30-10-2017 11:19 3383
Այսօրվանից ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում մեկնարկում են ՀՀ 2018 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկումները։ Քննարկմանը ներկա կառավարության ղեկավար Կարեն Կարապետյանը հույս հայտնեց, որ դրանք արդյունավետ կլինեն։
«Մեր պատրաստակամությունն ենք հայտնում բոլոր հարցերին բաց, հրապարակային, կոնստրուկտիվ, օպտիմալ լուծումներ գտնելուն ուղղված քննարկումներին։ Համոզված եմ, որ քննարկումների արդյունքում կունենանք այս պահի դրությամբ մեր երկրի և քաղաքացիների շահերը լավագույնս արտահայտող և մեր զարգացման ծրագրերի ընթացքն ապահովող բյուջե 2018 թվականի համար»,- նշեց վարչապետը։
Կարեն Կարապետյանն ընդգծեց, որ հաշվի առնելով կառավարության 2017-2022 թվականների նպատակադրումները` 2018 թվականի բյուջեում հարկաբյուջետային քաղաքականության մոտեցումների մեջ փոփոխություններ են նախագծել. «Միջնաժամկետ հորիզոնում, չնայած հարկաբյուջետային քաղաքականանությունը շարունակելու է սահմանափակված մնալ պարտքի կայունացման ապահովման անհրաժեշտությամբ, այնուամենայնիվ, հարկաբյուջետային քաղաքականությունը իրականացվելու է ծախսային կառուցվածքի վերանայմամբ՝ առավել շեշտադրելով կապիտալ ծախսերի իրականացման անհրաժեշտությունը տնտեսական աճի կայուն հիմքերի ապահովման հարցում»։
Վարչապետը շեշտադրեց բյուջեի նախագծի հիմքում ընկած մի քանի դրույթներ։
«Առաջինը՝ վերջին մի քանի տարիներին Հայաստանի տնտեսությունը բնութագրվում է արտաքին աշխարհից ներթափանցող բացասական ցնցումներով, որի արդյունքում գրանցվել է տնտեսական աճի ցածր մակարդակ և այս ճանապարհով նվազեցնելով տնտեսական աճի ներուժը։ Ընթացիկ զարգացումները չնայած հուսադրող են, սակայն տնտեսական աճի հիմքերը դեռևս բավարար ամուր չեն՝ երկարաժամկետ բարձր տնտեսական աճին հավակնելու համար»,- ասաց կառավարության ղեկավարը։
Նրա խոսքով՝ 2017-ին հաստատվեց բյուջետային մի շրջանակ, որը բնորոշում է տնտեսական իրավիճակի կայունացումը։ Ինչ վերաբերում է 2018-ի բյուջետային շրջանակին, Կարեն Կարապետյանը նշեց, որ վերջինով ծրագրել են այնպիսի հարկաբյուջետային քաղաքականություն, որը կկանխորոշի հետագա տնտեսական զարգացումների մեկնարկը։
«Այլ կերպ ասած, առաջարկվող հարկաբյուջետային քաղաքականությունը հիմքեր կստեղծի ապագայում ապահովելով միջինում 5 տոկոսանոց տնտեսական աճ, ինչն էլ հնարավորություն կտա ավելի արդյունավետ լուծել մեր առջև ծառացած խնդիրները, թե կայուն երկարաժամկետ զարգացման առումով, թե սոցիալական բնույթի։ Նշված ցուցանիշին հասնելը մեզնից բոլորից մեծ ջանքեր և ծավալուն աշխատանք կպահանջի»,- ասաց նա։
Երկրորդը դրույթը, վարչապետի խոսքով այն է, որ պետական բյուջեի ծախսային քաղաքականությունը հիմնված է լինելու հստակ կանոնների վրա, որի առանցքում դրվել են ինչպես տնտեսական աճը, երկրի անվտանգությունը, այնպես էլ սոցիալական նպատակայնությունը։
«Նշված քաղաքականությունը կապահովի երկրի գրավչության աստիճանի բարձրացումը՝ ձևավորելով կայուն, երկարաժամկետ, անվտանգ զարգացման ամուր հիմք։ Երրորդ՝ մեր եկամտային քաղաքականությունը լինելու է հավասարակշռված՝ թե ստվերային տնտեսության կրճատմամբ, թե գործարար միջավայրի բարելավման տեսանկյունից։ Այստեղ կարևորվել է արդյունավետ եկամտային համակարգերի հիմքերի ձևավորումը, որը կապահովի հարկային եկամուտների կայուն առաջընթացը ՀՆԱ աճից»,- հավելեց Կարեն Կարապետյանը։

30-10-2017 11:19 3384
С этого момента начались дискуссии по проектам Государственного бюджета Республики Армения на 2018 год в постоянных комитетах НС РА. Глава правительства Карен Карапетян выразил надежду, что они будут эффективными.
«Мы готовы найти открытые, общественные, конструктивные и оптимальные решения по всем вопросам. Я убежден, что в результате обсуждений у нас будет бюджет на 2018 год, который наилучшим образом отразит интересы нашей страны и его граждан и поможет реализовать наши программы развития », - сказал премьер-министр.
Карен Карапетян подчеркнул, что, учитывая планы правительства на 2017-2022 годы, бюджет 2018 года подготовил поправки в подходах к бюджетной политике. «В среднесрочном горизонте, хотя фискальная политика будет по-прежнему ограничиваться необходимостью обеспечения приемлемого уровня задолженности, фискальная политика будет осуществляться путем пересмотра структуры расходов с уделением особого внимания необходимости капитальных затрат для обеспечения устойчивого роста».
Премьер-министр подчеркнул несколько положений, лежащих в основе проекта бюджета.
«Прежде всего, в последние годы экономика Армении характеризуется негативными шоками, проникающими из внешнего мира, что привело к низкому уровню экономического роста и тем самым уменьшило потенциал экономического роста. Нынешние события обнадеживают , но основы для экономического роста еще недостаточно сильны для обеспечения долгосрочного высокого экономического роста », - сказал премьер-министр.
По его словам, в 2017 году была подтверждена бюджетная структура, характеризующая стабилизацию экономической ситуации. Что касается бюджета 2018 года, то Карен Карапетян отметил, что последний планируют такую ​​фискальную политику, которая обеспечит будущие экономические развития.
«Иными словами, предлагаемая фискальная политика создаст основу для обеспечения среднего экономического роста в 5% в будущем, что позволит нам более эффективно решать проблемы, с которыми мы сталкиваемся, как с точки зрения устойчивого долгосрочного развития, так и социального характера. Достижение этого показателя потребует от нас больших усилий и усердной работы », - сказал он.
Второй вопрос, по словам премьер-министра, заключается в том, что политика расходов государственного бюджета будет основываться на четких правилах, направленных на экономический рост, безопасность страны и социальную ориентацию.
«Данная политика обеспечит уровень привлекательности страны, создав прочную основу для устойчивого, долгосрочного и безопасного развития. В третьих, наша политика в области доходов будет сбалансирована как для сокращения теневой экономики, так и для улучшения бизнес-среды. Здесь важно заложить основы эффективных систем доходов, которые обеспечат устойчивый прогресс в налоговых поступлениях от роста ВВП », - добавил Карен Карапетян.