24-10-2017 12:02 2588
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի աջակցությամբ հոկտեմբերին «JUNWEX Moscow» միջազգային ցուցահանդեսի մասնակցությունից հետո Երևանի ոսկերչական գործարան-1 «Գնոմոն» ընկերությունը կնքել է նոր՝ 480 միլիոն դրամի արտահանման պայմանագիր։ Արտահանումն իրականացվելու է դեպի Ռուսաստան։ Պայմանագրի կնքմամբ, փաստորեն, ոսկերչական ցուցահանդեսի արդյունքում ստացված պատվերների ծավալը գերազանցեց 1 միլիարդ դրամը։ Միայն ցուցահանդեսի օրերին ստորագրվել էին ավելի քան 580 միլիոն դրամի հայկական ոսկերչական իրերի ու զարդերի արտահանման գործարքներ։
«Համոզված եմ, հարգորոշման կարգի միասնականացման արդյունքում Ռուսաստանից և ԵԱՏՄ երկրներից հայաստանյան ոսկերչական արտադրանքի պատվերներն էականորեն կմեծանան»,- նշել է ցուցահանդեսին հայկական ընկերությունների մասնակցությունը համակարգող Վահե Սաֆարյանը։
Այս պահին դեպի Ռուսաստան և Ղազախստան ևս 24 միլիոն դրամի ոսկերչական ապրանքների արտահանման բանակցություններ են ընթանում։

24-10-2017 12:02 2589
При поддержке Фонда развития Армении в октябре, после присоединения к международной выставке JUNWEX Moscow, Ереванский ювелирный завод - «Гномон» подписал новый экспортный контракт на 480 миллионов драмов. Экспорт в Россию. Объем заказов, полученных в результате ювелирной выставки, превысил 1 млрд. драмов. Только в дни выставки были заключены сделки по экспорту армянских ювелирных изделий на сумму более 580 млн. драмов.
«Я убежден, что в результате объединения процедур определения пробы, значительно вырастут заказы на армянские ювелирные изделия из России и стран ЕАЭС», - сказал координатор участия армянских компаний в выставке Ваге Сафарян.
В настоящий момент ведутся переговоры об экспорте ювелирных изделий еще на 24 млн. драмов в Россию и Казахстан.