«Ֆարմ Կրեդիտ Արմենիա» ՈՒՎԿ-ն կհամագործակցի գյուղատնտեսության նախարարության հետ՝ գյուղատնտեսական վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման ծրագրի իրականացումն ապահովելու նպատակով:
Ըստ գյուղատնտեսության նախարարության հաղորդագրության` համապատասխան հուշագիրն այսօր ստորագրել են նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Մակարյանն ու «Ֆարմ Կրեդիտ Արմենիա» ՈՒՎԿ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Արմեն Գաբրիելյանը:
«Այս ծրագրին արդեն մասնակցում են երկու ֆինանսական կառույցներ՝ Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկը, «Քարդ ԱգրոԿրեդիտ» ՈՒՎԿ-ն, իսկ այսօրվանից ծրագրին միացել է նաեւ «Ֆարմ Կրեդիտ Արմենիա» ՈՒՎԿ-ն, ինչը մեզ համար շատ կարեւոր է, քանի որ այս ոլորտում որակյալ ֆինանսական կառույցների առկայությունն ու փորձառությունը կհանգեցնի գյուղատնտեսության ոլորտի ավելի մեծ ֆինանսավորման: Կարծում եմ՝ նման ծրագրերը կնպաստեն, որպեսզի մենք ավելի շուտ անցում կատարենք սոցիալականից դեպի արդյունաբերական գյուղատնտեսության»,- նշել է Ռոբերտ Մակարյանը:
Փոխնախարարի խոսքով՝ ծրագրից օգտվելու համար մարզերում հավաստագրերի տրամադրման դասընթացներն են անցկացվում, այս պահին կա շուրջ 5 հազ. դիմորդ, որոնցից 1700-ը մասնակցել է դասընթացներին, իսկ 1300 դիմորդ արդեն ստացել է հավաստագիր:
Արմեն Գաբրիելյանն էլ վստահություն է հայտնել, որ այս ծրագիրը հնարավորություն կընձեռի ֆերմերներին բարելավել իրենց տնտեսությունները:
«Կարծում եմ՝ այս ծրագիրը մասնակիորեն կլրացնի այն բացը, որն այսօր առկա է մեր երկրի գյուղատնտեսության ֆինանսավորման ոլորտում»,- նշել է նա:
Արմեն Գաբրիելյանի խոսքով՝ ծրագրին մասնակցել ցանկացողների համար իրենց ծառայությունները հասանելի կլինեն հանրապետության բոլոր մարզերում՝ բացառությամբ Գեղարքունիքի, Լոռու եւ Շիրակի մարզերի:
Նախարարությունում հիշեցրել են, որ ծրագրի շրջանակում շահառուներին տրամադրվում են 3-10 մլն դրամի վարկեր՝ տարին 5% : Սոցիալական աջակցություն ստացող սահմանամերձ համայնքների եւ գյուղատնտեսական կոոպերատիվների համար տոկոսադրույքը կազմում է 3%:

УКО «Фарм Кредит Армения» будет сотрудничать с Министерством сельского хозяйства для обеспечения реализации программы субсидирования процентных ставок по сельскохозяйственным кредитам.
Согласно пресс-релизу Министерства сельского хозяйства, меморандум был подписан сегодня заместителем министра Робертом Макаряном и главным исполнительным директором УКО «Фарм Кредит Армения» Арменом Габриеляном.
«Две финансовые структуры Акба Кредит Агриколь банк, УКО «Кард АгроКредит» и с сегодняшнего дня УКО «Фарм Кредит Армения» присоединились к проекту, что очень важно для нас, так как наличие и опыт высококачественных финансовых учреждений приведут к большему финансированию сельскохозяйственного сектора. Я думаю, что такие программы помогут нам быстрее перейти от социального к промышленному сельскому хозяйству», - сказал Роберт Макарян.
По словам заместителя министра, в регионах проводятся сертификационные тренинги для использования этой программы. В настоящее время есть около 5 тысяч претендентов, из них 1700 участвовали в курсах, а 1300 заявителей уже получили сертификат.
Армен Габриелян выразил уверенность, что эта программа позволит фермерам улучшить свою хозяйства.
«Я думаю, что эта программа частично восполнит пробел, который сегодня существует в сфере финансирования сельского хозяйства нашей страны», - сказал он.
По словам Армена Габриеляна, их услуги будут доступны всем желающим участвовать в программе, кроме Гегаркуникской, Лорийской и Ширакской областей.
Министерство напомнило, что в рамках проекта бенефициарам будут предоставлены кредиты в размере 3-10 млн. драмов, 5% в год. Процентная ставка для приграничных общин и сельскохозяйственных кооперативов, получающих социальную поддержку, составляет 3%.