12-10-2017 13:35 3561
Կառավարության նիստի ընթացքում վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանձնարարական իջեցրեց էլեկտրական շարժիչներով մեքենաների ներմուծումը հարկերից և տուրքերից ազատելու վերաբերյալ:
«Հաշվի առնելով նշված մեքենաների էկոլոգիապես մաքուր լինելը և ներմուծման ծավալների խթանման անհրաժեշտությունը` հանձնարարում եմ ՀՀ փոխվարչապետին, տնտեսական զարգացման, ֆինանսների և բնապահպանության նախարարներին, նաև ՊԵԿ նախագահին` մեկամսյա ժամկետում ուսումնասիրել էլեկտրական շարժիչով մեքենաների` ՀՀ ներմուծման ժամանակ գանձվող հարկերի և տուրքերի վերաբերյալ գործող օրենսդրության փոփոխության հնարավորությունն ու ներկայացնել կառավարության աշխատակազմ»,-ասաց վարչապետը:
Տրանսպորտի նախարար Վահան Մարտիրոսյանն էլ առաջարկեց օրենսդրական փոփոխություն կատարել` միասնական տրանսպորտային ցանց ստեղծելու վերաբերյալ: Դրանով պետք է մարզերում լավանա ուղևորափոխադրումների սպասարկման մակարդակը: Ցանցը ներդրվելու է մասնավոր ներդրումների միջոցով, ստեղծվելու են միասնական օպերատորներ:

12-10-2017 13:35 3562
During a government session, Karen Karapetyan ordered to release imported cars with electric motors from taxes and duties.
"Taking into consideration the environmental cleanliness of these vehicles and the need to promote import volumes, I instruct the RA Deputy Prime Minister, Minister of Economic Development, Finance and Nature Protection, as well as the SRC Chairman within a month to study the possibility of changing existing legislation on import duties and taxes for cars with electric motors and present the government staff, "said the Prime Minister.
Transport Minister Vahan Martirosyan proposed to make a legislative amendment to establish a unified transport network. Thus, the level of passenger service should be improved in the regions. The network will be invested through private investments, joint operators will be created.