеству и цене. Продукт, полученный из животных масел или чистого молока, примерно на 40 процентов дороже, чем продукт растительного происхождения.
Комиссия настоятельно призывает поставщиков предоставлять надежную и полную информацию о продаваемой продукции.
По завершении сессии Шабоян отметил, что, принимая во внимание тот факт, что такие нарушения были зарегистрированы у компаний впервые, и все хозяйствующие субъекты признали факт нарушения и выразили готовность устранить их в ближайшее время, Комиссия воздержался от применения штрафа.
«Такое поведение бизнесменов недопустимо, когда мы видим, что они пытаются ввести потребителей в заблуждение или, другими словами, лезть в карманы покупателей», - сказал Шабоян и добавил, что помимо этого, это препятствует работе некоторых честных компаний, которые выпускают и продают похожие продукты.