06-10-2017 17:44 2379
ԿԲ խորհրդի վերջին նիստն արձանագրել է, որ 2017թ-ի օգոստոսին գրանցվել է 0.4% գնանկում՝ գրեթե նախորդ տարվա նույն ամսվա ցուցանիշի չափ, ինչի հետևանքով 12-ամսյա գնաճը պահպանվել է նախորդ ամսվա մակարդակին՝ օգոստոսի վերջին կազմելով 0.9%:
ԿԲ պաշտոնական էջում հրապարակված տեղեկատվության համաձայն, բնականոն գնաճը շարունակել է աճել և ԿԲ ակնկալիքներին համահունչ կազմել է 1.5%, այն դեպքում, երբ սեզոնային գյուղմթերքների գների աճի տեմպերի զգալի դանդաղումը որոշ չափով զսպել է ընդհանուր գնաճի սպասվող վերականգնումը:
Ընդ որում, օգոստոսին բնականոն գնաճի կառուցվածքում զգալի աճ է արձանագրվել կարագի (4.2%), մսամթերքի (0.3%), բենզինի (0.8%), հագուստի (5.2%) և կոշիկի (6.4%) գծով:
Խորհրդի նիստում քննարկվել է ձևավորված տնտեսական իրավիճակը: Ներկայացվել է, որ 2017թ-ի առաջին կիսամյակը բնութագրվել է բավականի բարձր տնտեսական ակտիվությամբ (տնտեսական աճը կազմել է 6%), ինչը շարունակվել է նաև երրորդ եռամսյակում՝ պայմանավորված արդյունաբերության և ծառայությունների ոլորտներում արձանագրված բարձր աճերով:
Ընդ որում, դա առավելապես չեզոքացրել է տնտեսության մյուս ճյուղերում դիտված նվազումների ազդեցությունը, որից ելնելով էլ ԿԲ-ն երրորդ եռամսյակում սպասում է կանխատեսվածից փոքր-ինչ բարձր տնտեսական աճ:
Միևնույն ժամանակ արձանագրվել է, որ այս եռամսյակ ներքին պահանջարկի վերականգնումն ընթացել է սպասվածից արագ տեմպերով, ինչին, նախկինում իրականացված ընդլայնողական դրամավարկային քաղաքականությունից զատ, նպաստել է կանխատեսվածից քիչ զսպող հարկաբյուջետային քաղաքականությունը:
«Նշենք նաև, որ վերջին ամիսներին կարագի միջազգային շուկայում դիտվել է կտրուկ թանկացում՝ պայմանավորված պահանջարկի շարունակական աճի պարագայում առաջարկի կարճաժամկետ խնդիրներով: Միևնույն ժամանակ, պայմանավորված զարգացող երկրներում ներդրումային ակտիվության վերականգնմամբ՝ ձևավորվել են պղնձի հանդեպ պահանջարկի աճի սպասումներ, որի ներքո այդ շուկայում գրանցվել է գնի համեմատաբար բարձր աճ»,-ասված է ԿԲ տեղեկատվության մեջ:
Քննարկման արդյունքում Խորհուրդը գնահատել է, որ առաջիկա ամիսներին միջազգային ապրանքային շուկաներում գնաճային միտումները կպահպանվեն և նման իրավիճակում արտաքին հատվածից ակնկալվում են թույլ գնաճային ազդեցություններ:
«Խորհուրդը մնում է այն կարծիքին, որ քաղաքականության տոկոսադրույքի ներկայիս մակարդակը բավարար խթանող է և կանխատեսվող սցենարով դեռևս որոշ ժամանակ կպահպանվի խթանող: Այն կշարունակի իր ազդեցությունը փոխանցել համախառն պահանջարկին, ինչի հետևանքով գնաճն աստիճանաբար կավելանա` կանխատեսվող հորիզոնում կայունանալով նպատակային ցուցանիշի շուրջ»,-հայտնում են ԿԲ-ից:

The CB Board's last session stated that 0.4% deflation was registered in August 2017, like the same month of the previous year as a result of which the 12-month inflation remained at the level of the previous month and made 0.9% at the end of August.
According to the Central Bank's official website, the natural inflation continued to rise and was 1.5% in line with the CB's expectations, while a significant slowdown in seasonal agricultural prices slowed down to some extent the anticipated recovery in general inflation.
At the same time, in August, a significant increase was observed in the structure of the natural rise in prices for butter (4.2%), meat products (0.3%), petrol (0.8%), clothing (5.2%) and shoes (6.4%).
At the board meeting, the economic situation was discussed. It was reported that the first half of 2017 was characterized by high economic activity (the economic growth was 6%), which continued in the third trimester, due to high growth in industry and services.
Moreover, it mostly neutralized the effects of the downturn in other sectors of the economy, due to which, in the third trimester, the Central bank anticipates a higher economic growth.
At the same time, it was noted that the recovery of domestic demand in this trimester was proceeding at a fast pace than expected.
"It should also be noted that there has been a sharp increase in oil prices in the international market in recent months due to short-term supply problems along with high demand. At the same time, due to the restoration of investment activity in developing countries, the demand for copper has increased, so a relatively high price increase was registered in the market, "the Central Bank said.
As a result of the discussion, according to the Council's estimates, inflation trends will persist in international commodity markets in the coming months.
"The Board is still committed to the idea that the current policy rate is incentive and will continue to be incentive for some time, continuing to influence aggregate demand, which will gradually increase the stabilization of the target index," the Central Bank said.