09-10-2017 12:01 3991
Հայկական կոնյակագործության 130-ամյակին և նոր պատմական շրջանի նախօրեին Երևանի կոնյակի գործարանը ներկայացնում է բացառիկ արտադրանք՝ ARARAT Single Cask, թողարկված սահմանափակ քանակությամբ և համարակալված շշերով:
Single Cask ալկոհոլային խմիչքի շնորհանդեսը տեղի ունեցավ Երևանի կոնյակի գործարանի Բերդ մասնաճյուղում:
Երևանի կոնյակի գործարանի արտադրության տնօրեն Համլետ Անտոնյանը ներկայացնելով նոր խմիչքի ստեղծման պատմությունը, նշեց, որ գործարանի վարպետները չեն դադարում նոր՝ հայկական հողի ջերմությունն ու բերրիությունը արտացոլող գաղափարներ որոնել: Ստեղծագործական պրպտումների արդյունքում ստեղծված նոր խմիչքը պատրաստված է բացառապես Երևանի կոնյակի գործարանի պրեմիում դասի սպիրտներից՝ ստացված և հնացված Հայաստանի Տավուշի մարզի յուրահատուկ կլիմայական պայմաններում:
Համլետ Անտոնյանն ասաց, որ ARARAT Single Cask-ը հայկական կոնյակագործության մեջ բացարձակ նորարարություն է, որը խորհրդանշորեն թողարկվում է հոբելյանական տարում՝ ի նշան պատմական նոր շեմի հատման և պահանջկոտ ապագային ժամանակակից որոշումներ ներկայացնելու պատրաստակամության:
Այն 57 տոկոս թնդություն ունեցող արտադրանք է՝ պատրաստված բացառապես Տավուշի մարզի խաղողից, որը հայտնի է մեղմ կլիմայով և բյուրեղյա մաքուր օդով, որոնք սպիրտներին հաղորդում են բացառապես նուրբ և յուրահատուկ այնպիսի առանձնահատկություններ, որոնք, անկասկած, արժանի են մաքուր, ոչ կուպաժավորված վայելքի:
«Հպարտ եմ, որ ներկայացնում եմ ԵԿԳ-ի նորարարությունը, որ բացառիկ է Հայաստանի կոնյակագործության մեջ: Single Cask-ն իր մեջ ներառում է Տավուշում ապրող մարդկանց կամքի ուժն ու տոկոնությունը, այստեղի հրաշք բնակլիմայական պայմանների նրբությունը»,- ասում է ԵԿԳ-ի արտադրության տնօրենը:
Կրկնակի թորման միասնական գործընթացը և հնացումը մեկ տակառում առանց հետագա կուպաժավորման Single Cask-ը դարձնում են շրջանի բնակլիմայական առանձնահատկությունների առավել ամբողջական և բնածին արտացոլումը: Մառանում ստեղծված հատուկ պայմանները հնացումը դարձնում են առավել մեղմ և ապահովում են սպիրտների անկրկնելի նրբությունն ու բազմերանգությունը:
ARARAT Single Cask-ը ԱՐԱՐԱՏ տեսականու միակ արտադրանքն է, որը շրջանցում է ցրտով մշակման և ֆիլտրման փուլը, ինչը թույլ է տալիս էլ ավելի համային նոտաներ և բույրի երանգներ պահպանել՝ միաժամանակ ընդգծելով խմիչքի իսկությունը:
ARARAT Single Cask-ն առանձնանում է յուրօրինակ երանգով, որը փորձագիտական հանձնաժողովը անվանել է «հայկական աշնանային մայրամուտի գույն»: Այն ունի ուժեղ, ծավալուն, բազմաբնույթ և հագեցած համ: Խմիչքի բնույթը դրսևորվում է փայտի և ծխի համահոտային ներդաշնակ համադրությամբ՝ վանիլի և անուշաբույր դարչինի երանգավորմամբ:
ARARAT Single Cask-ի սահմանափակ թողարկման համար ԵԿԳ-ի վարպետները երեք տակառ են ընտրել: Նորարարական շարքի յուրաքանչյուր շշի վրա հատուկ հրավիրված մասնագետի ձեռքով գրված է համար, որը ցույց է տալիս, թե որ տակառում է հնացվել սպիրտը:
«ԵԿԳ-ի նոր արտադրանքի հիմքում ընկած է մինիմալիզմի շքեղությունն և կրաֆտ գաղափարը, որն էլ արտացոլվել է ժամանակակից փայտյա փաթեթավորման մեջ, իսկ Արարատ լեռան ուրվագծմամբ պիտակների կոմպոզիցիան ընդգծում են խմիչքի շքեղ գույնը»,- ասում է Համլետ Անտոնյանը:
Նրա խոսքերով՝ ալկոհոլային խմիչքը սահմանափակ քանակությամբ է, թողարկվել է ընդամենը 1440 շիշ: 0,75 լիտր տարողությամբ յուրաքանչյուր մեկ շիշ խմիչքի արժեքը 90 հազար դրամ է: ARARAT Single Cask-ը կվաճառվի նոյեմբերի 1-ից միայն Հայաստանում:
Կոնյակագործության ողջ պատմության ընթացքում հայ վարպետները երբեք չեն վարանել ընդլայնել կոնյակագործության սահմանները և բոլոր ժամանակներում հանդես են եկել նորարար լուծումներով, որոնք շատ շուտ անխախտելի կանոն են դարձել: Այդպես նախորդ դարասկզբին Մկրտիչ Մուսինյանցը ստեղծում է առաջին տեսակավոր հայկական կոնյակը՝ սկզբնավորելով հայկական կոնյակների փառահեղ ապագան: Մի քանի տասնամյակ անց՝ 20-րդ դարի կեսերին, հայկական կոնյակագործության վարպետ Մարգար Սեդրակյանը հեղափոխական միտք է առաջարկում, որը կայանում էր թորած ջուրը «կենդանի ջրով» փոխարինելու մեջ: Ժամանակին նորարարական այս գաղափարն արդյունքում դարձավ հայկական կոնյակագործության ոսկե օրենքը: ARARAT Single Cask-ը ԱՐԱՐԱՏ-ի նորարարությունների ներդաշնակ շարունակությունն է հատընտիրը գնահատողների համար, որը փոխաբերականորեն կարելի անվանել «Մեկ վրձնահարվածի կտավ»՝ կատարված տակառից գավաթ ամենակարճ ճանապարհի տեխնիկայով:

