Հայաստանի վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հոկտեմբերի 25-ին կմասնակցի Երևանում կայանալիք Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին, որին նախատեսվում է Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ մյուս պետությունների կառավարությունների ղեկավարների և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵԱՏՀ) կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանի մասնակցությունը։
Օրակարգում ընդգրկված են ներքին շուկաների գործունեությանը, առևտրին, ագրոարդյունաբերությանը, էներգետիկայի և ենթակառուցվածքների ոլորտներին վերաբերող հարցեր։ Նիստի ընթացքում կքննարկվեն նաև ԵԱՏՄ թվային օրակարգի իրականացման շրջանակում նախաձեռնությունների մշակման կարգը, ԵԱՏՄ ներքին շուկայում 2018-2019 թվականներին սահմանափակումների վերացմանն ուղղված միջոցառումների ծրագիրը (ճանապարհային քարտեզը)։
Նիստի մասնակիցները կանդրադառնան նաև ԵԱՏՄ էլեկտրաէներգետիկական ընդհանուր շուկայի շրջանակում տեղեկատվության փոխանակման համակարգի ձևավորմանն առնչվող հարցերին։ Օրակարգային թեմաներից է նաև 2018-2020 թվականներին ԵԱՏՄ անդամ պետությունների համակարգված տրանսպորտային քաղաքականության իրականացման փուլերի և հիմնական ուղղությունների միջոցառումների ծրագրի քննարկումը։ Կհայտարարվեն նաև ԵԱՏՄ այն երկրները, որտեղ 2018-2020 թվականներին նախատեսվում է անցկացնել ավանդական «Եվրասիական շաբաթ» ցուցահանդեսային համաժողովը։
Ղրղզստանում կադրային փոփոխություններով պայմանավորված՝ ԵԱՏՀ խորհրդի նիստում նախատեսվում է հաստատել երկրի նոր ներկայացուցչի թեկնածությունը։ Կորոշվի նաև ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստի անցկացման վայրը։

23-10-2017 16:42 2500
Премьер-министр Армении Карен Карапетян примет участие в заседании Евразийского межправительственного совета, которое состоится в Ереване 25 октября с участием глав правительств других государств-членов Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и Председателя Правления Евразийской Экономической комиссии (ЕАЭС) Тиграна Саргсяна.
В повестку дня включены вопросы, связанные с деятельностью внутренних рынков, торговли, агропромышленности, энергетики и инфраструктуры. На сессии также будет рассмотрен процесс разработки инициатив в рамках реализации Цифровой повестки дня ЕАЭС, программы по устранению ограничений на внутреннем рынке в 2018-2019 годах (дорожная карта).
Участники встречи также обсудят вопросы, связанные с формированием системы обмена информацией в рамках общего энергетического рынка ЕАЭС. Одним из вопросов повестки дня является обсуждение осуществления скоординированных этапов реализации транспортной политики и основных направлений деятельности членов- государств ЕАЭС в 2018-2020 гг. Будут объявлены те страны ЕАЭС, где планируется провести традиционный выставочный форум «Евразийская неделя» в 2018-2020 гг.
В связи с кадровыми изменениями в Кыргызстане, предусматривается утверждение кандидатуры нового представителя страны на заседании Евразийского совета. Будет также определено место проведения следующей сессии Межправительственного совета ЕАЭС.