24-10-2017 12:02 2588
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի աջակցությամբ հոկտեմբերին «JUNWEX Moscow» միջազգային ցուցահանդեսի մասնակցությունից հետո Երևանի ոսկերչական գործարան-1 «Գնոմոն» ընկերությունը կնքել է նոր՝ 480 միլիոն դրամի արտահանման պայմանագիր։ Արտահանումն իրականացվելու է դեպի Ռուսաստան։ Պայմանագրի կնքմամբ, փաստորեն, ոսկերչական ցուցահանդեսի արդյունքում ստացված պատվերների ծավալը գերազանցեց 1 միլիարդ դրամը։ Միայն ցուցահանդեսի օրերին ստորագրվել էին ավելի քան 580 միլիոն դրամի հայկական ոսկերչական իրերի ու զարդերի արտահանման գործարքներ։
«Համոզված եմ, հարգորոշման կարգի միասնականացման արդյունքում Ռուսաստանից և ԵԱՏՄ երկրներից հայաստանյան ոսկերչական արտադրանքի պատվերներն էականորեն կմեծանան»,- նշել է ցուցահանդեսին հայկական ընկերությունների մասնակցությունը համակարգող Վահե Սաֆարյանը։
Այս պահին դեպի Ռուսաստան և Ղազախստան ևս 24 միլիոն դրամի ոսկերչական ապրանքների արտահանման բանակցություններ են ընթանում։

With the support of the Development Fund of Armenia in October, after joining the JUNWEX Moscow international exhibition, Yerevan Jewelry Factory - "Gnomon" signed a new 480 million dram export contract. Export to Russia. By signing the contract, the volume of orders received as a result of the jewelry exhibition exceeded 1 billion drams. Only during the exhibition days Armenian jewelry export deals were concluded on more than 580 million drams.
"I am convinced that as a result of combining of countermarking procedures, the orders of Armenian jewelry products from Russia and EAEU countries will significantly increase," said Vahe Safaryan, coordinator of Armenian companies' participation in the exhibition.
At the moment, negotiations are being held to export jewelry for another 24 million drams to Russia and Kazakhstan.