09-10-2017 12:01 3993
По случаю 130-летия армянского коньяка и в канун нового исторического периода Ереванская коньячная компания представляет эксклюзивный продукт ARARAT Single Cask с ограниченным количеством и нумерованными бутылками.
В Бердском филиале Ереванской коньячной компании состоялась презентация «Алкогольного напитка Single Cask».
Директор Ереванской коньячной компании Гамлет Антонян представил историю нового напитка, отметив, что мастера завода не перестают искать идеи, отражающие теплоту и плодородие армянской земли. Новый напиток, созданный творческим вдохновением, сделан исключительно из высококачественных спиртов Ереванской коньячной компании, которые хранились в уникальных климатических условиях Тавушской области Армении.
Гамлет Антонян сказал, что ARARAT Single Cask является абсолютным новшеством в производстве армянского коньяка, символически выпущенное в юбилейный год, в знак переступления нового исторического порога и готовности принимать современные решения для требовательного будущего.
Крепкость напитка составляет 57 градусов, изготовленного исключительно из Тавушского винограда, который известен своим мягким климатом и кристально чистым воздухом, которые добавляют исключительно тонкие и уникальные свойства напитку для получения чистого удовольствия.
«Я с гордостью представляю инновацию Ереванского коньячного завода, которая уникальна в производстве армянского коньяка. Single Cask включает в себя силу и выносливость людей в Тавуше, деликатность великолепных климатических условий здесь», - говорит директор по производству Ереванского коньячного завода.
Единый процесс двойной дистилляции и старения одной бочки без дальнейшего перемешивания делают Single Cask наиболее полным отражением климатических особенностей региона. Особые условия в погребе делают выдержку лёгкой и обеспечивают исключительную деликатность и разнообразие спиртов.
ARARAT Single Cask является единственным продуктом ассортимента ARARAT, который не проходит холодную обработку и фильтрацию, позволяя больше сохранять вкус и аромат, подчеркивая при этом подлинность напитка.
ARARAT Single Cask отличается своим уникальным тоном, который экспертная комиссия назвала «цвет заката армянской осени». Он обладает сильным, универсальным, разнообразным и богатым вкусом. В напитке проявляется гармоничное сочетание дерева и дыма, с ванильным и ароматным коричным оттенком.
Для ограниченного тиража ARARAT Single Cask, мастера Ереванского коньячного завода выбрали три бочки. Каждая бутылка маркирована специально приглашенным специалистом, чтобы показать, в какой бочке хранился алкоголь.
«Новый продукт Ереванского коньячного завода был создан на основе минимальной роскоши и идеи крафт, что отражено в современной деревянной упаковке, а этикетки в форме горы Арарат подчеркивают роскошный цвет напитка», - говорит Гамлет Антонян.
По его словам, было выпущено только 1440 бутылок алкогольного напитка. Цена за бутылку ёмкостью 0,75 л составляет 90 тысяч драмов. ARARAT Single Cask будет продаваться с 1 ноября только в Армении.
За всю историю производства коньяка армянские мастера никогда не переставали расширять границы производства и всегда предлагали инновационные решения, которые вскоре стали нормой. Таким образом, в начале прошлого века Мкртич Мусинянц создал первый армянский коньяк, тем самым создавая славное будущее армянского коньяка. Несколько десятилетий спустя, в середине 20-го века, армянский коньячный мастер Маргар Седракян предложил революционную идею- заменить дистиллированную воду «живой водой». Данная инновационная идея в результате стала золотым законом армянского коньячного производства. ARARAT Single Cask - это гармоничное продолжение инноваций ARARAT для тех, кто ценит лучшее, которое можно образно назвать «холст с одним касанием кисти», выполненное по технике кратчайшего пути от бочки к чаше.