12-10-2017 13:35 3561
Կառավարության նիստի ընթացքում վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանձնարարական իջեցրեց էլեկտրական շարժիչներով մեքենաների ներմուծումը հարկերից և տուրքերից ազատելու վերաբերյալ:
«Հաշվի առնելով նշված մեքենաների էկոլոգիապես մաքուր լինելը և ներմուծման ծավալների խթանման անհրաժեշտությունը` հանձնարարում եմ ՀՀ փոխվարչապետին, տնտեսական զարգացման, ֆինանսների և բնապահպանության նախարարներին, նաև ՊԵԿ նախագահին` մեկամսյա ժամկետում ուսումնասիրել էլեկտրական շարժիչով մեքենաների` ՀՀ ներմուծման ժամանակ գանձվող հարկերի և տուրքերի վերաբերյալ գործող օրենսդրության փոփոխության հնարավորությունն ու ներկայացնել կառավարության աշխատակազմ»,-ասաց վարչապետը:
Տրանսպորտի նախարար Վահան Մարտիրոսյանն էլ առաջարկեց օրենսդրական փոփոխություն կատարել` միասնական տրանսպորտային ցանց ստեղծելու վերաբերյալ: Դրանով պետք է մարզերում լավանա ուղևորափոխադրումների սպասարկման մակարդակը: Ցանցը ներդրվելու է մասնավոր ներդրումների միջոցով, ստեղծվելու են միասնական օպերատորներ:

12-10-2017 13:35 3564
Во время правительственной сессии Карен Карапетян дал поручение освободить импортируемых автомобилей с электродвигателями от уплаты налогов и сборов.
«Принимая во внимание экологическую чистоту этих автомобилей и необходимость увеличения объемов импорта, я поручаю заместителю премьер-министра РА, министру экономического развития, финансов и охраны природы, а также председателю КГД в течение месяца изучить возможность изменения действующего законодательства о пошлинах и налогах на импортируемые автомобили с электродвигателями и предоставить в управление правительства », - сказал премьер-министр.
Министр транспорта Ваан Мартиросян предложил внести законодательную поправку для создания единой транспортной сети. Таким образом, можно улучшить обслуживания пассажиров в регионах. Сеть будет инвестирована через частные инвестиции, будут созданы совместные операторы.