30-10-2017 13:01 2543
Ընթացիկ տարվա մայիսից «ՀՀ արտաքին առևտրի ազգային մեկ պատուհան» պորտալում գործարկվել է «Ռիսկերի կառավարում» համակարգը՝ հնարավորություն ստեղծելով կիրառելու ռիսկայնության գնահատման նոր ուղղություններ:
ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ, արդյունավետ թիրախավորման շնորհիվ համակարգն ուղղված է մաքսային մարմնի կողմից ֆիզիկական զննումների կրճատմանն ու արդյունավետության բարձրացմանը: Համակարգի կիրառման առաջին ամիսների ընթացքում ֆիզիկական զննումների քանակի կրճատումն արդեն նկատելի է:
Մասնավորապես, եթե 2017 թվականի առաջին եռամսյակում ֆիզիկական զննման է ենթարկվել ներքին սպառման համար մաքսային ընթացակարգով հայտարարագրված ապրանքների 28,8 տոկոսը, ապա երկրորդ եռամսյակում այդ թիվը նվազել է 6,4 տոկոսով՝ կազմելով 22,4 տոկոս:
ՊԵԿ-ից հայտնում են, որ «Ռիսկերի կառավարման նոր համակարգն ինտեգրված է մաքսային ձևակերպումներին առնչվող այլ էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի հետ, ինչն ապահովում է համակարգերի միջև փոխգործակցությունը և բարձրացնում դրանց կիրառման արդյունավետությունը: Համակարգը նպաստում է նաև մաքսային գործընթացների դյուրացմանը, արտաքին առևտրի ոլորտում ավելի բարենպաստ միջավայրի ապահովմանը և մաքսային սահմանների պաշտպանության արդյունավետության բարձրացմանը:

С мая этого года система «Управление рисками» была запущена в «Национальном портале внешней торговли Армении по принципу одного окна», создавая новые возможности для оценки рисков.
Согласно Департаменту информации и связей с общественностью Комитета Государственных доходов, благодаря эффективному таргетированию, система направлена на сокращение физических осмотров и повышение эффективности. Снижение количества физических проверок в первые месяцы внедрения системы уже заметно.
В частности, в первом квартале 2017 года было проверено 28,8% товаров для внутреннего потребления, заявленных в рамках таможенной процедуры, во втором квартале этот показатель снизился на 6,4% до 22,4%.
КГД сообщает, что «Новая система управления рисками интегрирована с другими электронными системами управления, связанными с таможенным оформлением, что обеспечивает взаимодействие между системами и повышает эффективность их реализации. Система также помогает облегчить таможенные процедуры, обеспечить более благоприятную среду во внешней торговле и повысить эффективность охраны таможенной границы.